VYBRAT REGION
Zavřít mapu

28 let sloužící starostka Stvolové: Neznám, že bych si sedla a přečetla knížku

Stvolová – Sto šedesát pět obyvatel. Přesně tolik jich napočítáme v malé vesnici severozápadně od Letovic. Mezi všemi obyvateli Stvolové vyčnívá Oldřiška Kořístková. Žena, která stojí v čele obce už 28 let.

24.2.2018
SDÍLEJ:

Oldřiška Kořístková spojila svůj život s prací pro obec Stvolovou.Foto: Deník / Iveta Borková

Protože se po revoluci Stvolová odtrhla od Letovic, je tedy zatím historicky jedinou starostkou obce. Pravděpodobně je také nejdéle sloužící starostkou na jižní Moravě, oficiální statistiky ale neexistují. Kořístkovou však zajímá především dění v obci. „Jsem ráda za každou maličkost, která se nám podaří,“ říká starostka.

Co vás vedlo k tomu, poprvé se ucházet o místo v zastupitelstvu Stvolové?
Bylo to po převratu a naše vesnice patřila pod Letovice. Domluvili jsme se, že chceme být samostatná obec, a odtrhli jsme se. Mezi zastupiteli padla volba starosty na mě a od té doby to dělám. Samozřejmě že jsem toho někdy měla plné zuby a člověka pak napadají myšlenky, že by s tím nejradši skončil. Ale časem všechno přejde. Když jsme byli částí Letovic, tak se pro naši obec nic moc neudělalo. A my se teď každý rok snažíme pro Stvolovou něco udělat.

Jaké byly vaše další kandidatury? Ovlivňovalo výsledky nějak to, že starostové nejsou automaticky kandidáti s nejvyšším počtem hlasů?
U nás se to podle počtu hlasů vždycky tak nějak automaticky bralo a moje zvolení bylo vždycky celkem jednoznačné.

Kdo je Oldřiška Kořístková
Narodila se před 60 lety. Téměř polovinu svého života zastává funkci starostky Stvolové nedaleko Letovic. Od loňského roku je v důchodu, předtím pracovala jako poštovní doručovatelka. Má ráda přírodu, zahradu, květiny a také zvířata, doma má psa. Baví ji čtení, ale to v poslední době kvůli starostování zanedbává. Práci na obci se věnuje zhruba pět hodin týdně. Do kroniky si zakládá výstřižky z novin, když se v nich objeví něco o obci.

Kolik vám funkce starostky bere nebo naopak dává energie?
S přibývajícím věkem je to čím dál horší. Ale člověk za ty roky zná, jak to všechno v obci funguje, takže nemusím nikde pátrat po nových informacích. Vím, kde co mám udělat. Loni jsem kvůli své třiadevadesátileté mamince odešla do předčasného důchodu, abych se o ni mohla starat, takže tím pádem mám i více času na svou funkci. Starostování je o každodenní práci. Nejde to dělat tak, že by si člověk řekl: teď nic dělat nebudu. Pořád se něco děje, vždycky je něco k řešení. Musíte jít, i když se vám třeba nechce.

Před důchodem jste nebyla pracovně uvolněná starostka. Šetřilo to obci peníze?
Rozpočet byl malý. V současnosti je daňová výtěžnost pro naši dědinku lepší, ale kdybych byla uvolněná, určitě bych z rozpočtu vyčerpala značnou část peněz. Nikdy jsme neuvažovali o tom, že by u nás byl někdo uvolněný.

Na co jste hrdá za těch osmadvacet let?
Snažíme se něco udělat každý rok. I když peněz nemáme nazbyt. Navíc na řadu věcí jsme nedostali dotace, proto jsme museli téměř všechno dělat ze svých vlastních zdrojů. V roce 2016 jsme ukončili rozšiřování vodovodu ve Skřibu. Posilovali jsme tam dvě studny, které byly přímo napojené na vodovod, a budovali jsme zásobárnu vody. Celkem to byla akce za asi dva miliony korun a na to jsme peníze od kraje nedostali. Máme dva vodovody, jeden pro část Skřib, druhý pro Stvolovou a Vlkov, loni jsme opět žádali o dotace, tentokrát na posílení vodovodu ve Vlkově, a to už jsme dotaci získali. Letos tedy zahajujeme stavbu vodojemu ve Vlkově. Předtím jsme ještě stavěli opěrnou zeď, to byla akce s rozpočtem také kolem dvou milionů korun. Pro nás to znamená, že musíme třeba dva roky šetřit. Protože kromě toho je nezbytný chod obce, vždycky je potřeba něco koupit, ať už nářadí, nebo třeba stroj na udržování zeleně či posyp komunikací. Náš rozpočet je kolem dvou milionů, takže musíme hospodařit rozvážně.

Jaká jsou další specifika práce starostky na tak malé obci?
Problémy jsou stejné jak ve městě, tak na malé dědince, akorát máme menší katastrální území. Město musí ještě k tomu všemu zajistit chod a dotovat zařízení, jako jsou obchody, zdravotnická zařízení, školy.

Pomohlo vám ve funkci někdy to, že jste žena? Nebo vás to naopak omezilo?
Kdybych byla muž, tak si řadu mužské práce udělám sama. (směje se) Nemusela bych za nikým chodit a doprošovat se. Když potřebuji něco zařídit, tak jdu za rodinou, ale za ty roky už ohlas doma není takový a moc se jim do toho nechce. Zatím jsme to naštěstí vždy nějak vyřešili.

Co je pro vás největší odměna za odvedenou práci?
Spokojenost občanů. Samozřejmě že se všem v obci nezavděčím, každý má jiný názor. Těší mě, když se nějaká akce podaří a je ku prospěchu obci. Jsem ráda za každou maličkost, která se nám podaří. Na takovou malou obec jsme toho za poslední roky udělali hodně.

Blíží se komunální volby. Budete znovu kandidovat?
Občas tu slýchávám, že když to nebudu dělat já, tak Stvolová spadne zpět pod Letovice, protože se nikdo nenajde. Neříkám, že nebudu kandidovat, ale už bych ráda skončila, protože můj život je k obci vázaný pořád. Nemůžu si naplánovat čas pro sebe. Neznám za ty roky to, že bych si přečetla knížku, protože by mě to potom k ní táhlo a nedělala bych, co je nutné. Proto už bych to ráda v tom svém věku předala někomu mladšímu, ať se taky snaží. (usměje se)

IVETA BORKOVÁ

Autor: Redakce

24.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Správci objektů 18 000 Kč

Správci objektů správce budovy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obecně prospěšná společnost Dům přírody Moravského krasu vypisuje výběrové řízení na místo správce budovy., Nabízíme: práci v návštěvnickém středisku Dům přírody Moravského krasu, které je umístěno v nádherném přírodním prostředí (http://www.dumprirody.cz/moravsky-kras), pestrou pracovní náplň v různých oblastech činnosti návštěvnického střediska, odpovídající zaškolení a maximální podporu od celého týmu, příspěvek na stravování, příležitost uplatnit a dále rozvíjet své dovednosti., Informace o pracovním místě: úvazek 0,5 - 1,0 , předpokládaný nástup: 1.8.2018, příp. dle dohody, místo výkonu práce: Dům přírody Moravského krasu, Skalní mlýn., Hlavní úkoly: opravy a údržba budovy a expozice, diagnostika závad a jejich řešení, komunikace s dodavateli a řešení s nimi případné reklamace, zajištění plánovaných oprav, dohled nad úklidovými pracemi, zařizování údržbářských prací, obsluha infocentra v návštěvnickém středisku, správce vozového parku., Požadujeme: ukončené SOU/SŠ v oboru elektro (výhodou), vyhláška č. 50/1978 Sb. (§ 3; § 4) - možné dodělat do půl roku od nástupu, schopnost technického řešení problémů, samostatnost a organizační schopnosti, uživatelské znalosti práce s PC, ŘP sk. B, znalost území a problematiky oblasti Moravského krasu, příjemné vystupování., K přihlášce požadujeme doložit: strukturovaný životopis, doklady o dosaženém vzdělání, potřebné dokumenty dle vyhlášky 50/1978 Sb., Přihlášku s přílohami adresovat na e-mail: v.dymakova@dpmk.cz nebo poštou na adresu: Dům přírody Moravského krasu o.p.s., Skalní mlýn 96, Blansko, 678 01. Lhůta pro podání žádostí do 25.6.2018.. Pracoviště: Dům přírody moravského krasu, o.p.s., 678 01 Blansko 1. Informace: Veronika Dymáková, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 20 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská, uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., Možnost ubytování., Kontakt možný osobně.. Pracoviště: Probe plus s.r.o. - hotel probe, Husova, č.p. 732, 678 01 Blansko 1. Informace: Recepce, +420 602 744 363.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 15 000 Kč

Obsluha jeřábů jeřábník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha jeřábu., Požadujeme: jeřábnický průkaz, výhodou vazačský průkaz, samostatný a zodpovědný přístup k práci, spolehlivost., Nabízíme: zajímavé mzdové ohodnocení od 15.000 Kč měsíčně, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, náborový příspěvek ve výši 30.000 Kč., Zájemci hlaste se na personálním oddělení: p.. Alena Hlaváčková tel. 516 427 116, e-mail: alena.hlavackova@ernstleopold.cz nebo p. Jitka Matoušková tel. 516 427 126, e-mail: jitka.matouskova@ernstleopold.cz. Pracoviště: Ernst leopold s.r.o., Gellhornova, č.p. 2242, 678 01 Blansko 1. Informace: Alena Hlaváčková, +420 516 427 116.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 25 000 Kč

Ostatní elektrotechnici a technici energetici Servisní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určiotu 1 rok, následně možnost na dobu neurčitou., Náplň práce: komunikace se zákazníkem při řešení technických problémů, sjednávání termínu servisních zásahů, vypracování a předání servisní zprávy, účast na průběhu zkoušek zařízení…, Požadavky: hydraulické a pneumatické systémy, regulace plynu, vyhláška 50, měření a regulace, SW -S7 Simatic, ŘP sk. B, jazyková znalost A/N, Zaměstnanecké výhody: pružná pracovní doba, firemní jazykové kurzy, dodatková dovolená, stravenky., První kontakt mailem.. Pracoviště: Junker industrial equipment s.r.o., Chrudichromská, č.p. 2423, 680 01 Boskovice. Informace: Hana Vlachová, +420 516 499 318.


Zámecký park v Blansku ovládl třetí ročník hudebního festivalu Morava Park Fest.
25

Blansko roztančili Mirai i pankáči. Na Morava Park Festu

Strážnice o víkendu žila třiasedmdesátým folklorním festivalem. Jak slaví své hody, přijeli do Strážnice předvést krojovaní z Vracova.
30

Vracovští předvedli ve Strážnici hody, Maďarky nesly na hlavách lahve

Za bibli Moravského krasu dostal speolog Petr Zajíček prestižní cenu

Blanensko – Moravský kras v ponorné řece času. Kniha, kterou napsal speleolog Petr Zajíček z Vavřince, získala prestižní ocenění pro autory vědecké a odborné literatury. Cenu Josefa Hlávky v kategorii vědy o neživé přírodě. Tu si Zajíček převezme v pondělí na zámku v Lužanech u Přeštic. 

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vlak srazil mladou ženu. Záchranáři ji oživovali přímo pod vagónem

Brno – O život bojuje mladá žena, kterou srazil v neděli krátce před jedenáctou hodinou dopoledne v brněnských Černovicích rychlík. Úsek mezi hlavním nádražím a Slatinou byl pro vlaky neprůjezdný. Trať je podle informací Českých drah znovu průjezdná od půl druhé odpoledne.

Noční požár rodinného domu v Bukovince: škody sahají k půl milionu

Bukovinka /FOTOGALERIE/- Přibližně půl milionu korun. Takový je předběžný odhad škody, který způsobil požár rodinného domu v Bukovince. K zásahu vyjíždělo v neděli před druhou hodinou ráno pět jednotek hasičů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT