Rozhodnutí mít dítě je z profesního hlediska pro ženy mnohem náročnější než pro muže. Mužů na rodičovské dovolené sice přibývá, stále jsou to jen necelá dvě procenta ze všech rodičovských dovolených.

Ztráta kariérního postupu, kontaktu s oborem i s kolegy, v některých případech i ztráta zaměstnání – to jsou hlavní rizika odchodu na mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Jistotu návratu na stejné místo máte pouze v případě, pokud se vracíte okamžitě po mateřské (tedy po osmadvaceti týdnech). Zaměstnavatel vám po tu dobu musí vaše konkrétní místo držet.

Jiná situace nastává po rodičovské dovolené. Do tří let dítěte máte sice nárok na zaměstnání ve firmě, ovšem nemusí jít o stejné pracovní zařazení. Místo musí odpovídat pouze vaší dosažené kvalifikaci a zkušenostem, což je dost obecné vymezení.

V každém případě je dobré neztratit kontakt s firmou, kde jste naposledy pracovali, ani se svými bývalými kolegy.

„Každému na rodičovské dovolené doporučuji sledovat dění v oboru, číst odbornou literaturu a snažit se rozvíjet schopnosti, které usnadní návrat do práce,“ říká psycholožka Iveta Sigmundová.

Vzdělané ženy se vracejí dříve

Zaměstnavatelé mohou návrat ženám po mateřské nebo rodičovské dovolené usnadnit, pokud o jejich práci stojí.

Především velké nadnárodní společnosti se o sladění rodinného a pracovního života svých zaměstnanců začínají víc starat.

Většinou však pouze pokud jde o výše kvalifikované pracovnice nebo ještě častěji o manažerky.

Například personální ředitelka společnosti T-Mobile Barbora Stejskalová se ihned po mateřské dovolené vrátila do své funkce už podruhé.

„První mateřskou jsem vyčerpala celou a vrátila se do práce po půl roce, tu druhou, která mi skončila před pár dny, jsem zkrátila na dva měsíce. Díky vstřícnosti zaměstnavatele mám nyní kratší úvazek v kombinaci s možností práce z domova, což mi velmi vyhovuje.“

Podle jejích slov ji kolegové už znají, a tak je její pracovní režim asi ani moc nepřekvapil. T-Mobile je jednou z firem, která si na prorodinné politice zakládá. Možná i proto získala v nedávné době titul Zaměstnavatel roku.

Podle Barbory Stejskalové v důsledku toho v poslední době přibývá žen, které se do firmy vracejí, aniž by vyčerpaly celou rodičovskou dovolenou.

Podobným směrem míří i Česká spořitelna (ČS): „Naši zaměstnanci mohou mít zkrácený pracovní úvazek, anebo si mohou vybrat práci z domova,“ říká ředitel Odboru personalistiky a odměňování ČS Jiří Hofbauer.

Způsobů, jakými lze sladit rodičovské a pracovní povinnosti, se nabízí víc. Jedním z nich je právě výše zmíněný zkrácený pracovní úvazek.

Kratší úvazky, pružná doba

Výslovně o nich v souvislosti s rodičovstvím mluví i zákoník práce. Z jeho ustanovení vyplývá, že pokud pečujete o dítě mladší patnácti let a požádáte o zkrácení pracovního úvazku, měl by vám zaměstnavatel vyhovět, nebrání-li v tom vážné provozní důvody.

V České republice zatím práci na částečný úvazek nevyužívá ani pět procent zaměstnanců. Země EU jsou v tomhle výrazně dál, například v Nizozemsku pracuje tímto způsobem více než pětatřicet procent lidí, a zdaleka ne jen rodičů s malými dětmi.

Dalším způsobem, který je pro rodiče pečující o děti vhodný, je pružná pracovní doba. Zaměstnanec si v jejím rámci sám volí začátek, případně konec pracovní doby v jednotlivých dnech. Firma vymezí pouze určitou dobu, kdy na pracovišti být musí.

Podmínkou (při nekráceném úvazku) je odpracování osmi hodin.

Není však třeba pracovat denně od sedmi do patnácti hodin. Pokud například vodíte dítě do školky na půl osmou, můžete v rámci pružné pracovní doby přicházet klidně v osm a odcházet v šestnáct hodin, pokud váš zaměstnavatel jako dobu, ve které v práci být musíte, určí například čas mezi desátou až čtrnáctou hodinou.

Počkejte si na odstupné

Zákoník práce vám sice zaručuje, že se po rodičovské dovolené do tří let věku dítěte budete mít kam vrátit, praxe je bohužel často jiná. Firma mohla zaniknout, mohla snižovat stavy, mohla zrušit vaše pracoviště a podobně.

V takovém případě především nepodávejte výpověď sami, i když vás k tomu ve firmě budou možná nutit.

Pokud pro vás váš zaměstnavatel po rodičovské dovolené práci nemá, musí vám dát výpověď pro nadbytečnost s tříměsíčním odstupným.
I s dítětem jste dobrou investicí

Hledání nové práce může být pro matky po rodičovské dovolené těžko řešitelným problémem. Zaměstnavatelé se obávají jejich častých absencí z důvodů nemocí dítěte.

Navíc v současné situaci na trhu práce není těžké najít pracovníka, u kterého podobné riziko nehrozí. Zaměstnavatel sice nemá právo se vás při pohovoru ptát na vaše rodinné poměry, stále to však bývá při pohovorech samozřejmostí.

Navíc o vaší mateřské a rodičovské dovolené se stejně dozví ze zápočtového listu. Je také otázka, zda má cenu takové věci před potenciálním šéfem tajit.

„Hledáte-li zaměstnání nové, musíte přesvědčit možného zaměstnavatele, že i jako žena po mateřské dovolené a s malým dítětem jste v porovnání s konkurencí ta nejlepší a nejschopnější,“ říká psycholožka Iveta Sigmundová.

Doporučuje proto sehnat si reference z původního zaměstnání a dokázat vyhlédnuté firmě, že jste i doma s dítětem udržovaly kontakt se svým oborem.

Vyplatí se předložit kopie osvědčení o absolvování různých kurzů či seminářů, případně další doklady o rozšíření vzdělání.