Letošní zima byla mírná. Pro tisíce lidí na Blanensku to však není moc dobrá zpráva. Znamená pro ně totiž brzký nástup prvních alergických potíží. V alergologických ordinacích v okrese se už v těchto dnech dveře netrhnou.

Víc postižených zaznamenala například alergoložka z blanenské polikliniky Hana Odehnalová. „Pacientů opravdu v posledních dnech přibylo. Začali přicházet lidé s prvními jarními alergiemi,“ potvrdila lékařka.

Podle Odehnalové k nejranějším alergenním stromům patří líska, olše a bříza. Ty mohou způsobovat problémy, i když ještě nekvetou.

„Například pyl břízy se k nám dostává z jižních krajů dříve, než tady tento strom běžně začne kvést. Proto mají pacienti najednou potíže, i když na stromech ještě žádné změny vidět nejsou,“ vysvětlila Odehnalová.

Lidé se tak musí s dýchacími a jinými obtížemi potýkat už o dva týdny dříve než jak tomu bývalo v minulosti.

„Potíže u alergiků skutečně začínají v posledních letech v souvislosti s mírnými zimami běžně o něco dříve,“ uvedl vedoucí tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Předčasná alergie má také svá rizika. Podle Hany Odehnalové se nevyplatí ji podceňovat. „Alergie, která vypukne takhle brzy, je nebezpečnější hlavně pro ty pacienty, kteří o ní vůbec nevědí. Často se potíže mísí s chřipkou. Pacient to nemusí poznat a bere zbytečně antibiotika, zatímco alergii vůbec neléčí,“ řekla lékařka.

Bohaté zkušenosti s alergií má například David Kratochvil z Blanska. I na něj už po mírné zimě došlo. „Mám pocit plného nosu, pak mě začne řezat v očích, zčervenají a začnu kýchat. Nejhorší to je, když všechno začne kvést. Teď po zimě, kdy jsem měl klid, je to docela šok,“ postěžoval si Kratochvil.

Alergiků navíc rok od roku přibývá. Jen v Jihomoravském kraji zaznamenali lékaři v roce 2006 oproti předchozímu roku dvanáctiprocentní nárůst postižených. Na Blanensku se v tomto roce s alergií léčilo přes devět tisíc pacientů.

Jako nejčastější příčinu tohoto vývoje odborníci uvádějí vliv životního prostředí a životního stylu.