Předchozí
1 z 6
Další

Jan Klimeš.Jan Klimeš.Zdroj: archiv Jana Klimeše

Jak se žije v Adamově?

Jan Klimeš, 38 let, analytik

V Adamově bydlím šest let. Líbí se mi, že to máme kousek do lesa a do Moravského krasu. Není tu žádný smog jako ve velkém městě. Jako plus vidím dostupnou infrastrukturu a rozumnou dojezdovou vzdálenost do Brna. Jako mínus pak autobusové spojení na Vranov a Útěchov. Dále mi vadí komplikovaná situace z pohledu cyklisty na silnici mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou.

Obec Suchý na Blanensku nemá o turisty nouzi a v létě bývá nabitá. Rekreanty, rybáři i chataři. Zázemí kempu ze sedmdesátých let minulého století, však není ideální. Obec se ho snaží postupně vylepšovat.
Suchý investuje do zastaralého kempu: na pláži u rybníka jsou nové apartmány

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkJezdím tudy do práce. Řidiči tam často ohrožují cyklisty předjížděním v místech, kde nemají dostatečný přehled před sebou nebo se snaží předjíždět v podjezdu pod tratí. Silnice je navíc ve velmi špatném stavu. Ve městě také není moc na výběr co se týká zdravotní péče. Lékař pro dospělé, děti, zubař. Prozatím tu v omezeném počtu jsou, ale v důchodovém věku a spíš budou ubývat.

Michal Reich.Michal Reich.Zdroj: archiv Michla Reicha

Michal Reich, 41 let, hudebník

Do Adamova jsme se přistěhovali ze sídliště z Brna před jedenácti lety. Jezdili jsme s partnerkou rádi do Moravského krasu na výlety a nakonec si tu našli byt. Je zde klid a prakticky žádná kriminalita. Služby a vybavenost jsou na slušné úrovni. Pokud bychom se někdy stěhovali, tak jedině do rodinného domu mimo město.

Líbí se mi, že se tvář města postupně mění k lepšímu. Zchátralý areál obsadily a opravují nové firmy. Kritika lidí, co tudy jen projíždějí vlakem, není podle mého na místě. Co vidím jako mínus, je chybějící hřiště pro děti přímo v centru města a jeho nejbližším okolí. Jedno malé je v lokalitě Mírov, ale to nestačí.

Alena Pavloňová.Alena Pavloňová.Zdroj: archiv Aleny Pavloňové

Alena Pavloňová, 45 let, živnostník

Adamov je moje rodné město a proto bych ho jen z těží opouštěla. Hodně se zde posledních letech opravuje a vylepšuje. Čeho jsem si všimla poslední dobou je, že se zde hodně používá kámen ve formě jak obložení stěn, tak jako náhrada za zábradlí. Uvidíme v létě, jestli zase Adamov rozkvete jako loni.

Co bych já, jako maminka velice ocenila, by bylo opravení chodníku v zatáčce v ulici Sadová. A také zajištění bezpečného přecházení směrem k tamnímu obchodu. Auta jsou zde rozjetá ze všech tří stran a díky přechodu těsně za zatáčkou je hůře vidět.

Jan Kořalka.Jan Kořalka.Zdroj: Deník/Jan Charvát

Jan Kořalka, 38 let, IT specialista

Přestěhovali jsme se sem před lety z Brna. Kvůli dostupnému bydlení, klidu a dobré dojezdové vzdálenosti do krajského města. Město je obklopené lesy a do přírody to máme jen pár kroků.

Co je horší tak občanská vybavenost a zábava. Nakoupit oblečení nebo třeba nářadí je tu problém. Pro mě ale nijak zásadní. Brno je dvacet minut vlakem nebo autem. Mohlo by tu být také lepší vyžití pro dětí, například širší nabídka kroužků a jiných aktivit.

Blanka Mikešová.Blanka Mikešová.Zdroj: archiv Blanky Mikešové

Blanka Mikešová, 42 let, rodičovská dovolená

V Adamově jsme s rodinou moc spokojení. Žijeme v čistém Moravském krasu. Do Brna je to přitom kousek. Spoustě lidí se nelíbí starý areál zkrachovalých strojíren, ale myslím, že se postupně mění k lepšímu. Vedení města se snaží Adamov zvelebovat. Žijeme na Ptačině a jsou tu krásná dětská hřiště, opravená škola i školka. V kulturní domě spousta akcí. Možná by mohlo být víc aktivit pro děti a maminky.

Velkou rezervu vidím do budoucna ve zdravotní péči. Doktoři stárnou, odcházejí do důchodu a nikdo je nenahrazuje. V Adamově citelně chybí například zubaři. Myslím, že i další pediatr by byl potřeba.

Vít Vrchovský.Vít Vrchovský.Zdroj: archiv Víta Vrchovského

Vít Vrchovský, 33 let, dělník

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkV Adamově se mi žije skvěle. Super je, že celé město obklopují lesy a teče přes něj řeka. Je zde levné bydlení, vlakem a autem kousek do Brna.

Ve městě se toho v posledních letech spoustu opravilo. Už to není ten komunistický, šedý Adamov s obrovskou továrnou a špatnou pověstí.