Světelský oltář. Národní kulturní památka a hlavní část výzdoby adamovského kostela svaté Barbory. Ačkoli je tahákem pro turisty, ti k ní chodí nevábným okolím kostela. Vedení města se to rozhodlo řešit. Prostředí kolem kostela výrazně pozmění. Přibude zeleně i parkovacích míst. Uskutečnění rozsáhlého plánu umožnila dotace přesahující sedm milionů korun. Práce začnou v březnu příštího roku.
Obnova přístupové cesty ke kulturní památce kostel svaté Barbory v Adamově. To je projekt, kterým teď žije vedení města. „O něco podobného se snažíme už skoro dvanáct let. Proto nás velmi těší, že jsme na náš plán konečně získali dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Ta činí necelých sedm milionů dvě stě tisíc korun. Z městské pokladny navíc přidáme téměř půldruhého milionu korun," vypočítal adamovský starosta Roman Pilát.
Hlavním cílem projektu je vytvořit důstojné prostředí jak pro kostel, tak pro Světelský oltář uvnitř něj. „Opravíme více než tři a půl tisíce metrů čtverečních plochy. Obnova obnáší například žulovou dlažbu a úpravu zeleně. Přibude i různé vybavení. Tedy lavičky, informační tabule, odpadkové koše nebo stojany na kola. Pro návštěvníka kostela navíc zpřístupníme toalety a na lepší zázemí se můžou těšit i průvodci," vyjmenoval Pilát.
Nové parkování
Jednou z hlavních novinek bude pořízení šestnácti nových parkovacích míst. „S parkováním byl dosud velký problém. Podobná možnost totiž lidem chyběla, takže bez povolení tradičně stávali před kostelem. Kdyby nic jiného, tak to nevypadalo hezky. Tři parkovací místa navíc vyhradíme pro držitele ZTP průkazů," oznámil starosta.
Ačkoli je současné prostředí kolem kostela nevábné, ročně jej navštíví přibližně šest tisíc turistů. „Chceme, aby jich bylo ještě víc. Proto díky projektu zvýšíme bezpečnost chodců i cyklistů, umožníme jim daleko vyšší komfort a počítáme také s pořádáním různých kulturních akcí," naznačil Pilát.
Prostor v blízkosti kostela byl donedávna majetkem římskokatolické farnosti. „Rádi jsme však s vedením města Adamov uzavřeli dohodu a plochu jim na pětatřicet let pronajali. Jedná se o běžný postup, bez kterého by nemohli o dotaci požádat. My budeme samozřejmě velice rádi, když bude okolí kostela reprezentativnější," prohlásil blanenský farář Jiří Kaňa, který má adamovský kostel na starosti.
Jako hlavní lákadlo označil právě Světelský oltář, ojedinělou ukázku pozdně gotického řezbářství. „Podle mě se jedná o jednu z desíti nejcennějších národních kulturních památek v České republice, jejíž význam je celoevropský. Mnoho lidí ji samozřejmě chce spatřit na vlastní oči. Ovšem Adamov ze srovnání s prostředím, do kterého jsou podobné skvosty běžně zasazené, nevychází momentálně moc dobře," upozornil farář Kaňa.
Ten zároveň ocenil i nedávný krok adamovské radnice, která se zasadila o vytvoření nové trasy ke kostelu od A.-centra, kde jsou obchody a restaurace. „I díky tomu, že je tento příchod bezbariérový, cestovnímu ruchu rozhodně pomůže. Cesta ke kostelu totiž povede přímo od vlakové zastávky, bez nutnosti procházet náměstí," řekl farář.
Návrh výsledné podoby okolí kostela měl na starosti architekt Tomáš Hlavsa z brněnského Atelieru Chlup. „Tato práce byla složitá hlavně s ohledem na zvolení správného povrchu. Jedná se totiž o místo v kopci. Mým cílem bylo dát celé lokalitě jednotný ráz, tedy opak jejího současného vzhledu. Dosud tam totiž jednotlivé prvky přibývaly bez jakékoli návaznosti," konstatoval architekt.
Z chystaných změn mají radost i lidé z Adamova. „O tom, že už vznikla studie, jsem slyšela. Každé zvelebení našeho města vítám. Vím i o dalších místech, která by si zasloužila lepší vzhled," naznačila například Šárka Hallangová.