Rodina Čapkova měla prozatím štěstí. Zloději je nenavštívili. „Na naši chatu chodíme pravidelně i v zimě. Pokud bychom to zanedbali, je větší pravděpobodnost, že pak najdeme chatu vykradenou. Samozřejmě jsou důležité i železné mříže na oknech a dveřích,“ řekla Hana Čapková.

Nejen rekreační domky ve Velkých Opatovicích, ale i v obci Suchý, v Jedovnicích, Olešnici nebo například v Kunštátě jsou v těchto dnech pod dohledem policistů.

„Chceme zabránit zlodějům, aby se dostávali do chat a odnášeli odtud vybavení nebo jídlo. Několikrát týdně proto psovodi míří do těchto míst a kontrolují, jestli se tu nepohybují neznámé osoby nebo jestli jsou chaty dostatečně zabezpečné,“ uvedla tisková mluvčí Policie České republiky Iva Šebková.

Do každé zkontrolované chaty pak dají policisté lísteček s informací, kdy kontrola proběhla a kdo ji provedl. „Na letáku najdou lidé kontakt na policisty a doporučení majitelům objektů, jak předejít krádežím. Policisté také mohou lidem poradit, jak svou chatu před krádeží ještě lépe chránit,“ popsala tisková mluvčí.

Podle ní se letos zloději vloupali do chat ve čtyřech rekreačních oblastech na Blanensku. „Například koncem ledna neznámý pachatel vnikl do osmi chat u Tasovic. Majitelé tak přišli o nejrůznější druhy nářadí a celková škoda dosáhla osmdesáti tisíc korun,“ dodala Šebková s tím, že v posledních třech letech se policistům podařilo v Kunštátě a Jedovnicích chytit zloděje přímo v chatě.

Velká chatová oblast je například v obci Suchý u Boskovic. Právě tam policisté zorganizovali v loňském roce besedu na téma Jak vyběhnout se zloději. „Naší rekreační oblasti se zloději naštěstí vyhýbají. Moc případů krádeží jsme tu v posledních letech neměli,“ sdělil starosta obce Pavel Žilka. Ten vidí jednoznačný klad v tom, že na Suchém je pořád rušno. „V létě se k nám jezdí lidi koupat. V zimě zase běžkovat. Pořád se tu něco děje. Navíc sousedé jsou zvyklí si vzájemně chaty ohlídat, a to je také velmi důležité,“ dodal starosta.