„Amatérská jeskyně je nejdelší jeskynní sytém v České republice. V současnosti víme o čtyřiceti kilometrech chodeb. Na dny otevřených dveří hodláme zpřístupnit asi osm set metrů dlouhou Ministerskou trasu,“ uvedl Antonín Tůma ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Návštěvníci na trase projdou velkými tunelovými chodbami s bohatou krápníkovou výzdobou. „Je tam vyšláplá stezka, ale není upravená. Jsou tam tedy bojovější podmínky, než na jaké jsou v běžně zpřístupněných jeskyních Moravského krasu lidé zvyklí,“ vysvětlil Tůma.
Prohlídky potrvají asi pětačtyřicet minut, skupinky půjdou po deseti lidech. „Zájemci o prohlídku se předem hlásili. Nyní už je plno, nikdo další se bohužel přidat nemůže,“ řekl Tůma.
Jedinečný objev
Amatérská jeskyně je jednou z nejlépe prozkoumaných v Evropě. „Objevovat tento systém začali lidé už na konci sedmnáctého století. Zásadní objev uskutečnila Plánivská skupina před dvaačtyřiceti lety,“ řekl jeskyňář Marek Audy, jeden ze současných badatelů v Amatérské jeskyni.
Podle Audyho je unikátní i to, že na tak malé krasové ploše vznikla tak velká jeskyně. „Systém se táhne mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn,“ vysvětlil Audy.
Protože je Amatérská jeskyně veřejnosti běžně nepřístupná, je podstatně lépe zachovaná než jiné jeskyně v Moravském krasu. O jejím trvalém otevření se neuvažuje. „Moravský kras má už hodně zpřístupněných jeskyní, u této by to byla škoda,“ míní Audy. Antonín Tůma s ním souhlasí. „Znamenalo by to moc úprav, vytvoření chodníčků, můstků a lávek,“ dodal Tůma.
Amatérská jeskyně bývá otevřená jen při významných výročích. Tentokrát si ji lidé mohou prohlédnout při příležitosti pětapadesátého výročí vzniku chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
ŽANETA ONDROUŠKOVÁ