Město s velkými továrními plochami v centru. To je Adamov. Tamním zastupitelům dělají nevyužité budovy v areálu bývalého Adastu starosti. Jsou totiž v konkurzu a chátrají. Vedení města může ovlivnit, co se stane s administrativními budovami fabriky poblíž náměstí Práce či s bývalým ředitelstvím u výjezdu na Křtiny. Místo přestavby na kanceláře, restaurace, služby a byty však zastupitelé dali přednost lehké výrobě a skladům.

V rozsáhlém areálu bývalého Adastu stojí i úplně prázdné budovy. „Areál je obsazený asi ze dvou třetin. Některé budovy vlastní soukromí vlastníci, jiné si lidé pronajímají. Prázdné zůstávají ty, které jsou v konkurzu a u kterých stále trvá insolvenční řízení. Nemůžeme tak s nimi nic dělat,“ uvedl místostarosta Adamova Jiří Němec.

Podle něj se k domům občas dostanou zloději, kteří ukradnou volně uložené železo a další věci. V minulosti tam byly problémy i se sprejery. „Městská policie nemůže dělat ostrahu soukromému majetku. Je na majiteli, jak jej zabezpečí,“ dodal Němec.

Restaurace a ubytovna

Zastupitelé nyní řeší, co se třemi budovami, které vlastní dvě firmy a jeden podnikatel. Dvě z nich jsou totiž nedílnou součástí města a zasahují do náměstí Práce. „Majitelé těchto budov žádali, aby v nich mohly vzniknout restaurace a ubytovna. Podle zastupitelů je ale ve městě hospod příliš a ubytovna, kterou tu máme, není stoprocentně obsazená. Usnesli jsme se tedy, že tyto budovy budeme dál vést v územním plánu jako skladiště a lehkou výrobu,“ přiblížil místostarosta.

Tři zmíněné stavby jsou nyní využité jen zčásti. Tvrdí to jeden z adamovských zastupitelů Jaroslav Bernášek. „Je to problém, protože každá nevyužitá budova chátrá,“ dodává.

Stáli o přestavbu

Majitelé tří velkých budov stáli o jejich přestavbu na komerční prostory a byty. U zastupitelů ale neuspěli. „Jde o bývalé administrativní budovy továrny, kde mohly vzniknout obchody, restaurace, kadeřnictví, kanceláře, plochy k pronájmu, což by s sebou přineslo i pracovní příležitosti do města. Nahoře mohly být byty. Budova tak může jejímu majiteli vydělávat. Pokud však firmy nebudou prospívat, nebudou se ani moct dobře starat o své stavby,“ sdělil svůj názor brněnský architekt Jan Snášel mladší, který majitele budov zastupuje.

Podle Snášela jsou Adamovští zvyklí bydlet poblíž průmyslové zóny. Město se ale nemá kam rozvíjet, protože je uzavřené chráněnou krajinnou oblastí Moravský kras. „V jeho středu jsou zase tři tovární plochy. Vhodnou variantou rozšíření města tedy je tyto prostory revitalizovat a budovy tam přestavět,“ dodal Snášel.

Továrny vznikly v Adamově v minulosti, i s bytovkami pro jejich dělníky. Je nepravděpodobné, že se tam průmysl vrátí v takové míře jako dřív.

Že jsou některé tovární stavby nevyužité, mrzí třeba Editu Kuběnovou, která bydlí poblíž. „Areál továrny nevypadá dobře, stálo by za to jej přestavět a udělat tam třeba tenisové kurty. Nejspíš ale stavím vzdušné zámky, protože taková přestavba stojí velké peníze,“ řekla žena.

Nechat zmiňované tři budovy v územním plánu jako sklad a lehká výroba se zastupitelé rozhodli také proto, že měli obavu z příchodu sociálně nepřizpůsobivých lidí. Povolení ubytovny by totiž takovému plánu nahrálo. „Podobné řeči se po městě opravdu šíří,“ podotkl místostarosta Jiří Němec.