VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Blanensko

6.11.2017

Stavba nového mostu: silničáři uzavřeli silnici mezi Adamovem a Bílovicemi

Adamov /VIDEO/ - Silnice II/374 mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou je od pondělí uzavřená. Začala další fáze stavby nového mostu. Silnice zůstane kvůli pracím neprůjezdná do poloviny prosince.

5.11.2017

Polární záře je nebeské divadlo. Vždy mě ohromí, říká cestovatel Hubert

Blansko /ROZHOVOR/ – Rozložit stativ, najít úhel, cvak a zase hurá na cestu. Skandinávie, Alpy, Balkán. Mladý fotograf Michal Hubert alias Mike Drago z Blanska se při výběru cílových destinací ničím neomezuje. Problémem nejsou peníze, doprava ani bydlení, vše má své řešení. Plánování cest tak podřizuje hlavně svým cestovatelským touhám. „Jsou to čistě osobní preference. Snažím se vždy cestovat tam, kam se chci podívat, a poznat jinou zem a kulturu,“ říká nadšený dobrodruh.

5.11.2017

Odkládání přezutí pneumatik se nemusí vyplatit. Čekací doba je i dva týdny

Blanensko, Vyškovsko – Od počátku listopadu musí řidiči počítat s povinností jízdy na zimních pneumatikách. Platí za sněhu a ledu, ovšem na úsecích označených speciální značkou za každého počasí. Většina motoristů proto míří do pneuservisů, ale najdou se i takoví, kteří si svá auta přezouvají sami.

4.11.2017

Vůně Vánoc: 50 stánků na jarmarku v Blansku, bohatší průvod v Boskovicích

Blanensko, Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Dětská vystoupení, koncerty, záplava stánků s rozmanitým zbožím. Rozsvěcení statných ozdobených stromů na náměstích a setkání s přáteli u svařeného vína. Ve městech a obcích v regionu se už pozvolna připravují na vánoční trhy.

4.11.2017

Jedovnická škola je výjimkou, firmy musejí studenty lákat

Vyškovsko, Blanensko – Nebývalý zájem o obor strojírenství hlásí letos Střední průmyslová škola v Jedovnicích na Blanensku. A to v době, kdy počet studentů na ostatních školách s podobným zaměřením spíše stagnuje. „Přihlásilo se osmašedesát zájemců, přijmout jsme mohli jen třicet. Je dobře, že si nyní můžeme vybírat žáky, kteří mají o obor opravdu zájem,“ řekl ředitel školy Miloš Šebela.

3.11.2017

V Boskovicích uctí patrona myslivců. Tradiční mší i výstavou loveckých trofejí

Boskovice – Nad nádvořím boskovického zámku poletují draví ptáci. Pod nimi se procházejí sokolníci v kožených a myslivci v zelených stejnokrojích. Všude je cítit vůně zvěřiny a svařeného vína. Tak to bude vypadat v sobotu v areálu boskovického zámku při Svatohubertských slavnostech. Už po osmé.

3.11.2017

O hroby lidé pečují svědomitě. Hřbitovy jsou pěkně upravené, shodují se správci

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Lidé z regionu o místa posledního odpočinku svých blízkých dbají nejen o Dušičkách, kvůli kterým přišly ve středu na hřbitovy tisíce lidí. Udržují je a zkrášlují celoročně, shodují se správci hřbitovů. „Většina hrobů na našem hřbitově je uklizených a čistých,“ řekl třeba ředitel technických služeb Bučovic na Vyškovsku Pavel Klimeš.

3.11.2017

Ve Velké Roudce lidé opět vyléčí své nervy i plíce. Lázně nabídnou i wellness

Velké Opatovice /FOTOGALERIE/ – Nemocné plíce či nervy si tam kdysi léčili bohatí hosté až z Vídně. Po desetiletí chátrání už ale místní v obnovu dříve oblíbených lázní ve Velké Roudce poblíž Velkých Opatovic na Blanensku nevěřili. „Pokusů o vzkříšení lázeňské činnosti bylo víc. Nic z toho nakonec nebylo,“ shrnul starosta tamních dobrovolných hasičů Pavel Ochrana.

2.11.2017

Dražba soch ze železného šrotu vynesla 40 tisíc. Část peněz pomůže divadlu

Blansko – Na konci září zažilo Blansko nevšední akci. O víkendu Rytmického svařování se totiž před tamním kinem objevily téměř dvě desítky uměleckých děl vyrobených ze železného šrotu. „Rytmického svařování se zúčastnilo osm umělců, kteří vytvořili celkem osmnáct různých soch,“ sdělila organizátorka akce sochařka Sylvie Tomková. Originální železné výtvory pak mohli lidé obdivovat až do konce října, kdy se konala jejich dražba v prostorách blanenského kina.

2.11.2017

OBRAZEM: Pasování do cechu žákovského. Deváťáci obřadně přijali prvňáčky

Boskovice - Zvuky slavnostní fanfáry, potemnělý sál kina. Dveře se otvírají a na pódium nastupuje zástup nejmladších a nejstarších školáků z boskovické základní školy na náměstí 9. května. Žáci z devátých ročníků pro ně ve čtvrtek připravili pasování do cechu žákovského.

2.11.2017

Konec biflování. Na středních školách vzniknou třídy s alternativní výukou

Jižní Morava /ANKETA/ – Práce v týmu a rozvíjení dovedností namísto učení nazpaměť z knih. Alternativní způsoby výuky chtějí v některých třídách středních škol a gymnázií systémově zařadit krajští radní. Jde o první takovou snahu mezi kraji.

1.11.2017

Z památek na Blanensku nejvíc táhnou Lysice

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Ani kostýmované prohlídky nebo nově zpřístupněná lákadla nepomohly. Cestu na dvanáct jihomoravských hradů a zámků si sice do konce října našlo nebývalých 977 tisíc návštěvníků, v Lysicích, Rájci nad Svitavou či Kunštátu se však podle aktuálních čísel z Národního památkového ústavu musejí smířit s o něco menším zájmem.

31.10.2017

Konec nebezpečné chůze po okraji silnice. K boskovickému hřbitovu vede chodník

Boskovice – Návštěvníci boskovického hřbitova se konečně dočkali chodníku. K místu posledního odpočinku museli doposud chodit po silnici. „Tohle určitě ocení i řidiči. Člověk šel pokraji za bílou čarou a stejně někteří remcali,“ pochválila na facebooku města vybudování chybějící cesty pro pěší Zdeňka Straňáková z Boskovic.

30.10.2017

Bez poslance, odchod některých členů. Pomohli jsme sobě i SPD, tvrdí Moravané

Jižní Morava – Moravané vcházeli do nové Poslanecké sněmovny České republiky se čtrnácti mandáty. Po pětadvaceti letech ztrácí i místa na kandidátce populistické Okamurovy Svobody a přímé demokracie.

29.10.2017

Výlov přilákal davy. Děti dávaly před rybími specialitami přednost palačinkám

Jedovnice /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Je sobotní sychravé ráno. Přesto zní u hráze jedovnického rybníku smích. Rybáři v gumácích, nepromokavých kalhotách a kabátech, s blátem až za ušima, se pustili do výlovu Olšovce, největšího rybníku na Drahanské vrchovině.

28.10.2017

Dušičky: hřbitovy otevřou i večer a přibývá falešných kameníků

Blanensko – Do rukou svíčky a květiny, do tašky lopatku na plevel. Správci hřbitovů na Blanensku přizpůsobují otevírací doby zvýšenému zájmu lidí v době blížícího se svátku zesnulých.

27.10.2017

Dobrovolné hasiče prověří cvičení na Palavě II. Do akce půjdou bez přípravy

Blansko – Vodní nádrž Palava II u Češkovic je ideální místo nejen pro odpočinek u vody, ale i pro klidnou procházku v přírodě. V sobotu odpoledne to však platit nebude. V okolí nádrže se totiž uskuteční prověřovací cvičení jednotek sboru dobrovolných hasičů města Blanska.

27.10.2017

Dohoda mezi Julínkem a boskovickou nemocnicí? Obě strany zatím mlčí

Boskovice – Jsou to už dva měsíce, co padl rozsudek v kauze Tomáše Julínka a vedení boskovické nemocnice. Bývalý ekonomický náměstek Julínek žaloval vedení nemocnice kvůli jeho neoprávněné výpovědi. Před dvěma lety mu ji dala tehdejší dočasná jednatelka zdravotnického zařízení Hana Nedomová. Blanenský okresní soud v srpnu uznal, že výpověď byla účelová. 

27.10.2017

Přetíženému centru pomůže obchvat. Boskovičtí zvažují jeho tři varianty

Boskovice – Kolony aut, které se pomalu sunou středem města. Tak vypadá dopravní situace v Boskovicích kolem druhé či třetí hodiny odpoledne. „Boskovice jsou ucpané ze všech směrů. Podle mě by bylo nejlepší udělat místo křižovatky u centra kruhový objezd. Pak by doprava byla plynulejší. Nebo ji odklonit úplně mimo Boskovice, ale asi není kudy,“ postěžoval si Pavel Soldán z Boskovic. Ulehčit přetížené dopravě má v budoucnu obchvat ve směru na Jevíčko. 

26.10.2017

Boskovická nemocnice zůstane městu. Kraj převzetí odmítl

Boskovice – Nedostatek peněz. Tím zdůvodnili zástupci kraje odmítnutí převodu boskovické nemocnice do své správy. „Po zvážení všech pro a proti jsme usoudili, že by to bylo nezodpovědné. Kraj na tom není ekonomicky tak dobře, aby nemocnici mohl převzít. Máme pod sebou další problémová zařízení,“ vysvětlila důvody náměstkyně hejtmana Taťána Malá.  

26.10.2017

Hlavní sezona honů začíná: divočáků je podle myslivců moc, zajíců málo

Blanensko, Vyškovsko – Na přelomu září a října patřily lesy houbařům, o měsíc později je střídají myslivci. „Hlavní sezona honů začíná prvního listopadu a potrvá do konce roku,“ sdělil jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.  

26.10.2017

O víkendu vyloví rybník Olšovec. Za kilo kapra lidé zaplatí zhruba 80 korun

Jedovnice – Rybáři vcházejí do vody, odkud vytahují sítě plné ryb. Ze břehu je sleduje spousta zvědavých návštěvníků, kteří si pochutnávají na rybích specialitách. Tak to vypadá při výlovu rybníka Olšovce. A nejinak tomu bude i v sobotu a v neděli, kdy je na programu výlov rybníka, který je největší na okrese.

24.10.2017

Kardinála uctí památníkem. V jeho rodných Boskovicích bude stát za dva roky

Boskovice – V Boskovicích na Blanensku postaví památník tamnímu významnému rodákovi, kardinálovi Tomáši Špidlíkovi.

24.10.2017

Cechmistr: Půlce bytů v Blansku hrozí otrava, kontroly komínů lidé podceňují

Blanensko, Vyškovsko - Zajistit čistý komín je povinnost každé domácnosti. Lidé z regionu však kontroly často zanedbávají nebo odkládají až na začátek topné sezony, kdy už kominíci neví, kam dřív skočit „Kominíka objednal manžel minulý týden. Termín kontroly jsme dostali až v listopadu,“ posteskla si například Lenka Bičanová z Blanska.

23.10.2017

Další lánský puč? Odstupte, zní po volebním debaklu z jihomoravské ČSSD i TOP 09

Jižní Morava – Sociální demokraté přišli o pětatřicet poslanců, TOP 09 o šestnáct. Čtvrtinu sněmovny tak uvolnili ostatním. Jihomoravští členové vyzývají své celostátní předsedy, aby odstoupili.

23.10.2017

Poslanec TOP 09 Válek: ODS má dobré lidi. Předseda Fiala je můj bývalý rektor

Brno - Při minulých volbách neuspěl, tentokrát se jako jediný z jihomoravské TOP 09 do poslanecké sněmovny probojoval. Po celou sobotu ve štábu své strany sledoval přetahovanou ODS a SPD o druhé místo ve volbách. „Úspěch občanských demokratů mě příjemně překvapil. Strana má hodně dobrých lidí, například Petr Fiala je můj bývalý rektor,“ zhodnotil možnou spolupráci se stranou Válek.

22.10.2017

Ročně máme stovky návštěv. Ne vše jde vygooglit na síti, říká ředitelka archivu

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Tlumené osvětlení a řada polic obtěžkaná krabicemi různých velikostí. Vedle další desítky polic zaplněné množstvím zaprášených knih a spisů. Všude přesto vládne řád. Všechno má své místo, které přísně hlídá laikům nesrozumitelný kód připojený ke každé archiválii. V papírovém labyrintu sebejistě korzuje hrstka archivářů, obdařených schopností vyhledat mezi tisícovkami dokumentů jediný list, který návštěvník archivu žádá.

21.10.2017

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

21.10.2017

Kamiony mezi Brnem a Svitavami? Rozhodnutí o objížďce se odsouvá

Brno, Černá Hora – S kamiony na silnici I/43 si úřady nevědí rady. Aspoň to tak může vypadat po čtvrtečním jednání o odklonu tranzitní dopravy nad dvanáct tun z úseku mezi Brnem a Svitavami. Jasné ano, nebo ne odsunul nesouhlas ministerstva dopravy s návrhem dopravního značení.

20.10.2017

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT