Ve spolupráci s provozovatelem informační linky 1188 proto dostanou na pevných linkách preventivní varovný vzkaz, který jim automaticky přehraje robot. „Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je Váš příbuzný nebo že Vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář a bude od Vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u Vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky,“ stojí v oznámení policistů.

Dalším smyšleným příběhem bývá historka z nemocničního prostředí. Důchodcům se v telefon přestaví neznámá osoba jako lékař. Lživě tvrdí, že jejich příbuzný, syn, vnuk, synovec nebo dcera, zavinili dopravní nehodu a zranili malé dítě. „Podvodník volá jménem příbuzného, který se měl s poškozenými z dopravní nehody domluvit na finančním vyrovnání, neboť v důsledku překousnutého jazyka či rozrušení nemůže příbuzný mluvit,“ popsala oblíbenou metodu podvodníků policistka Zdeňka Procházková.

Lubor Lacina, ekonom z Mendelovy univerzity v Brně.
Všechno zdraží: Nemáme moc nástrojů, jak inflaci zabránit, říká brněnský ekonom

Dodala, že okradený důchodce mnohdy přijde o veškeré úspory. Má existenční problémy. „Zdravotní a psychické dopady z prožitého traumatu a naletění podvodníkovi. Následky mnohdy bývají fatální,“ uvedla policistka.

Před časem se podobná důvěřivost krutě nevyplatila například šestaosmdesátileté ženě z Blanska. Naletěla podvodníkovi, který ji připravil o 120 tisíc korun a navíc ještě o zlaté šperky. Po telefonu se důchodkyni představil jako její pravnuk. Naléhal na ní, že potřebuje půjčit peníze, protože má problém s účtem. K večeru přijel k domu údajný kamarád pravnuka, kterému žena vše předala.

Lidé by podle policistů po podobných telefonátech neměli dávat peníze neznámým osobám ani pod příslibem, že jim do zástavy nechají například své doklady. Ty mohou být totiž kradené nebo falešné. Stejně tak peníze v cizí měně nebo zboží zdánlivě vysoké hodnoty. Kamery nebo telefony. Může se jednat o bezcenné napodobeniny.