Ke zhruba dvacetičlennému pěveckému sboru důchodců se v šest večer připojuje asi třicítka příchozích. Nechybí ani mladé rodiny s kočárky. „Chodíme sem s dětmi zpívat vánoční písničky pravidelně na Adventní zastavení. Na akci Česko zpívá koledy jsme dorazili už loni. A bylo to fajn," usmívá se jedna z místních obyvatelek Dana a v rukou drží promáčené texty koled.

Letos si lidé zazpívali pět koled. Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko a Pásli ovce valaši. Vše zakončil vánoční evergreen Vánoce, Vánoce přicházejí. K Adamovským se ve středu večer připojili také známí písničkáři Slávek Janoušek a Luboš Vondrák. V nedalekém sále totiž měli právě koncert, který na chvíli přerušili. „Koledy bychom snad měli znát zpaměti. Vždyť je to vánoční tradice," usmíval se Janoušek, když dostával vytištěné texty.

Déšť nevadil

I přes vytrvalý déšť odcházela většina lidí po čtvrthodince zpívání s úsměvem. Spokojení byli i zpěváci a hudebníci. „Měl jsem před vystoupení obrovskou trému. Možná větší jak loni. Ale nakonec to dopadlo dobře, i když jsme tam měli několik zaváhání," hlásil krátce po vystoupení vedoucí kroužku Zpívání pro radost Jiří Burget. To zpěvačka Ludmila Prudíková trému neměla. „Koledy jsme poctivě nacvičili a na trému prostě dneska nebyl čas," řekla.

Na stejném místě se Adamovští na akci s Deníkem chtějí sejít i příští rok. „Myslím, že se z toho stává pěkná tradice. Když nás příště nezradí počasí, přijde podle mého ještě víc lidí," poznamenala vedoucí Městského kulturního střediska Adamov Jitka Králíčková.

Vánoční koledy s Deníkem zpívali lidé na Blanensku ve středu celkem na devíti místech. V Blansku i přes deštivé počasí přišla na akci asi stovka lidí. Užili si příjemného svátečního večera a zazpívali si spolu s dětmi z Martini Band. „Akce se nám moc líbí, jsme tu poprvé. Dcera nám tu zpívá," popsal atmosféru Jiří Prudký. Zazněla asi desítka koled od šestnácti členného sboru. „My bychom zpívali, i kdyby lilo, ale klávesám by se to nelíbilo," dodal s úsměvem Martin Dyčka z Martini Bandu.

V Černé Hoře zpívalo asi šedesát lidí. „Bylo to super, všichni zpívali a moc jsme si to užili. Napekli jsme i zákusky," řekla organizátorka Adéla Surá.

Koledy, básně a dechovka

V Klepačově si v tamním Centru Velan notovala koledy přibližně stovka lidí. Několik koled si příchozí sami přidali a pro ozvláštnění večera zaznělo i pár básní. Akce trvala skoro hodinu. „Atmosféra byla výborná a všichni, co přišli, si to moc užili," řekl Jaromír Kratochvíl.

Jedovničtí se akce Česko zpívá koledy zúčastnili už podruhé. Havlíčkovo náměstí zaplnilo na sto padesát lidí za doprovodu dechové hudby Bivojanka a Olšověnka. Patnáctičlenný sbor rozvlnil náměstí. „Bylo to krásné, lidé i tančili," popsala atmosféru jedna z místních žen Lenka Šebelová.

Zdroj: Youtube
Česko zpívá koledy – Jedovnice

I přes jemný déšť pod vánoční strom před boskovickou radnici letos přišlo kolem tří set lidí, kteří si s chutí společně koledy zazpívali. „Chodím pravidelně, letos jsem přišla už potřetí. Líbí se mi tu atmosféra, když se rozezpívá náměstí, a vůbec to, že si lidé udělají čas a sejdou se," chválí si Marta Hájková z Boskovic. Koledy si Boskovičtí zazpívali společně s hudebníkem Tomášem Pléhou. Setkání příjemně zpestřilo vystoupení hudebního kroužku dětí z MŠ, ZŠ a PrŠ Boskovice. „Připravujeme se na vánoční besídku a děti hudbu milují. Zpívají s chutí a pro radost," uvedla vedoucí kroužku Jana Kovářová.

Ve Skalici nad Svitavou si před zpíváním koled děti připravily přání Ježíškovi. „Přestože začalo i u nás pršet, podařilo se nám přání na lampionech štěstí vypustit k obloze," uvedla za pořadatele Eva Janošková. K akci se Skaličtí připojili letos poprvé a koledy do zahrady u obecního úřadu přilákaly asi devadesát zpěváků.

Prvním rokem se zpívalo i v Suchém. „Sešli jsme se nejprve v knihovně, kde jsme si četli o Vánocích a vyráběli přáníčka. Na návsi u stromečku zazpívaly děti ze školky a pak jsme se společně s brněnským rozhlasem připojili k akci Česko zpívá koledy. Překvapilo nás, že hned při prvním ročníku přišlo přes padesát lidí," prozradila pořadatelka Růžena Kolářová. Koledy zněly i v obecním rozhlase.

Svitávečtí koledy zpívali letos už třetím rokem. „Asi půl hodiny před začátkem začalo pršet, i přesto se sešlo asi sto padesát lidí a atmosféra byla výborná a příští rok určitě budeme pokračovat," pochválila si vznikající tradici Jana Tomešová. Pod deštníky se schovávali malí i velcí zpěváci, někteří si zazpívali jen tak v hromadném sboru, ti odvážnější, především z řad dětí, to zkusili přímo na mikrofon. I letos se organizace ujali členové ochotnického divadla. Na zahřátí a k posílení hlasivek si mohli účastníci dát teplý čaj, nebo svařené víno. Děti, za odměnu a za statečnost, dostali jako malou pozornost adventní kalendář.