To, že je unikátní židovský hřbitov v Boskovicích pietním místem a zároveň je také památkově chráněný, nechává některé lidi chladnými. Do jeho zákoutí se totiž stahují partičky omladiny, která tam popíjí alkohol. Chodí tam také pejskaři, kteří u hrobů zesnulých venčí své čtyřnohé mazlíčky. Židovská obec Brno s tímto stavem nemůže nic dělat. Malé páky má také město.

Jeden z nejvýznamnějších židovských hřbitovů na Moravě, na kterém je více než dva tisíce čtyři sta starobylých i novějších náhrobků, vlastní Židovská obec Brno. „O boskovický hřbitov se soustavně staráme, například jsme opravili ohradní zdi, konzervujeme náhrobky, letos jsme na hřbitově upravovali zeleň a čeká nás oprava márnice. To všechno nás stojí miliony korun," řekl Jaroslav Klenovský z Židovské obce Brno.

Ničí zbytky márnice

O to více Klenovského mrzí, že se na židovský hřbitov stahují lidé, kteří na pietním místě dělají nepořádek. „Schází se tam mládež, která tam kouří, pije alkohol a možná také fetuje. A to především v historické márnici. Kromě toho, že tam po sobě tito lidé zanechávají odpadky, poškozují i stavby na hřbitově. V současné době se z márnice dochovaly jen obvodové zdi, které vandalové dál ničí," stěžuje si.

Kromě vandalů na hřbitov podle něj chodí také lidé venčit psy. „Na hřbitov by přitom zvířata přístup mít neměla, je to pietní místo," řekl Klenovský.

Boskovický židovský hřbitov je nyní volně přístupný. „Zavíráme ho jen v zimních měsících, jinak je otevřený. Uzavření hřbitova by ale situaci nevyřešilo. V době, kdy hřbitov volně přístupný nebyl, tam totiž lidé lezli přes plot nebo i historické zídky, které tím ničili," vysvětlil Klenovský.

O pomoc proto brněnská židovská obec požádala boskovickou městskou policii. „Žádali jsme, aby strážníci hřbitov častěji kontrolovali. Nic jiného proti tomu dělat nemůžeme. To, že někdo poškozuje místo jako židovský hřbitov, je podle mě spíše problémem kultury naší společnosti," míní Klenovský.

Lahve a odpadky

Boskovičtí městští strážníci podle jejich ředitele Davida Krátkého o problému ví. „S tím, že se na hřbitově schází omladina, která tam popíjí, se čas od času setkáváme. Láká je nejspíš to, že je to odlehlé místo, kde mají pocit, že si tam mohou dělat co chtějí a že je tam nikdo neuvidí," řekl Krátký. Na hřbitově proto strážníci dělají namátkové kontroly. „Na hřbitově bohužel nemůžeme být nepřetržitě. Na výtečníky, kteří se na hřbitově nechovají tak, jak by měli, proto spíše přijdeme, když nás na ně někdo upozorní. Někdy je ale objevíme i při běžné obchůzce. Takové lidi můžeme například ze hřbitova vykázat nebo jim uložit pokutu. Někdy tam ale objevíme už jen prázdné lahve a odpadky," řekl Krátký.

Město pomoci nemůže. „Židovský hřbitov není majetkem města. Za město mohou na pořádek na židovském hřbitově dohlížet strážníci, což už dělají. Zapadlých míst, kde se omladina schází a popíjí, je ale v Boskovicích více, například letní kino. Strážníci musí samozřejmě kontrolovat všechna tato místa," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.