ČTĚTE TAKÉ SOUVICEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU

Předevčírem Adamovští vybrali firmu, která dokončí opravu Alexandrovy rozhledny. Historická stavba stojí v kopcích nad Adamovem. Turisté se z jejího ochozu podívají do krajiny v půlce května.

O dokončení oprav rozhledny se ucházelo šest firem. Výběrové řízení vyhrála firma Vlastimila Otáhala z Kobylí. Tu Adamovští vybrali v pondělí za účasti regionální rady. „Tato firma splnila všechny podmínky, které jsme měli v zadání projektu. Také potvrdili termín dokončení. Ostatní uchazeči měli s termínem dokončení opravy problémy, přitom je důležitý proto, abychom na rozhlednu získali dotace,“ přiblížil Pavel Ševčík z radnice, který nad stavbou dohlíží.

Alexandrovka je podle něj těsně před dokončením. „Rozhledna se teď dá opravit za jediný měsíc. Je potřeba udělat vnitřní schodiště. Na tom se dá pracovat v dílně, pak se složí jako skládačka. Také se stropem a bedněním nebude podle mého problém,“ nastínil situaci Ševčík. Podle něj by stavaři však měli počkat s prácemi venku ve výškách, které může zkomplikovat nepříznivé počasí.

V pátek by měl Vlastimil Otáhal podepsat smlouvu. V pondělí příští týden mu adamovští radní stavbu předají. „O tuto zakázku jsem stál kvůli práci. Nejdřív u rozhledny postavíme lešení a přivezeme všechno nezbytné pro stavbu,“ sdělil majitel zámečnické a klempířské firmy. Dále potvrdil Ševčíkova slova, že jeho lidé začnou se zámečnickými prácemi v dílně.

Vlastimil Otáhal upozornil, že Alexandrova rozhledna bude hotová již desátého dubna. „Takový je termín a dá se to zvládnout,“ míní Otáhal. Strach má pouze z počasí. Další opravy rozhledny by podle něj mohl zkomplikovat déšť nebo extrémní mráz.

Adamovský místostarosta Miroslav Čuma je přesvědčený, že o dotace na opravu rozhledny, která se protáhla, město nepřijde. „Rozhledna by měla být opravená v květnu. Pak získáme peníze z regionálního operačního programu Jihovýchod. Jde o dva miliony osm set tisíc korun,“ uvedl Čuma s tím, že část těchto peněz poputuje do Adamova z evropských fondů, část ze státního rozpočtu. Tři sta dvacet tisíc korun se podařilo radním získat díky sponzorům.

Celkem si oprava historické rozhledny vyžádá víc jak čtyři a půl milionu korun. „Šestnáctého května chceme Alexandrovku slavnostně otevřít,“ řekl Čuma. Na turisty čekají u Alexandrovky mapy, rozhledové cedule či lavice se stoly.