Neustálé kýchání, podrážděný nos, slzavé oči. Minimálně s tím musí počítat každý alergik. „Nedovolím si vyjít z domu bez klíčů a papírových kapesníků,“ říká Andrea Mudrová z Blanska.

S alergií žije od svých šesti let. „Jsem alergická na pyl a na seno, dříve jsem byla ještě na roztoče a na prach, to už ale zmizelo. Čím jsem starší, tím to zvládám lépe,“ myslí si jedenatřicetiletá žena. Alergi snáší lépe než v dětství, už se s ní naučila žít a nepovažuje ji za výrazný handicap.

Alergie může zmizet nebo se naopak rozvinout. Kromě kýchání a slzení se můžou připojit další komplikace, třeba atopický exém. Proti alergii nejsou léky, které by ji vyléčily, pouze se potlačuje nepříjemná reakce organismu.

„Chodila jsem v dětství na vakcíny. Do těla očkují po stále větších dávkách látku, na kterou je dítě alergické, zvyšuje se tak odolnost organismu. Postupem času se to trochu zlepšilo. Také jsme jezdili s rodiči často na hory,“ vzpomíná Mudrová. Zdravý vzduch alergikům prospívá. Odborníci doporučují jezdit do hor nebo k moři. Aby byly pobyty účinné, měly by trvat aspoň čtrnáct dní. Děti často jezdí do různých ozdravoven.

„Snažím se jezdit do zdravějšího prostředí i teď, pomáhá i otužování, v době pylů také krátké a vydatnější větrání,“ říká Andrea Mudrová. Ze své zkušenosti může doporučit plavání. „Dětem často alergie přerůstá v astma a plavání pomáhá zvyšovat kapacitu plic. Oproti tělocvičně je výhoda, že v bazénu se nevíří prach. Záleží na tom, co doporučí lékař,“ upozorňuje Mudrová.

Většině alergiků teď na jaře začíná sezona. „Pro mě je hlavním alergenem bříza, ta kvete v březnu. Potom černý bez a lípa, to je květen, červen. V červenci mi to končí,“ počítá Andrea Mudrová.

Alergici by měli omezovat vycházky do přírody, hlavně v období výskytu alergenů. Podle Mudrové je to ale těžké. „Já chodím do přírody moc ráda a často,“ směje se žena. Vycházky je každopádně lepší podnikat večer nebo po dešti.

Dívce podle jejích slov nezkomplikovala alergie ani těhotenství. „V prvních měsících je plod nejcitlivější, tak jsme se snažili těhotenství trochu naplánovat, aby nezačalo právě na jaře. To se povedlo,“ dodává se smíchem.

Andrea Mudrová jezdí k moři i do hor stále, jen se jí nedaří plnit doporučované čtrnáctidenní limity. Kdyby si mohla vybrat, určitě by na zdravějším vzduchu trávila více času. „Moře miluji. Jezdila bych k němu pořád, i kdybych žádnou alergii neměla,“ uzavírá žena.