„Letos neběžím. Šetřím se na příští rok. Hasičům u cíle jsem už dal avízo, že na trati nikdo nezemře," vtipkoval před startem adamovský starosta Roman Pilát s putovním pohárem pro vítěze v ruce.

Mikulášský běh do vrchu nabídl stejně jako v předchozích letech zajímavé momenty. Třetí triumf v řadě Josefa Siegla, heroické výkony rekreačních sportovců i spoustu legrace. Řada závodníků totiž na výsledný čas nehleděla a na trať vyrazila v tréninkovém tempu, s dětmi nebo v kostýmech. Na start se totiž mohl postavit každý. Věk nerozhodoval. Důkazem byla účast místního běžeckého matadora. Šestasedmdesá­tiletého Josefa Kubíka. „Loni jsem tady byl. Tento rok jsem toho ale moc nenaběhal. V březnu jsem měl totiž infarkt. Tak uvidíme, co to udělá. Snad nic. Půjdu zvolna," hlásil muž se startovním číslem čtyřicet šest.

Vražedné stoupání

Na závodníky čekala zhruba tři sta padesát metrů dlouhá trať. Nejdřív do pozvolného a pak do velmi prudkého stoupání. Běžci vyráželi postupně v intervalech. S jedničkou na prsou se na závod těsně před druhou odpoledne soustředil jedenáctiletý Jakub Pilař. „Předloni jsem tady byl druhý. Ze třídy je nás tady dneska kluků víc. Jestli vyhraju? Chtěl bych, ale když se mi to nepovede, tak nevadí. I účast se počítá," řekl páťák z adamovské základní školy. Na trať vyrazil Pilař jako raketa a v kategorii chlapců jedenáct až čtrnáct let nakonec vyhrál.

Podruhé si Adamovskou vlásenku vyběhla také Tereza Polzer. V závodním poli měla ještě dva syny. „Já budu ráda, když to přežiju. Už jenom dokončit je slušný výkon. V půlce kopce jsem měla minule už černo před očima. Je to drsný závod," poznamenala.

Její slova potvrdil v cíli i domácí běžec Vojta Konečný. „Ke konci jsem měl už nohy jako ze železa. Ale běželo se mi líp než loni. Čas bude asi taky o pár vteřin lepší, takže jsem spokojený," řekl Konečný.

Adamov v pohybu

Velký aplaus na trati sklidili tradičně běžci v kostýmech. Po vlásence běžel například sněhulák nebo partička šesti lidí navlečených do papírových krabic s písmeny názvu města Adamov. Na krabicích byly symboly města a fotografie místních turistických zajímavostí. Formace se jmenovala Adamov v pohybu. „Loni jsme tady běželi jako Mikuláš, anděl a čert. Původně jsme chtěli udělat stonožku, ale bylo nás málo. Kostýmy byly v režii naší kamarádky Barbory Brandýské. Adamovská vlásenka je super akce pro místní. Pohodové setkání přátel a dětí v tom předvánočním shonu a stresu. Škoda jen, že nedorazilo víc lidí," řekla Renata Smítalová z Adamova.

Nejrychlejší čas měl v sobotu opět Josef Siegel závodící za AC Choceň. Za traťovým rekordem minuta sedmnáct zaostal o sedm vteřin. „Forma byla letos trošku slabší. Moc jsem toho nenaběhal, ale na vítězství to stačilo," ohodnotil svůj výkon běžec.

Siegel si po třech vítězstvích odvezl putovní pohár domů natrvalo. Příští rok nechají Adamovští vyrobit nový. V pořádání závodu se inspirovali v sousedních Bílovicích. „Tam mají závod v běhu do schodů. Chtěli jsme u nás něco podobného, proto jsme se pustili do pořádání běhu do vrchu. V příštích ročnících chceme závod ještě něčím zatraktivnit, aby přitáhl více lidí," dodal starosta Adamova Roman Pilát.