Kostýmy zavěšené mezi regály s knížkami, převlíkající se a líčící se herci. Ne, nejsme v zákulisí divadla, ale v knihovně. Tu kromě čtenářů využívají ve Vranové totiž i ochotníci. Koncem tohoto roku tam však lidé zavítají do nové prostornější knihovny. V těchto dnech pro ni dělníci upravují spodní část obecního úřadu. Podobné plány mají i další obce na Blanensku. Většině z nich pomohou dotace.

V současné době funguje knihovna ve Vranové v tamním kulturním domě. V něm byla dříve škola. „Pořizujeme měsíčně pět nových knížek, přitom v knihovně je už nyní málo místa, do toho tam ještě zkouší ochotníci. Podařilo se nám ale získat dotace, takže nakonec budou mít své zázemí oni i knihovna,“ sdělil místostarosta obce Rostislav Cichra.

Připojení k internetu

Podle něj se posune obecní úřad do prvního patra a ve spodní části této budovy pak vznikne knihovna. „Probouráním zdi propojíme dvě místnosti a opravíme stropy. Čtenáři tak budou mít více prostoru a místo jednoho počítače s připojením na internet využijí dva,“ nastínil novinky Cichra. Podle něj by měli čtenáři vejít do nových prostor už koncem tohoto roku.

Nedostačující je i knihovna ve Veselici. „Máme ji v obecním domě u silnice, který se nedá přes zimu vytopit. Dále je v těch samých prostorách hasička. V knihovně chybí sociální zázemí a je velká pouhých dvacet metrů čtverečních,“ řekl starosta Miloslav Novotný s tím, že podle územního plánu má být tato budova odstraněna. Protože se Veselickým podařilo získat dotace z Místní akční skupiny na opravu kulturního domu, rozhodli se novou knihovnu umístit zrovna tam. Čtenáři se v ní už nebudou mačkat. „Její prostory zvětšíme na šedesát metrů čtverečních. S opravou začneme během května,“ doplnil Novotný.

Novou knihovnu obohatí i brožury zaměřené na Moravský kras. Za ty si lidé mohli koupit vstupenku na veselickou rozhlednu o letošním Velikonočním jarmarku. „Jedna paní dokonce donesla mapy z roku 1947. Dostali jsme i starší věcičky,“ líčí starosta.

Na knihovnu miliony

Nevyhovující je i místo pro čtenáře z Újezdu u Černé Hory. Knížky si mohou zapůjčit ve staré budově bývalé školky. Příští rok však chce vedení obce postavit nový dům, kde kromě obecního úřadu vznikne také knihovna. „Půjde o jednu místnost, bude však v novostavbě a navíc tam můžeme udělat připojení na internet. Až vyřídíme stavební povolení, chtěli bychom se letos pustit do práce,“ řekl újezdský starosta Jan Stejskal.

V Doubravici vzniká nová obecní knihovna nákladem dvou milionů korun. Zařízení spravující sedm tisíc knih se za uplynulých dvacet let stěhovalo čtyřikrát. Brzy se vystěhuje z mateřské školky, kde uvolní potřebné prostory.
Třináct let sídlí v provizorních prostorách bývalého okresního úřadu boskovická knihovna. Regály s knížkami tak stojí v bývalých kuchyních či na pódiu. Tamní zaměstnanci zápasí s nedostatkem místa.

„Ještě k tomu je pro vozíčkáře nepřístupné oddělení dospělých, což považujeme za velký nedostatek,“ uvedl ředitel Kulturního zařízení města Boskovic Oldřich Kovář. Situace se však zřejmě změní. Boskovičtí totiž mají v plánu odkoupit budovu společnosti O2, která stojí v ulici Kapitána Jaroše v blízkosti katolického domu či kina. Do budoucna se rýsuje propojení těchto budov.