Povrch cesty vedoucí ulicí 28. října. To je teď hlavní téma v Doubravici nad Svitavou. Vedení městyse chce opravit pět a půl metru plochy uprostřed a odstavné pruhy po krajích pokrýt štěrkem. Někteří zastupitelé a velká část tamních lidí však požadují asfaltový povrch v celé šířce. Dvě stovky se jich kvůli tomu dokonce podepsaly pod petici.

Na středečním zasedání doubravického zastupitelstva zazněly hlasy, které shrnuly hlavní námitky proti záměru vedení městyse. „Povrch cesty v ulici 28. října je katastrofální. Je jasné, že rekonstrukci potřebuje. Ale když už se dělníci pustí do práce, musí vozovku zalít asfaltem celou. To je jediné rozumné řešení," prohlásila opoziční zastupitelka Jana Otavová.

Nelíbí se jí především plánované odstavné pruhy. „Jelikož je cesta v prudkém kopci, při deštích po ní dolů stéká hodně vody. Ta štěrkodrť spláchne a vymele. To bude mít negativní vliv i na přilehlé cesty," upozornila Otavová.

Starosta Doubravice nad Svitavou Pavel Král však i nadále trvá na opravě pouze pět a půl metru široké části silnice. „Důvod je naprosto jednoduchý. Máme schválený rozpočet a dobře víme, že v něm nejsou peníze navíc. Rekonstrukce, kterou prosazuji já, by stála přes jeden a půl milionu korun. Zaplatili bychom ji z peněz, které se na DPH vrátí svazku obcí, jehož jsme členem společně s Kuničkami, Oborou a Újezdem u Boskovic," oponoval Král.

Další rozbité cesty

Souhlasil s ním také místostarosta městyse Ladislav Štoudek. „Všem je jasné, že většina cest v naší obci potřebuje opravu, často velmi rozsáhlou. Postupně se o to snažíme, ale všechny práce najednou prostě nezaplatíme. Proto navrhujeme kompromis," řekl na zasedání zastupitelstva Štoudek.

Rozdíl v ceně obou navrhovaných variant činí asi osm set tisíc korun. Podle Otavové by městys tyto peníze sehnat dokázal. „Vždycky se najdou investiční akce, které bychom mohli odložit nebo na nich alespoň výrazně ušetřit. Navíc nechápu, proč rada městyse ignoruje názor člověka, který u nás má hospodaření s penězi na starosti," připomněla opoziční zastupitelka.

Měla na mysli předsedu doubravického finančního výboru Petra Štoudka. Ten si vzápětí sám vzal slovo. „Konkrétní návrh teď sdělit nedokážu. Ale jsem přesvědčený, že bychom rozšíření rekonstrukce cesty v ulici 28. října nějakým způsobem zaplatit dokázali," nechal se slyšet Štoudek.

Patová situace

Při závěrečném hlasování se zastupitelé nedokázali shodnout ani na jedné variantě. „Proto pouze opravíme jednotlivé rýhy, což nás nic stát nebude," reagoval starosta.

Spokojený tak nakonec není nikdo. „Nechápu, co vyřeší oprava rýh v totálně rozkopané cestě. Podle mě to zašlo tak daleko proto, že nás vedení obce o ničem neinformuje a všechno projednává pouze v radě," upozornila obyvatelka městyse Petra Veselá.

Ta stála i u nápadu obejít sousedy s petiční listinou. Na archy se podepsalo přes dvě stě nespokojených lidí z Doubravice.

Opoziční zastupitelka petici předala starostovi. „Co s ní bude dál, ještě nevím. Musíme se poradit s právníky. Zbytečná práce to ale nebyla. Vedení městyse musí vidět, že nejsme ovce, ale máme svůj jasný názor," podotkla Veselá.

Starosta ve čtvrtek dopoledne přiznal, že dokument ještě nečetl. „Měl jsem spoustu jiné práce, ale určitě se k tomu brzy dostanu. Lidé mě tím nezaskočili, na podobné jednání mají samozřejmě právo," je si vědomý Král.