Rozhledna stojí na vrcholku kopce Špičák. V místech, kde na počátku 60. let 19. století vybudoval adamovský okrášlovací spolek dřevěný vyhlídkový pavilon. „Po jeho zchátrání se rozhodla brněnská sekce Östetereichischen Touristen-Club vystavět na tomto místě rozhlednu. Samotný spolek však neměl dost peněz na tak nákladnou stavbu. Rozhodnutím z 16. ledna 1887 vyhověl kníže Liechtenštejn žádosti turistického klubu a věnoval k tomuto účelu pozemek i stavební dříví,“ uvedl Lukáš Malý, který se věnuje historii Adamova a jeho okolí.

V červnu 1887 vydal podle něj zmíněný spolek v německém časopise Moravskoslezský korespondent výzvu o pomoc milovníků přírody. Projekt na rozhlednu zhotovil architekt Oscar Mratschek a postavila ji firma Martina Fleischhackera za 15 tisíc zlatých. Na rozhlednu se první turisté podívali 4. září 1887. „Své jméno získala po předsedovi brněnské sekce Rakouského turistického klubu Alexandru Suchankovi, který se stal velkým propagátorem výstavby rozhledny – Alexander-Warte. Věž měla dřevěný vyhlídkový ochoz a plechovou jehlanovou střechu s korouhvičkou, vysokou patnáct metrů,“ zmínil na svém webu Adamov a okolí.

Klapky Salmova jezu na řece Svitavě v Blansku šly v pondělí ráno dolů. Část tamního nadjezí a podjezí čekají po snížení vodní hladiny rozsáhlé opravy za 15 milionů korun.
VIDEO: Jez v Blansku čeká náročná oprava. Rybáři měli obavy o ryby

V šedesátých letech minulého století tam začal po opravách poničené rozhledny fungovat převaděč televizního signálu. V roce 2007 byla věž rozhledny uzavřena kvůli havarijnímu stavu vyhlídkového ochozu. Po následné rekonstrukci byla zvýšena o osm metrů oproti původní výšce. Rozhledna byl znovu přístupná od května 2009. „V závěru roku 2011 byla na zadní straně rozhledny slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná babickému básníku Jaroslavu Marchovi. Od října 2014 je rozhledna opatřena osvětlovacími prvky. Pro turisty byla vydána i turistická známka s motivem Alexandrovy rozhledny pod číslem 1714,“ doplnil Lukáš Malý.

K připomínce jubilea připravují místní 4. září odpoledne setkání u rozhledna s historickým výkladem, stezkou pro děti a výstavou prací školáků.