Jižní Morava - První dubnový den přichystá všem Jihomoravanům několik změn. Za vyšetření u lékaře někteří ušetří, zato při kupování jednorázových a předplatních jízdenek pro mimobrněnské zóny budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.

„Základní šedesátiminutová jízdenka na dvě zóny zdraží o sedm korun na dvaadvacet a desetiminutová jízdenka bude stát místo deseti korun čtrnáct,“ řekl náměstek primátora Ladislav Macek.

Zástupci kraje prosadili navíc úplně novou jízdenku, která začne platit dnes. „Razantní zdražení, které navrhoval brněnský magistrát, se nám zdálo pro zbytek regionu neúnosné. Po dlouhých diskuzích tak vznikla nová jízdenka za osmnáct korun. Ta bude v Brně platit patnáct minut, jinde v regionu pětačtyřicet,“ vysvětlil jihomoravský radní pro dopravu Jaroslav Pospíšil.

Od dubna zdraží také jednorázové jízdenky na tři a více zón. „Ty platí po celém Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje. Jejich cena se zvýší přibližně o deset procent,“ uvedl Jaromír Holec z firmy Kordis, která má integrovanou dopravu v kraji na starosti.

Předplatní měsíční, čtvrtletní a roční jízdenky už město zdražilo v prosinci. Se zdražením jednorázových, které platí v celém integrovaném dopravním systému kraje (IDS), zástupci města čekali až na projednání s novou krajskou vládou.

Zdražení dopravy pobouřilo brněnské opoziční občanské demokraty. „Jako ekonom rozumím důvodům. Ale jestliže jsem nasliboval levnou dopravu, musím se prvně poohlédnout po vnitřních rezervách,“ kritizoval rozhodnutí města Petr Paulczyňski.

Změny v dopravě a u lékaře od 1. dubna 2009.

Zdražení se nelíbí ani starostům jihomoravských obcí. „Při poklesu ceny ropy a stabilní ceně elektrické energie nevidíme důvod ke zvyšování cen dopravy,“ řekl Pavel Perout, starosta Rájce­Jestřebí.

Zvýšení cen se nevyhne ani Hodonínsku a Kyjovsku, které se k integrovanému systému připojili teprve 14. prosince. Tam se zdraží i městská hromadná doprava. „Nemůžeme to ovlivnit, je to tarif IDS. Jsme víceméně postavení do role, že naše rada vezme pouze návrh, jenž padl z Kordisu, na vědomí,“ uvedl tajemník kyjovské radnice Milan Jagoš.

Podle brněnského primátora Romana Onderky bylo zdražení nevyhnutelné. „Nemůžeme už dále zvyšovat dotaci dopravnímu podniku,“ podotkl Onderka.
Svoji tvář v novém čtvrtletí změní i často diskutovaný systém vybírání regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Jednou z nejzásadnějších změn je úplné osvobození dětí a mladistvých od placení třiceti korun za návštěvu lékaře. V kraji se změna dotkne zdravotnických zařízení zřizovaných městem. „Ode dneška se uleví nejen pacientům, ale i nám. Administrativa spojená s vybíráním peněz nás odváděla od důležité práce,“ řekla Ilona Hülleová ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jihomoravského regionu. Se změnou souhlasí i náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

MICHAL KÁRNÝ A ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU