„Podařilo se odstranit mokrý provoz při zpracování rentgenových snímků a došlo tak k významné úspoře provozních nákladů zejména na filmový materiál, k urychlení rentgenového vyšetření a také ke zkvalitnění samotných snímků,“ přibližuje ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.

Zkažené oči ostřící na rentgenové snímky v temné vyvolávací komoře. Toho už se laborantky pracující v blanenské nemocnici obávat nemusí. „Rentgenové laborantky už nemusí pracovat s žádnými kazetami a snímky a zdlouhavě vyvolávat filmy v rentgenové komoře,“ doplňuje primářka Oddělení radiologie Dana Kolmačková. Už téměř rok lékaři na tomto oddělení díky první fází digitalizace nemocnice posílají rentgenové snímky pacientů v digitální podobě na terminály v celé nemocnici nejen v Blansku, ale i do Brna či do Boskovic. Podle primářky Kolmačkové tímto došlo nejen ke zkvalitnění a urychlení zpracování snímků, ale i hlavně ke snížení radiační dávky u jednotlivých vyšetření.

Její slova potvrzuje i lékař Michal Grünwald z Interního oddělení. „Celý proces přenosu snímku je tak daleko efektivnější. Můžeme si tak prohlédnout rentgenové snímky všech pacientů přímo tady v počítači,“ předvádí Grünwald na lékařské vyšetřovně Interního oddělení.

Kompletní vyšetření prsou nyní i v Blansku

Zhoubný nádor prsou. Noční můra mnoha žen. Ženy na Blanensku, které dosáhnout pětačtyřiceti let, nyní mohou mít svoje zdraví pod kontrolou. Do pravidelné vyšetření prsou ve dvouletých intervalech už nemusí jezdit do Brna. Kompletně je vyšetří i lékaři v nemocnici v Blansku. V rámci druhé fáze digitalizace tam pořídili nejmodernější digitální mamografický přístroj. „Na tomto mamografu jsou snímky daleko lépe vidět. Lékař si je může přiblížit, zvětšit i zesvětlit. To pomůže určit, jestli je už onemocnění patologické,“ ukazuje při slavnostním zahájení jak přístroj funguje primářka Oddělení radiologie Dana Kolmačková. Podle ní má o mamografické vyšetření v posledních letech zájem stále víc žen. „Naštěstí i zde osvěta funguje. Ženy se o své zdraví starají a proto chodí na pravidelné kontroly častěji než dřív,“ přibližuje primářka.

Zhoubný nádor prsou však není jen záležitostí žen. V posledních měsících v Blansku vyšetřovali také pacienty z řad mužů. „Nádorem prsou můžou onemocnět třeba muži, kteří pravidelně kouří marihuanu,“ doplňuje Kolmačková.

V nemocnici přibyla také gamakamera SPECT/ CT. Ta výrazně pomůže lékařům při hledání onkologického onemocnění. „U ontologických pacientů můžeme lépe určit, o jaké onemocnění se jedná. Tak zefektivníme i zkrátíme celý proces určení diagnózy,“ vysvětluje přednosta Oddělení nukleární medicíny Stanislav Krejsta.

Druhá etapa digitálního zdokonalování si vyžádala necelých třicet milionů korun. „Většinu jsme však mohli uhradit z dotací. Z Regionálního operačního programu jsme dostali přes dvacet milionů korun,“ dodává ředitelka nemocnice Danihelková.

Gamakamera i digitální mamograf odborníci napojí na systém přenosu a archivace obrazových informací. Ten funguje v blanenské nemocnici už od první etapy digitalizace. Od té doby je nemocnice bohatší také o dva ultrazvuky či panoramatický zubní rentgen a další vymoženosti.

Ať nové přístroje v blanenské nemocnici dobře fungují, přišla včera popřát i starostka Blanska Jaroslava Králová. „Jsme moc rádi, že se druhá fáze digitalizace podařila dotáhnou do konce. Znamená totiž zkvalitnění práce lékařů i péče o pacienty,“ dodala při slavnostním zahájení starostka.