Do letních prázdnin bude provizorně opravená. Dělníci se už pustili v těchto dnech do práce. „Současný stav je katastrofální. Opěrné zdi se na spoustě míst sypou už dlouhá léta. Kromě toho mi tu vadí i někteří neukáznění cyklisté, kteří nedodržují předpisy. Pokud někdy dojde ke kompletní opravě, měla by se cesta rozšířit a udělat pruh pro cyklisty,“ řekl Deníku z místních řidičů Radim Baisa.

Podle vedoucího Správy a údržby silnic v oblasti sever Miloše Bažanta se na opravě dohodli se Správou železnic a je v její režii. Respektive firmy, která se podílela na rozsáhlé modernizaci železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem za více než sedm miliard korun.

Závody ČKD Blansko zruší vlečku v Gellhornově ulici. Se třemi přejezdy a třemi kilometry kolejí. Jako první přijde letos na řadu rozbitý přejezd u slévárny Ernst Leopold.
ČKD Blansko zruší vlečku a přejezdy. Chátraly bez využití. Řidiči se radují

„Tato cesta byla jednou z objízdných tras při roční výluce na železnici. Dohodli jsme se se železničáři na provizorní opravě, která má vydržet několik let, než dokončíme projekt na generální opravu s opěrnými zdmi a zabezpečením svahů. Nyní se opraví nejvíce poškozené body na opěrných zdech,“ sdělil vedoucí Bažant.

Podle něj se silnice rozšíří do svahu, aby auta přes poškozená místa nejezdila. Přibudou také betonová svodidla. „V místech dosavadního provizorního rozšíření se odbagruje navezený štěrk, udělá se tak klasická konstrukce a nový povrch,“ upřesnil Bažant.

Rozvodněná řeka Svitava zatopila poblíž Adamova silnici. Povodeň pokazila svátek pstruhařů.
Rozvodněná Svitava zatopila silnici. Povodeň pokazila svátek pstruhařů

Provizorní opravy krajské silnice II/374 se budou dělat za plného provozu. A projekt kompletní rekonstrukce? Mluvčí Jihomoravského kraje Petr Holeček sdělil, že má být připravená do konce roku 2025.

Nejrozbitější úseky na silnici mezi Adamovem na Blanensku a Bílovicemi nad Svitavou na Brněnsku se letos dočkají oprav. Kraj zatím chystá projekt kompletní rekonstrukce.Nejrozbitější úseky na silnici mezi Adamovem na Blanensku a Bílovicemi nad Svitavou na Brněnsku se letos dočkají oprav. Kraj zatím chystá projekt kompletní rekonstrukce.Zdroj: Deník/Jan Charvát„Předpokládáme, že náklady se budou pohybovat asi kolem dvou set milionů korun. Je možné, že budeme muset postupovat tak, jak se podaří sehnat peníze, tedy po částech,“ sdělil mluvčí Holeček.

Poblíž zmíněné silnice v těchto dnech pracují dělníci také na opravě lávky pro pěší poblíž vlakové stanice Babice nad Svitavou a bývalé léčebny dlouhodobě nemocných. Ta byla několik let kvůli havarijnímu stavu zavřená. Radost z toho nemají hlavně chataři z přilehlé kolonie. Kvůli uzavřené lávce musejí šlapat po rušné a úzké silnici několik set metrů navíc proti proudu ke druhé.

V pátek slavnostně otevřeli nový most v Blansku.
Nový most v Blansku už slouží lidem. Stavbu za 350 milionů brzdil covid i krize

„Lávka je zavřená několik let. Spadl na ní strom. Pražce, po kterých se chodilo, jsou shnilé. K vlaku se musí chodit po úzké silnici, která se také rozpadá a kvůli opravě trati po ní jezdí těžká technika. Těžko se tam vyhýbá a jde o život. Přitom by stačilo vyměnit dřevo a prohnuté zábradlí,“ napsal Deníku jeden ze čtenářů, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce jeho jméno zná.

Zmíněná lávka pod někdejší léčebnou ještě donedávna patřila státu. Ten ji převedl do vlastnictví obce Babice nad Svitavou. Její zástupci už zadali opravu, která má obec přijít zhruba na milion korun.