Nyní ukládají Adamovští biologický odpad za bývalé házenkářské hřiště. Plocha je ale málo udržovaná a celkově nevyhovuje. „Vzhled ani čistota nejsou ideální. Po dešti je v okolí bláto a lidé pak hází odpad jen na kraj. Zpevníme proto povrch a přistavíme velkokapacitní kontejner. Zvlášť se budou ukládat i větve. Kapacita zůstane zachovaná," popsal plánované úpravy místostarosta Adamova Jiří Němec. Lepší vzhled místo získá do léta příštího roku.

Už v únoru mohou začít třídit biologický odpad Adamovští přímo v domácnostech. Poslouží jim k tomu hnědé plastové kompostéry o objemu téměř dvě stě padesát litrů. Vedení města jich pořídí celkem osmdesát. Přibližně polovinu z nich dostanou na zahrádky lidé z rodinných domků nebo různá společenství ve městě, která se starají o okolí bytových domů. Zbytek najde místo v ulicích, především na sídlištích. „Zájemcům je město zapůjčí zcela bezplatně na dobu pěti let," vysvětlil Němec.

Do kompostérů budou moci Adamovští házet nejen odpad ze zahrádek, ale i ten z domácností, který vznikne například při vaření. „Chceme také lidem vysvětlit, na co všechno mohou kompostéry využít a co do nich patří. Oddělením biologického odpadu od směsného dosáhneme i levnější a vůči přírodě šetrnější likvidace," doplnil místostarosta. Do budoucna to podle něj může znamenat další snížení poplatku za sběr, třídění a odvoz komunálního odpadu.

Na vybudování systému likvidace biologického odpadu získalo město dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Jeho součástí bude také nákup nového auta pro svoz biologického odpadu.

Nákup všech potřebných kontejnerů, kompostérů a dalšího vybavení bude stát necelý milion a půl. Asi šest set tisíc korun pak bude potřeba na úpravy současného úložiště. „Celkové náklady se tak vyšplhají přibližně na dva miliony korun," podotkl Němec.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ