Lidské oko spatřilo další stovky metrů nově objevených prostor v útrobách Amatérské jeskyně. V podzemních prostorách, které se rozprostírají mezi Sloupem, Holštejnem a Skalním mlýnem pátrá v těchto dnech i vedoucí Pustožlebské skupiny Jan Sirotek. Sobotní objev ho nepřekvapil.

„Předpokládali jsme, že tam další prostory jsou, ale přístup nám znemožňovala vysoká hladina vody,“ sdělil speleolog Sirotek s tím, že celé skupině cestu do neznáma otevřel nakonec z poloviny zatopený sifon. „Dalo se tudy proplazit dál. Pak už jsme viděli veliké suché prostory vertikálního i horizontálního charakteru. Vylezli jsme do soustavy komínů. V některých je zajímavá výzdoba a rozsáhlý nátek hmoty, která tvoří krápníky. Prostě nádhera,“ popsal dosud skrytý prostor Sirotek.

Jeho kolegové objevují další metry jeskynních chodeb i v těchto dnech. Některé úseky překonávají s horolezeckou výbavou.
Podle Antonína Tůmy ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras už loni v létě jeskyňáři objevili v Amatérské jeskyni kilometr suchých chodeb. „Narazit v podzemí na suché chodby je docela vzácnost. Předpokládám, že nás lecjaká překvapení ještě čekají,“ uvedl Tůma s tím, že speleologové objeví v posledních letech několik desítek nových metrů většinou v zatopených částech jeskyně.

Do Amatérské jeskyně turisté přístup nemají. Podle Tůmy se může při povodních zvednout hladina vody a chodbu zcela uzavřít. „Proto v osmdesátých letech vyrazili z bezpečnostních důvodů štolu z Pustého žlebu,“ podotkl Tůma.

Zpřístupnění jeskyně turistům, které vyžaduje úpravy tras, by podle něj znamenalo nezvratné zásahy do jejího přírodního prostředí. „Amatérskou jeskyni je tak možné vidět v původním stavu, jak byla objevena. Je jedinečná v tom, že je čtyřicet kilometrů dlouhá, tedy nejdelší jeskyní ve střední Evropě. Dále se v ní v podzemí stékají dvě říčky, ven vytéká jediná Punkva,“ nastínil podzemní království Tůma.

V minulosti využívaly tuto jeskyni také děti z ostrovské léčebny ke speleoterapii. Pak ji vyměnily za jeskyni Císařskou.
Do podzemí se dřív podíval i sloupský starosta Josef Mikulášek. „Prolézal jsem Amatérskou jeskyni po kolena v blátě nebo po pás ve vodě. Veřejnosti ale jeskyně přístupná není. Objevy znamenají velký úspěch zejména pro speleology,“ řekl Mikulášek a dodal, že jeskyně se táhne až k obci Sloup.

Amatérská jeskyně letos slaví čtyřicet let od svého objevení. O říjnových víkendech mohou její prostory navštívit i obyčejní lidé v doprovodu speleologů nebo zaměstnanců Správy chráněné krajinné oblasti.