Co se týče vzhledu nádraží, vedení města ho zvelebit nemůže. Budova je majetkem Českých drah, které do opravy neplánují investovat ani korunu. „Všechny nádražní budovy budou letos převedeny pod státní organizaci Správa železniční dopravní cesty.

Proto jsme pozastavili veškeré rekonstrukce. Financujeme jen nevyhnutelné opravy," vysvětlila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Jedním z největších a dlouholetých problémů je již zmíněná budova Adastu. Ta je trnem v oku i dalším Adamovským. „Fabrika dříve zaměstnávala až pět tisíc lidí, práci zde měli lidé z celého kraje. A dnes všichni utíkají pryč, město jim nenabízí pracovní příležitosti," řekla Alena Šimková. Podle představitelů města by se to ale brzy mělo zlepšit. Asi dvě třetiny areálu obsadili noví vlastníci či nájemci. Někteří z nich postupně investují do modernizace budov. Sídlo bývalého ředitelství letos změnilo vlastníka. Je jím jedna brněnská firma zabývající se stavebními projekty, která chce Adamovu finančně pomoct při obnově náměstí Práce.

Vadné autobusy

Dalším lidem, které Blanenský deník Rovnost oslovil, se nelíbí technický stav městských autobusů, jež jezdí z lokality zvané Ptačina na Horku. „Autobusy jsou často porouchané a nejezdí třeba i půl hodiny. Spoustě lidí to vadí. Hlavně starším, kteří pak nemají možnost dostat se k lékaři na druhý konec města. Dopoledne někdy nejezdí i dvě hodiny, je mezi nimi velká proluka," uvedla čtyřicetiletá Dáša, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Městskou dopravu zajišťuje v Adamově společnost ČAD Blansko. Jejímu řediteli Jiřímu Šebelovi se ale zatím žádné stížnosti lidí na stůl nedostaly. „Autobusy občas sice mívají závady, ale není to nic tragického. Děje se to i všude jinde. Zatím nás nikdo z vedení města na problém neupozornil. Kdyby se tak stalo, začali bychom jej řešit," vysvětlil Šebela.

Řada místních ocenila nové chodníky a silnice. Radnice nechala udělat například lávku přes řeku a asi čtrnáct nových chodníků. „Velmi pozitivní změnou je,

že v Adamově bude upravené prostranství před kostelem svaté Barbory. Ve městě byl dříve nedostatek parkovacích míst, budou tam i nová stání. Slyšela jsem, že město také plánuje zřídit parkoviště u vlakové zastávky," poznamenala adamovská rodačka a vedoucí Galerie města Blanska Olga Fryčová Hořavová.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Prostor před kostelem prokoukl
Adamov – Dříve asfalt, beton, staré dlaždice, auta neměla kde parkovat. A dnes? Nová zeleň, mobiliář, parkovací místa. Prostranství před kostelem svaté Barbory v Adamově, který ukrývá unikátní světelský oltář, se postupně mění k nepoznání. Adamovští mají také několik nových dětských hřišť a chodníků. Blanenský deník Rovnost vybral největší investice za poslední volební období v Adamově. „Oceňuji, že vzhled města se postupně proměňuje k lepšímu," pochvaloval si například jeden z obyvatel Lukáš Malý.
LAVIČKY I PARKOVIŠTĚ. Po téměř dvou desetiletích začali letos Adamovští opravovat prostranství před kostelem. „Bude tam žulová dlažba, nová zeleň, lavičky, stojany pro kola a informační tabule, osmnáct parkovacích míst, upravené vjezdy pro auta a odpočinková plocha s hracími prvky pro děti," vyjmenoval starosta Adamova Roman Pilát. Adamovským s proměnou pomohla dotace. „Získali jsme pět a půl milionu korun z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Jedním milionem přispělo město," vyčíslil Pilát.
NOVÁ HŘIŠTĚ. Od roku 2011 si děti z Adamova mohou hrát na zcela novém hřišti na ulici Mírová. V roce 2013 získali nejmenší další hrací plochu na ulici Lesní, kterou vedení města kompletně opravilo. Adamovští tak do hřišť investovali téměř milion a půl korun, pomohla jim i dotace.'TRADICE PLESŮ. Tradici městských plesů založili Adamovští v roce 2011. Stejně jako dvakrát ročně se opakujících letních nocí s živou hudbou. A do třetice začali pořádat mikulášský běh Adamovská vlásenka. O tyto akce je podle starosty obrovský zájem.

Lidi udrží lepší podmínky pro žití

Adamov – Adast zkrachoval, lidé neměli práci, a tak začali odcházet z města. Tak to vidí spousta Adamovských. Co si o tom myslí lídři kandidátek?

Otázka: Co byste udělali pro to, aby lidé neodcházeli z Adamova?

Budeme podporovat drobné podnikatele a různé akce.
Roman Pilát, Sdružení nezávislých kandidátů

Zajistíme dostatek míst ve školách.
Jiří Němec, ODS

Vytvoříme obyvatelům podmínky pro příjemné bydlení.
Jana Novotná, KDU-ČSL

Chceme další potravinový obchodní řetězec, lidé by měli zaměstnání.
Ladislav Pozorský, ČSSD

Zabezpečíme koordinátora, který by se staral o kulturní a sportovní akce.
Kateřina Prudíková, Strana práv občanů

Lidem chceme zajistit nižší náklady na služby spojené s bydlením.
Soňa Bychlerová, ANO 2011

Co nejvíc chceme podporovat jakékoliv aktivity zaměřené na využití volného času.
Rudolf Rybář, Nezávislé sdružení občanů Adamova

Úbytek obyvatel nepovažuji za markantní, lidé budou přirozeně migrovat, i když ve městě postavíme Disneyland.
Miloš Volavý, A.N.F. – Adamovské Nezávislé Fórum

Budeme se snažit získat pozemky pro stavbu rodinných domů.
Jaroslav Budiš, Volba pro město

Musíme zajistit dostatek míst ve školce, škole a družině i kvalitní pedagogy.
Mária Koudelová, KSČM