Jak uvedl adamovský starosta Roman Pilát, lidí bez trvalého pobytu žije v současné době v Adamově kolem dvou až tří set. „Jedná se především o ty, kteří bydlí v nájemních bytech a do Adamova se stěhují kvůli dobrému spojení do Brna, kde pracují. V případě změny zaměstnání se ale zase z města často stěhují pryč. Nájemníci se tedy v bytech rychle mění, a tak většina z nich má v Adamově jen přechodné bydliště,“ popsal starosta.

Přechodný pobyt

Město na lidech bez trvalého pobytu ročně tratí až milion a půl korun. „Na tyto lidi totiž nedostáváme peníze od státu a navíc za ně musíme platit za svoz odpadů. Podle zákona totiž za svoz odpadů platí jen lidé s trvalým pobytem a ti, kteří vlastní rekreační objekt,“ vysvětlil Pilát.

Řešení město, které je kvůli své blízkosti Brnu v nevýhodě, nemá. „Musel by se jedině změnit zákon,“ dodal starosta Adamova.

Také v Boskovicích a Blansku žijí lidé, kteří zde nemají trvalý pobyt. Městské úřady ale jejich počty neznají. „Žádnou evidenci lidí bez trvalého pobytu nemáme. Vím, že ale máme kolem třiceti bezdomovců, na nichž město tratí. Nedostáváme na ně peníze ze státního rozpočtu a navíc s nimi často musí jednat příslušníci městské policie,“ sdělil blanenský starosta Lubomír Toufar.