V sobotu krátce po obědě jsou čtyři stupně nad nulou. Na náměstí ve středu pětitisícového Adamova burácí hned několikrát tradiční vodácký pozdrav ahoj! Po proudu od Blanska připlouvá několik přátel z jihu Moravy.

Jako živý. Lipovečtí mají nádherný betlém z dubu, příští rok vyrobí další figury.
VIDEO: V Lipovci mají nádherný betlém z dubu, vánoční strom si letos zasadili

Na plastových i nafukovacích lodích. U vody už na ně netrpělivě čekají děti a ženy s občerstvením. Někteří mají namířeno do Bílovic nad Svitavou. To je z Blanska po vodě asi osmnáct kilometrů.

Další pak pokračují až do brněnských Obřan. „Sněhová pokrývka odtála a voda se pěkně zvedla. Vyjížděli jsme z Blanska a hned prvních dvě stě metrů jsme měli parádní příležitost se vyklopit do ledové vody. Ale vše jsme zvládli bez problémů. Je to vyhlídková jízda. Volavky, ledňáčci, paráda,“ usmívá se jeden z vodáků Václav Skyba z Brna.

Křižovatka na I/43 u Kuřimi.
MAPA: Přehled radarů na silnicích prvních tříd. Podívejte, kde na Blanensku měří

V dobré náladě vytahuje gumový člun na břeh také Olda Krikl z Adamova. „Řeka je úžasná. Nahoře na Klamovce to nádherně teklo. Když je v řece voda, člověk se nesmí ohlížet na počasí a prostě vyrazit,“ říká muž a popíjí teplý čaj.

Video? Ahoj Svitavo! Sníh odtál do řeky a vodáci připluli na Blanensko za dobrodružstvím.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Po krátkém občerstvení vyráží flotila člunů dolů po proudu Svitavy. Na jezu v Bílovicích nad Svitavou tou dobou vodohospodáři měří zhruba trojnásobný průtok oproti začátku týdne, kdy tam korytem tekly necelé tři kubíky vody. V sobotu odpoledne voda ale už postupně opadává.