„Alej je věnovaná všem jeskynářům, kteří svůj volný čas a v některých případech i život obětovali výzkumu největšího systému v České republice - Amatérské jeskyně. Stromy jsme symbolicky vysázeli přímo nad Amatérskou jeskyní. V pomyslném Y mezi vodními toky Sloupského potoka a Bílé vody,“ řekl Deníku organizátor Zdeněk Špíšek.

Ten je zároveň garantem projektu Stromy pro Moravský kras. Za něj nedávno převzal od rektora Univerzity Palackého v Olomouci ocenění za zásluhy v oblasti dobrovolnictví za rok 2023, v kategorii životního prostředí.

Na Blanensku vypsali sbírku. Podpoří rodinu tragicky zesnulého policisty Martina Šaršona.
Začala sbírka. Po tragicky zesnulém policistovi z Blanenska zůstala žena a dítě

Stromy dobrovolníci z blanenského sdružení Horizont a jeho příznivci podle Špíška sázejí do volné krajiny už šestým rokem. Pořádají workshopy zaměřené na výsadbu, řez a následnou péči.

Za toto období vysadili více než osm tisíc stromů, o které se starají. „Letos jsme bojovali s extrémním suchem a vysazené stromky museli za pomoci dobrovolníků, hasičů a obcí ve velkém zalévat. Škodí také hraboši, ti jsou v současnosti velmi přemnožení. Na stromcích jsou patrné značné okusy. Potřebovali bychom tuhou zimu se sněhem a mrazem,“ dodal odborník.