Mezi tradiční výrobky jižní Moravy patří kraslice ať už malované anebo zdobené batikou, voskem, škrábané, děrované anebo zdobené slámou. Na Hané, kde bylo nejen dostatek slámy, ale i šikovných lidí, se zrodily neobyčejně krásné kraslice olepované malými kousky slámy, kterým se říká hanácké kraslice.

Neuvěřitelných sedmašedesát let se věnuje zdobení kraslic slámou paní Anna Dražilová z Blanska. Do tajů zdobení ji zasvětila v roce 1945 učitelka paní Havránková-Kozlíčková v jejím rodišti Šaraticích. U ní se Anna Dražilová naučila základy stříhání slámy, pokládání na vyfouklé vajíčko, trpělivosti a citu pro vzor. Dále se sama vzdělávala v kurzech po celé republice. V letech 1950–1952 úzce spolupracovala a konzultovala svůj rukopis s pracovníky etnografického muzea v Brně. Zde se naučila zachovat barevnost kraslic, čistotu projevu a dodržování tradičních postupů ve spojitosti       s novými směry a trendy zdobení.  Za léta tvorby vznikl osobitý rukopis a její kraslice jsou ve sbírkách brněnského muzea doplňovány.

Co všechno obnáší zdobení kraslic slámou? Vyfouknout a obarvit vajíčko. Dnes se vajíčko barví lakem na kůži, povrch nesmí být moc lesklý, aby vynikla barva slámy. Sláma se používá měkká – ječmen, oves. Tato se stříhá na malinké proužky, kolečka, čtverečky, obdélníčky, kosočtverečky, trojúhelníčky. Lepí se pomocí tekutého lepidla a sláma se špendlíkem nanáší na vajíčko. S mikroskopickou přesností se vytváří různé ornamenty (květiny, klasy, sluníčka…).

Mistrovská práce

Anna Dražilová tuto techniku ovládá dokonale. S neuvěřitelnou přesností a trpělivostí (jedno vajíčko zdobí celý den) vytváří originální křehké dílko, které je ceněno na výstavách a v prodejnách lidového umění nejen u nás, ale i v zahraničí.

Dvacet pět let rozdávala Anna Dražilová svoje zkušenosti jak teoretické, tak praktické zájemcům o tuto techniku zdobení. Vychovala řadu lidových umělců a zasloužila se o pokračování tradice zdobení a rozvíjení tvorby hanáckých kraslic.

Pravidelně se zúčastňuje ukázek lidové tvorby při velikonočních výstavách a lidových slavnostech.

Koníček v průběhu jejího života přerostl ve vášeň. Uspořádala samostatnou výstavu v Galerii města Blanska a vystavovala na kolektivních výstavách lidového umění v Brně, Otnicích, Zlíně, Třebíči, Znojmě, Náměšti nad Oslavou, Plzni, Rožnově pod Radhoštěm, Hradci Králové, Olomouci, Vsetíně. V zahraničí zastupovala naši republiku v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku.

O tom, jak Anna Dražilová dovede prostřednictví kraslic vdechnout dnešním uspěchaným dnům pohodu a klid, se můžeme přesvědčit z řady zápisů z výstav. „Chtěla bych Vám vyjádřit svůj obdiv nad Vaším uměním. Právě jsem si prohlédla kraslice a zůstala v němém úžasu, protože Vy jste skutečná umělkyně. Vyloženě jsem se pokochala tou krásou, kterou umíte vytvořit. Děkuji za příjemný zážitek a přeji hodně úspěchů,“ napsala před časem jedna z návštěvnic výstavy Anny Dražilové.

PAVEL SVOBODA
Autor je galerista