Adamovský podnik Adast opouští v těchto dnech hromadně zaměstnanci. Od ledna tam totiž lidé nedostávají výplaty. Tradiční výrobce tiskařských strojů neměl zakázky. Vedení muselo zastavit výroby na některých úsecích, nyní situaci v podniku mapuje likvidátor. Historie legendárního Adastu je tak zřejmě u konce.

Mezi ty, kteří marně měsíce čekali na svou výplatu, patří například Šárka Hallangová. „Právě kvůli nevyplácení mzdy jsem z Adastu odešla. Naposledy jsem dostala lednovou výplatu, tu přitom nevyplatili všem lidem,“ sdělila bývalá zaměstnankyně adamovského podniku. Ta se nyní nachází v obtížné situaci. Snaží se najít jinou práci. O jediné volné místo na Blanensko přitom stojí alespoň dalších padesát lidí.

„Někteří lidé jsou na tom ale hůř, musí třeba splácet úvěry. Když jsem byla v Adastu, některé ženy neměly pomalu peníze na jídlo pro děti,“ dodala Hallangová.

ČTĚTE TAKÉ:ADAST: TENTO TÝDEN ODSTÁVKA VÝROBY

Už před rokem opustil potápějící se loď Petr Prudík. „Výplaty chodily vždy se zpožděním, a to se prodlužovalo. A tak jsme asi tři lidé tehdy podali výpověď pro hrubé porušení kázně zaměstnavatele,“ uvedl Prudík s tím, že je rád, že z Adastu odešel tak brzy. „Pak se Adast proměnil v zájmový kroužek. To přece nejde, aby lidé pracovali zadarmo,“ dodal. Jako jeden z mála má nyní nové zaměstnání.

Předevčírem stála na personálním oddělení v Adastu dlouhá fronta nespokojených lidí. „Ráno jsem zjistila, že tam ze sto sedmi lidí podalo výpověď pětapadesát. Přitom dalších třicet zaměstnanců tam ještě čekalo,“ informovala za odbory Mária Koudelová.

Na věhlasné strojírny byla podle ní vyhlášena likvidace letos v dubnu. „Likvidace se týká polygrafie. Ruší se však celý podnik,“ přiblížila Koudelová. Ta jedná s likvidátorem, který se nyní věnuje inventuře. „Z majetku Adastu moc peněz nezbude, protože je po různu zastavený. A likvidátor nemá peníze na to, aby mzdy lidem vyplatil,“ řekla Koudelová.

V dubnu domluvila setkání zaměstnanců s právníkem. Měl jim poradit, jak nepřijít o peníze, které jim Adast dluží. „Chtějí tedy podat insolvenční návrh,“ uzavřela Koudelová.

ČTĚTE TAKÉ:ADAST SPOJIL SÍLY S DALŠÍ FIRMOU

Bez tohoto návrhu totiž lidem nepomohou ani na Úřadě práce v Blansku. „Část nevyplacené mzdy by mohli lidé dostat od nás. To by ale musel někdo podat insolvenční návrh. Protože tak v případě Adastu nikdo neučinil, nemůžeme jejich zaměstnancům bohužel pomoci,“ uvedla Ladislava Beranová z pracovního úřadu.

Podle ní může návrh podat současný i bývalý zaměstnanec, jakýkoli věřitel či podnik sám. Pokud se tak nestane, mají poškození lidé dvě možnosti. „Mohou nevyplacené mzdy soudně vymáhat nebo kontaktovat likvidátora, aby jim peníze proplatil,“ řekla Beranová. Podle ní s pracovním úřadem vedení Adastu nejedná. „Poslední informaci jsme získali o tom, že k poslednímu květnu by měl Adast hromadně propouštět,“ sdělila Beranová. Nikoho z vedení firmy se ani po opakovaných pokusech nepodařilo kontaktovat ani redakci Blanenského deníku Rovnost.