Když si nedávno přišly na hřiště v ulici Neumannova v Adamově hrát maminky s dětmi, čekal je šokující nález. V pískovišti totiž našly injekční stříkačky s jehlami.

„Stříkačky jsem našla přímo v pískovišti. Když jsem je pak vyhazovala do popelnice, vypadly z ní další. Byly ale asi čisté,“ podělila se o svůj zážitek jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Na hřiště maminky stále chodí. Nic jiného podle nich v blízkosti pro děti není.

„O jehlách jsem slyšela. Pískoviště jsem proto radši zkontrolovala. Mé dítě se většinou pohybuje okolo,“ sdělila další z maminek Anna Rusnáková.
Na možné nebezpečí upozorňují lidi adamovští radní na webových stránkách města. „Některé stříkačky nám připadaly nepoužité,“ míní starosta Jiří Němec, podle kterého není vyloučeno, že jehly na hřiště někdo podstrčil. „Jednou z variant je to, že lidem z domu u hřiště vadí dětský smích a křik a chtějí, aby se hřiště zavřelo. To se říká,“ podotkl starosta.

Milan Crla bydlí v domě u hřiště. „Hřiště tu je, co dům stojí. Mně ruch odtud nikdy nevadil. Ani nevím, že by to vadilo někomu dalšímu z domu,“ řekl Crla, který stížnosti od svých sousedů na hluk z hřiště zatím neslyšel.

Podle místostarosty Adamova Miroslava Čumy přišly na radnici s alarmující zprávou o injekčních stříkačkách právě maminky. „Hřistě nyní pravidelně kontrolují strážníci i pracovní skupina z městského úřadu. Chodí tam každý den,“ vyjádřil se Čuma s tím, že injekční jehly našli v pískovišti už třikrát.

Problém se zatím týká jen jednoho hřiště. „Ve městě máme asi šest hřišť. Problém s jehlami jsme zaznamenali pouze na tom v ulici Neumannově. Některá z hřišť nepatří městu a starají se o ně nájemci okolních bytových domů,“ dodal Čuma. Radní se chystají hřiště v Neumannově ulici vylepšit a oplotit. Místostarosta Čuma si však myslí, že lidi s injekčními stříkačkami plot neodradí.

Jehly znamenají pro děti obrovské riziko. Tvrdí to Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. „Dítě, které se o jehlu poraní, pak musí sledovat lékař. Hrozí nákaza žloutenkou nebo infekcí HIV. Tato poranění jsou vysoce riziková,“ upozornila Vaverková, která se s poraněním o jehlu setkává na pískovištích, v parcích a dalších veřejných prostranstvích často.

„V Jihomoravském kraji jsme zaznamenali za uplynulý rok sto takových poranění. Jehly se neobjevují už jen nastražené na sedačkách v dopravních prostředcích, ale i v regálech v supermarketech,“ dodala Vaverková. Takhle nebezpečně se podle ní chovají narkomani. Diabetici jsou většinou disciplinovaní lidé.