Na červencovém mistrovství v rakouském Pinkafeldu sedmnáctiletý Ilkanič závodil hned v několika kategoriích. Největší úspěch slavil mezi velkými psy s border kolií Djo. „Cílem agility je překonat překážkovou trať ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Běží se vždy dva běhy. Ten první jsem s Djo vyhrál, ve druhém jsem byl třetí. V celkovém součtu to ale dopadlo dobře a odnesl jsem si první místo a titul juniorského mistra Evropy," říká.

V kategorii středně velkých psů se se svým trpasličím pudlem Codym umístil na třetím místě a v závodu družstev opět zvítězil. „Družstvo tvoří čtyři závodníci se svými psy. Nejde tam už tolik o čas, spíše o co nejméně chyb," vysvětluje mladík.

Vzpomínkou na juniorské mistrovství Evropy je pro něj slavnostní pohár, který teď zdobí jeho pokoj, i pochvalné reakce jeho blízkých. „Rodiče jsou na mě pyšní a jsou rádi, že se veškerý čas i peníze obětované tréninkům vyplatily. Nejvíc nadšená je z toho ale moje trenérka," přiznává hoch.

Třídenní turnaj byl pro něj podle jeho slov velkou životní zkušeností. „Poznal jsem tam spoustu nových lidí, s kterými jsem si měl co říct. Sešlo se nás asi sto deset juniorů celkem ze sedmnácti států. S některými z nich jsem stále v kontaktu," říká. Za rok by se na juniorské mistrovství v agility rád kvalifikoval i jeho mladší bratr.

Ilkaničovi se na agility líbí rychlost i pestrost parkuru. „Pokaždé se běží jiná variace. Ale myslím si, že už toho moc nového vymyslet nejde, agility jsou na svém vrcholu," přemítá mladík. Ze svižného pohybu má podle něj radost i jeho pes.

Sportovec s Codym každý týden trénuje na cvičišti v Brně-Líšni, před závody až třikrát týdně. Border kolii Djo si půjčuje od své trenérky. „Závodil jsem s ní letos poprvé i na mistrovství Evropy pro dospělé. Kvůli problému s tlapkou ale nemůže moc trénovat, a proto jsme ani nemohli dosáhnout nějakého dobrého výsledku," vysvětluje.

Rekreační agility je podle Lukáše Ilkaniče vhodný sport pro všechna plemena. „Jen u závodů mohou mít někteří psi problém kvůli rozřazení na malé, střední a velké. Když máte psa, který vyrostl o trochu víc, než je pro jeho plemeno obvyklé, a kvůli tomu se dostane do větší kategorie, může mít třeba problém překonávat některé překážky, které větší psi zvládají s přehledem," říká mladík.

Ilkanič se nyní připravuje na juniorské mistrovství České republiky. „Je to o štěstí. Nemusí mi to vyjít, ani když jsem mistrem Evropy," dodává.

VERONIKA MACHOVÁ