Chtěl pomoci, tak půjčil známému lešení. Na jeho vrácení však čeká Eustach Mejzlík z Blanska už dva roky. I když v červnu vyhrál spor u soudu. Nyní případ převzali na blanenském exekučním úřadě.

V říjnu roku 2006 Mejzlík půjčil na měsíc lešení Marianu Waškovi. „Dřív jsme spolu pracovali. Ani jsem po něm nechtěl za lešení platit nájem. Pomohl jsem mu a takto se mi odvděčil,“ mrzí Mejzlíka, který se svým známým naštěstí sepsal o půjčce smlouvu.
Své lešení však od té doby neviděl. Policisté jej poslali na přestupkovou komisi, ta ho odkázala na okresní soud. Případ se tak táhne už dva roky. „Lešení jsem koupil kdysi dávno za čtyři a půl tisíce, takže šlo jen o přestupek. Zaplatil jsem ale advokátům, telefonoval jsem po úřadech a ty nervy, co mě to stálo,“ řekl muž.

Teprve letos v červnu se Mejzlíkovi dostal do rukou rozsudek z Okresního soudu v Blansku. Občanskoprávní spor vyhrál. „Rozsudek zní, že žalovaný je povinen vydat žalobci lešení, které si vypůjčil, a to do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku. Dále by měl do stejné doby žalobci nahradit částku spojenou s náklady řízení,“ sdělila samosoudkyně Iva Krejčířová. Tím podle ní pro okresní soud záležitost končí.
Marian Wašek ale rozsudek nerespektoval. Eustachu Mejzlíkovi lešení nevrátil, nezaplatil mu ani náklady za řízení. „V tom případě je na žalobci, aby s rozsudkem naložil,“ dodala Krejčířová.

Hledání spravedlnosti Mejzlíka nakonec přivedlo na blanenský exekuční úřad. Vykonavatel Ladislav Novotný potvrdil, že případ Waška má opravdu na stole. „Podobný případ nepamatuji,“ podotkl.

Teď bude usilovat o to, aby bylo Waškovi za jeho přítomnosti lešení odebráno. „Soud ale trval poměrně dlouho, takže není jisté, jestli ten člověk ještě lešení má,“ pokračoval Novotný. V tom případě by si Mejzlík koupil lešení jiné, za Waškovy peníze. „Vůbec nevím, jak ten člověk funguje a jestli peníze má. Také musíme zjistit, kolik lešení stojí,“ uvedl Novotný.

Marian Wašek tvrdí, že se lešení pokusí sehnat a pokud se to nepodaří, zaplatí Mejzlíkovi po Novém roce. To by měl dostat pracovní zakázku.
„Nejsem zloděj. Lešení jsem tehdy půjčil kolegovi a on s ním měl odjet na čtrnáct dní na Slovensko. Zpátky se nevrátil,“ brání se Wašek. Smlouvu o půjčce s údajným zlodějem lešení nesepsal. „Přece nebudu sepisovat smlouvu s kamarádem,“ vysvětlil. Lešení se prý v minulosti pokoušel sehnat. Bezvýsledně.