Doprovodný program nabídne oblíbené ukázky dravců či poznávací hry pro děti. Novinkou je procházková trasa po břehu rybníka osázená rododendrony. Na trase a v okolí zdejšího svatebního palouku přibyly dva nové mostky. Arboretum otevírá po oba dny v devět hodin dopoledne.

„Různé odstíny růžové a červené nabídne pěnišník měkký, do jakých barevných tónů rozkvete pěnišník žlutý není potřeba připomínat, a konečně pěnišník pontický předvede pro změnu květy fialové. Máme tu ale například i sazaník květnatý s vínově červenými květy a fotogenické azalky,“ vyjmenovala správkyně arboret Petra Packová.

Zdroj: Youtube

S nejzajímavějšími dřevinami rostoucími v arboretu se zájemci seznámí během komentovaných prohlídek v doprovodu dendrologů Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Konají se v sobotu i v neděli v čase od devíti do šestnácti hodin. Prohlídka začíná vždy v celou hodinu, poslední pak ve tři odpoledne.

Na sobotu připravil Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) rozšířený program. „Za vším hledej houby je název komentované prohlídky, na níž se mohou milovníci těchto organismů vydat v sobotu v jedenáct a ve třináct hodin. Již od sobotního rána až do druhé hodiny odpolední budou mít děti i dospělí možnost obdivovat krásu dravců a připraveny budou také lesní soutěže, poznávací hry a zajímavé tvoření pro děti,“ popsala Packová.

Nová prohlídková trasa

Zimní pauzu pracovníci ŠLP Křtiny využili k vybudování nové procházkové trasy. „Nová trasa, které pracovně říkáme kochací, neboť lahodí zraku, vede po břehu rybníka, kde jsme vysázeli rododendrony a kde své větve ke kolemjdoucím sklání břízy. Chodník je vysypaný štěpkou a kdo se po něm vydá, přejde i po zcela novém mostku. Na druhý nový mostek turisté narazí v blízkosti svatební louky,“ představila novinky správkyně arboreta.

Oblast kolem louky se navíc dočkala prosvětlení. „Věřím, že příchozí, kteří to u nás již znají, budou překvapeni, jak tyto partie prokoukly. Vracíme je do původní podoby, tak jak je naplánovali naši předchůdci,“ dodala Packová.

Arboretum má ohniště, kde si návštěvníci mohou opéct, s přihlédnutím k povětrnostní situaci, s sebou přinesené špekáčky. Brány jsou po oba víkendové dny otevřeny od devíti do sedmnácti hodin. Psi na vodítku jsou vítáni, vstupné je dobrovolné.

Od loňského roku přitom vede k arboretu z nedalekých Křtin naučná stezka Chvála stromů. Lemovaná je tuzemskými i exotickými dřevinami a naučnými tabulemi.