VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Blanensko

včera 17:38

Náměstí se proměnilo v peklo. Krampusáci rozplakali děti, děsili i dospělé

Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Je sobotní podvečer a ve vzduchu je cítit síra. Náměstí Republiky v Blansku je plné nedočkavých příchozích a atmosféra je plná očekávání. Vůbec poprvé sem totiž zavítají děsiví čerti "krampusáci".

včera 12:18

První na jižní Moravě: mobilní aplikace spočítá volná parkovací místa u nádraží

Blansko – Zaparkovat u vlakového nádraží v Blansku je často problém. I když má kapacitu přes dvě stě míst, bývá plné. Využívají ho hlavně lidé, kteří po odstavení auta dále cestují vlakem. Některé řidiče odradí i pohled na zaplněnou plochu, další místo se ani nesnaží hledat a parkují jinde. Nyní jim pomůže unikátní sledovací systém, který jim sdělí, jak je parkovací plocha vytížená a kolik zbývá volných míst.

7.12.2018

Objížďka skončila. Silničáři otevřeli nový most v Černé Hoře

Černá Hora /FOTOGALERIE/ - Čtyřiašedesát milionů korun včetně daně. Tolik stála demolice a stavba nového silničního mostu v Černé Hoře na silnici I/43 na tahu Brno-Svitavy. Původní byl v havarijním stavu a silničáři ho v únoru zavřeli. Nový otevřeli v pátek po deváté hodině ráno. Oddechli si řidiči i místní. Objízdná trasa totiž deset měsíců vedla přímo přes dvoutisícový městys. „Denně tudy projelo asi dvacet tisíc aut. Z toho pět tisíc kamionů,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

7.12.2018

V Černé Hoře otevírají nový most na I/43. Končí skoro roční objížďka

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Dobrá zpráva. Pro řidiče i obyvatele Černé Hory na Blanensku. Silničáři tam v pátek dopoledne otevřou nový silniční most. Na silnici I/43, hlavním tahu Brno – Svitavy, tak končí desetiměsíční objížďka v obou směrech přes dvoutisícový městys.

6.12.2018

Dosud si ho půjčovali, nyní ho koupí. Digitální projektor umožní denní promítání

Boskovice – Rozsáhlé úpravy letního kina v Boskovicích pokračují. Po milionových opravách amfiteátru, promítací kabiny, rozvodny a zázemí se návštěvníci dočkají další novinky. Na příští sezonu bude mít tamní kino vlastní digitální projektor. „S ním budeme promítat celou letní sezónu. Minimálně od června do srpna. A můžeme tak zajistit denní provoz areálu během léta,“ uvedl vedoucí boskovického kina Tomáš Marvan.

5.12.2018

Nemocnice Blansko otevřela magnetickou rezonanci. Za 55 milionů korun

Blansko – Vyšetření v oboru neurologie, onkologie, traumatologie či ortopedie. To vše zvládne magnetická rezonance, kterou v Nemocnici Blansko otevřeli začátkem týdne. Na vyšetření touto technologií museli lidé z regionu dosud jezdit do Brna, Prostějova nebo Olomouce.

3.12.2018

Změny v Moravském krasu: Barvu fasády si už lidé vyberou sami

Blanensko /MAPA/ – Nejdelší jeskynní systém v zemi, Amatérská jeskyně, je v ohrožení. Odborníci ve skapových vodách zjistili mnohem vyšší koncentrace dusičnanů a chloridů, zaznamenali i pesticidy. Kvůli ochraně Amatérské i dalších jeskyní začnou příští rok v některých lokalitách Chráněné krajinné oblasti Moravský kras platit přísnější pravidla.

2.12.2018

Po čertovském guláši, v hrnci se jen zapráší, zpívaly děti při rozsvěcení stromu

Blanko /FOTOGALERIE/ - Vůně skořice a vanilky se line centrem Blanska. Je poslední listopadový den a náměstí plní stánky se svařákem, moštem, trdelníky nebo bramboráky. Lidé se pomalu scházejí. „Jsem nadšená, že už začaly trhy. Občas si sem s kolegyněmi zaskočíme o přestávce na něco dobrého na zub či k pití,“ říká Vendula z Blanska. Pracuje na protějším úřadě a stánky má opravdu nedaleko.

2.12.2018

Ke dřevu mám respekt, říká sochař Libor Bartoš

Blansko, Dolní Lhota /FOTOGALERIE/ - Byl učitelem, teď je grafikem a sochařem. Libor Bartoš z místní části Blanska Dolní Lhoty si vydělává motorovou pilou. Ale trochu jinak, než je obvyklé. Devětačtyřicetiletý muž stromy nekácí - přetváří jejich kmeny v umění. Tomu se věnuje už čtyři roky, od doby, kdy vyřezal svůj první betlém pro Dolní Dobrouč v Orlických horách.

1.12.2018

Změna v opravách lázní v Blansku: místo jednotlivých fází opraví vše naráz

Blansko – Nové posuvné dno a vana bazénu. Investice pro příští rok za zhruba čtyřiadvacet milionů. Na ni pak měla ve druhé fázi navázat kompletní rekonstrukce budovy blanenských krytých lázní, zázemí a sítí. Vše je nyní jinak. Vedení města se rozhodlo, že rozsáhlé úpravy bazénu udělají dělníci na jeden zátah. „Zadali jsme vypracování projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci lázní. Projekt by měl být připravený nejpozději do konce příštího roku,“ uvedl starosta Blanska Jiří Crha.

30.11.2018

Julínek kontra nemocnice? Jednají o mimosoudní vyrovnání

Boskovice – Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek požaduje po Nemocnici Boskovice náhradu za ušlou mzdu. Než dostal vyhazov, byl tam zaměstnaný jako ekonomický náměstek. Soud už loni rozhodl, že jeho výpověď byla účelová a bezdůvodná. „V žalobě na náhradu ušlé mzdy požaduji zhruba dva miliony korun,“ řekl před časem Deníku Julínek.

29.11.2018

Opravy v Pilském údolí mají skluz. Uzavírka je prodloužená

Blanensko - Koncem příštího týdne měla být hotová první etapa prací v Pilském údolí u Boskovic. Dělníci se tam v září pustili do opravy rozbité silnice a stavby nového mostu přes říčku Bělou. Už teď je jisté, že termín nestihnou.

29.11.2018

Pavelka: Kapitán musí znát každý krápník

Blanensko - Prací u jeskyní strávil už skoro čtyřicet let. Za tu dobu po nich provázel lidi, řídil loďku a teď má na starost organizaci provozu. Hynek Pavelka, šedesátník z Blanska, pracuje jako vedoucí provozu v Punkevních jeskyních Moravského krasu

28.11.2018

Podyjí má postupně tmavnout. Park bude jednat s obcemi kvůli LED světlům

Znojemsko – Správci Národního parku Podyjí se ve spolupráci s desítkami obcí snaží ještě více snížit světelné znečištění nad Podyjím. Problém je podle obcí snaha šetřit obecní pokladny. Úsporná LED bílá světla šetří náklady, odborníkům však nevyhovují.

27.11.2018

Chtějí vážit 33 kilo. Porucha příjmu potravy může skončit i smrtí

Brno - Silný odpor k jídlu, který zabíjí. Anorexie a bulimie patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy. Zatímco anorektici téměř nejí, lidé trpící bulimií trpí záchvaty přejídání. Jídlo však vyzvrací.  

27.11.2018

Nové místo pro halu? Vedle střední školy v Hybešově ulici

Boskovice – Červená zahrada nebo lokalita vedle Základní školy Sušilova. Tato dvě místa se v poslední době v Boskovicích nejčastěji skloňovala ohledně stavby sportovní haly. Nyní k nim přibylo třetí. Pozemky v sousedství střední školy v Hybešově ulici.

26.11.2018

Sud limonády do batohu a na start. V Blansku pořádali festivalový závod do kopce

Blansko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pořádně se protáhnout, zahřát se a vyběhnout. Sobotní mlžné ráno, při kterém navíc i prší, příliš ke sportování nemotivuje. U blanenské staré školy je ale i tak živo a místo se hemží sportovci všech věkových kategorií. 

25.11.2018

Obnova zámeckého parku? Přednost mají jiné projekty

Boskovice - Obnova parku u zámeckého skleníku v Boskovicích se odkládá na neurčito. Tamní radní totiž schválili dohodu o zrušení smlouvy na vypracování projektové dokumentace k rozsáhlým úpravám parku. Předchozí vedení města ji přitom uzavřelo v říjnu s firmou EA architekti.  

24.11.2018

České filmy táhnou, říká vedoucí boskovického kina Tomáš Marvan

Boskovice /ROZHOVOR/ - Návštěvnost boskovického kina roste. Rekordní sezonu má za sebou i tamní letní kino, k níž přispěla i postupná rekonstrukce amfiteátru. Podle vedoucího boskovického kina Tomáše Marvana hodně táhnou české filmy a animované pohádky. „Pro nás je úspěšný každý film, který zařadíme do programu a přijde na něj víc lidí, než jsme očekávali. Třicet diváků na projekci neznámého nezávislého filmu potěší víc než vyprodaná projekce velkofilmu, kde návštěvnost tušíte dopředu,“ říká Marvan.

24.11.2018

Tenis v zimě? V Blansku postavili nafukovací halu

Blansko – Až dosud museli blanenští tenisté jezdit v zimě trénovat do Letovic. To je tam a zpět padesát kilometrů. A nebo do Brna. Oddíl, kde je přibližně devadesát členů v dětských a mládežnických kategoriích, má nyní k dispozici novou nafukovací halu. Tu dělníci postavili v Blansku vedle sportovní haly v ulici Mlýnská. Fungovat začala tento týden.

24.11.2018

Chybí mu část ruky. Přesto hraje extraligu a sní o homerunu

Blansko /FOTOGALERIE/ – Výborně nadhazuje, často se v poli blýskne parádním zákrokem. V české baseballové extralize jsou jistě lepší hráči, ale David Farkaš z týmu Olympia Blansko je v domácí nejvyšší soutěži přesto výjimečný. V zarputilosti a odhodlání vyrovnat se špičkovým hráčům. Navzdory tomu, že má vážný hendikep. Narodil se totiž bez části levého předloktí. Nemá dlaň.

23.11.2018

V Brně rozsvítí vánoční strom,v Jedovnici uspořádají burzu

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Barevný, plný obřích červených koulí. Takový letos bude vánoční strom na brněnském náměstí Svobody. Naznačuje to pohled na něj ve dne. Jak vypadá v plné parádě, když se na Brno snese tma a a strom rozzáří žárovky, se Brňané dozví v pátek večer, kdy slavnostním rozsvícením stromu začnou vánoční trhy.

23.11.2018

Umírajícím přinášejí úlevu přímo v nemocnici. Je to alternativa k hospicu

Jižní Morava – Pacientům s nevyléčitelnou nemocí v pokročilém stadiu nabízí komplexní péči v hodonínské nemocnici.

22.11.2018

Stavbě dálnic D52 a D43 má pomoci novela zákona. Odpůrci musí nově platit kauce

Jižní Morava – Od roku 1996 na pokračování dálnice D52 nekopli dělníci do země. Stavbu propojení Brna s Vídní má teď urychlit novela zákona o liniových stavbách, kterou úředníci ministerstva dopravy poslali do mezirezortního připomínkového řízení. Hodlají zavést kauce zabraňující prodlužování procesu povolování staveb.

21.11.2018

Kontrolovali přezuté zimní pneumatiky. Řidiči jsou připravení, zjistila policie

Blanensko - Kontrolovat, zda si řidiči už přezuli pneumatiky, vyrazili ve středu policisté do Ráječka na Blanensku. Při akci zkontrolovali dvě desítky aut. Bez zimní výbavy nevyjel jediný řidič. Se zimními pneumatikami musí lidé v České republice jezdit od prvního listopadu do posledního března.

21.11.2018

Rozšířená expozice přiblíží fenomén. Blanenskou litinu

Blansko - Pracovníci Muzea Blanenska se pustili do rekonstrukce stálé expozice. Ta je zaměřená na místní uměleckou litinu a historii železářství v regionu. Její nová podoba bude hotová příští rok. „Na novou expozici se určitě zajdu podívat. Přeci jen železářství je blanenská tradice,“ řekl blanenský galerista Pavel Svoboda.

20.11.2018

Manželé Míšenští z Blanska naučili tančit desetitisíce lidí

Blansko - Už přes čtyřicet let učí mladé i starší páry tančit a jak se chovat a nechovat ve společnosti. Manželé Alena a Jiří Míšenští z Blanska si stále užívají tance a možnosti předat ho zájemcům všech věkových kategorií. „Tančit nás s manželem stále i po těch letech baví a rádi to umění naučíme i ostatní. Za sebe mohu říci, že když si stoupnu na parket, všechny ostatní trable zmizí. Najednou je to jen hudba a pohyb,“ vysvětluje Míšenská.

20.11.2018

Kraj má na bývalé boskovické učiliště kupce. Za 15 milionů ho chce NWD Group

Boskovice /FOTOGALERIE/ – Prodej areálu bývalého oděvního učiliště v boskovické Havlíčkově ulici se blíží. Budova má tři části s nádvořím a patří Jihomoravskému kraji. Za patnáct milionů korun ji chce koupit společnost NWD Group. Prodej ještě musí schválit krajští zastupitelé.

19.11.2018

Lesy mizí před očima. Vstup do okolí holin? Jen na vlastní nebezpečí

Jižní Morava /FOTO, VIDEO/ – Holiny mající i desítky hektarů, trčící pařezy jako němí svědci toho, že v místě ještě nedávno rostl les. Stroje do noci likvidující napadené stromy. A také nebezpečí pro návštěvníky lesa. Takové jsou následky kůrovcové kalamity na jihu Moravy, podle odborníků nejhorší v dějinách českých zemí.

19.11.2018

Opravil starého pionýra a vyrazil na Podkarpatskou Rus. Urazil 2222 kilometrů

Ráječko - Dal do pořádku svého starého pionýra a vyrazil do Podkarpatské Rusi. Ondřej Fišer z Ráječka na Blanensku pak strávil dva týdny o samotě, na cestě ke svému cíli, v sedle své malé, starožitné motorky.

19.11.2018

Sklaní mlýn hostil košt. Za víno platili lidé tolary

Blansko /REPORTÁŽ/ - Je sobota krátce po poledni a první návštěvníci přijíždějí ke Skalnímu mlýnu nedaleko Kateřinské jeskyně. Nelákají je ale krásy Moravského krasu, míří na košt svatomartinských vín. Postupně se prostor plní k prasknutí a v obřím zatepleném stanu určenému právě k ochutnávce vína si účastníci už jen vybírají volné místo. 

19.11.2018

Na jižní Moravu přichází sníh. První vločky lidé spatřili už v neděli

Jižní Morava – Neobvykle teplý podzim končí a na jih Moravy přichází chladné počasí. Na některá místa v kraji dopadly už v neděli sněhové vločky. Dočkali se jich lidé v brněnské Slatině, Bukovině na Blanensku, v Senticích na Brněnsku i ve Znojmě.

18.11.2018

Paleontologové zachránili obří fosilii ryboještěra

Brno – Když žil, na území Moravy panovalo tropické počasí. Teď zkamenělinu ichtyosaura obdivují lidé na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

18.11.2018

Nejhorší radniční zpravodaje mají v Břeclavi

Jižní Morava – Některé zpravodaje radnic, vydávané za veřejné peníze, referují především o vládnoucích koalicích. Opozice v nich má jen málo prostoru. Na jihu Moravy to tak chodí třeba v Břeclavi, ukázal průzkum.

17.11.2018

Město autobusový terminál potřebuje, říká starosta Kunštátu

Kunštát /ROZHOVOR/ - Zatímco v ostatních městech na Blanensku sociální demokraté v komunálních volbách propadli, v Kunštátu volby vyhráli. Získali osm zastupitelských křesel z patnácti. Starostou se stal opět jejich lídr Zdeněk Wetter. V čele bezmála třítisícového města tak bude stát nepřetržitě už třetí volební období.

17.11.2018

Vědci z Mendelovy univerzity: Předpovíme hromadný úhyn ryb

Jižní Morava - Hladina rybníka s vrstvou mrtvých ryb. Noční můra všech chovatelů může být jednou minulostí. Vědci z Mendelovy univerzity začali zkoumat, jak hromadné úhyny předpovídat.

17.11.2018

V zimě to bude na brusle, myslí si. Lidem vadí, že dřevo nahradil na lávce plech

Blansko – Po lávce přes bývalý mlýnský náhon, která se nachází v blízkosti blanenských tenisových kurtů, si lidé zkracují cestu k vlaku. Jezdí tudy i cyklisté například na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka. Dřevěné desky na osm let staré lávce už byly v havarijním stavu a hrozily úrazem. Dělníci proto lávku nedávno opravili. Místo dřeva má však nyní plechový povrch.

16.11.2018

Tajemné Přítmí přináší záhady. Staňte se detektivy a vypátrejte unesenou dívku

Blansko – Řešením záhad a sběrem indícií žije poslední dva týdny Blansko. Již potřetí si totiž jeho obyvatelé mohou zahrát živou detektivní hru v ulicích jménem Přítmí.

16.11.2018

Výstaviště ovládnou drahé kameny i video skulptura, Šmukař zazpívá k vínům

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Technika i broušené kameny. Hned dvě akce o víkendu čekají návštěvníky výstaviště v Brně. O přízeň lidí soupeří festival Prototyp a výstava Minerály. Deník Rovnost přináší také další desítky tipů na zajímavé víkendové akce po celé jižní Moravě. Stačí si jen vybrat.

16.11.2018

Růžena Komosná se umí otáčet v kroji i v 98 letech

Dolní Bojanovice – Růžena Komosná z Dolních Bojanovic se letos dožila úctyhodných 98 let a je tak nejstarší občankou obce. I přes svůj pokročilý věk je stále plná energie, nevynechá žádnou krojovanou zábavu.

15.11.2018

Návštěvníků jihomoravských hradů a zámků ubylo. Odradilo je vedro

Jižní Morava – Loni praskaly ve švech a od ledna do listopadu si je prohlédlo téměř 430 tisíc turistů. Letos jich sály lednického zámku za stejnou dobu vidělo o čtyřicet tisíc méně. Mnohé totiž odradilo horké letní počasí. Menší návštěvy oproti loňské sezoně hlásí také další hrady a zámky na jižní Moravě. Čísla ve středu zveřejnili památkáři.

14.11.2018

Na hraně únosnosti. Třídy plní cizí žáci, ředitelé zvažují upřednostnit místní

Jižní Morava - Počet žáků v lavicích základních škol v kraji stoupá. V některých je kapacita tříd na maximu. Ředitelé zvažují, že upřednostní místní děti.

14.11.2018

Nejhorší výmoly? Silnice mezi Lhotou Rapotinou a Skalicí, určili řidiči v anketě

Blanensko – Silnice mezi Lhotou Rapotinou a Skalicí nad Svitavou. Výmol vedle výmolu. Zalátané díry zakrátko vytlučou kola těžkých nákladních aut, která tudy projíždějí z nedalekého kamenolomu. Tento poničený úsek v okrese Blansko letos řidiči označili na stránkách projektu vymoly.cz jako nejhorší v republice.

14.11.2018

Druhé jaro na jihu Moravy: Čápi zůstávají, rozkvetly stromy

Jižní Morava – Suché léto připomínající období vegetačního klidu a následné deště na jihu Moravy vyhodnotily rostliny jako nástup jara. Nyní rozkvétají jabloně, hrušky i okrasné keře.

13.11.2018

Politička i klavíristka? K výročí republiky hrála na Tajwanu

Blanensko - Kristýna Znamenáčková je nová zastupitelka v Boskovicích na Blanensku. Živí se zároveň jako učitelka hudby a klavíristka. Přestože jde o neobvyklou kombinaci, třicetiletá žena nevidí ve skloubení hudby s politikou problém. „Pokud mi nesebere práce pro město všechen čas, rozhodně budu hrát dál. Proč ne?“ směje se.

13.11.2018

Na Skalní mlýn dorazí bezpečněji. Po nové stezce

Blanensko – Do Skalního Mlýna v Moravském krasu míří v sezoně stovky tisíc turistů. Většina z nich autem. Dost lidí také na kole nebo pěšky. Ti budou nyní cestovat bezpečněji.

12.11.2018

Rajbas dobrodruhy láká už dvacet let. Letos představí dvě světové premiéry

Blansko - Zkušení cestovatelé se zde mohou podělit o zážitky, začínající filmaři ukázat svůj um a návštěvníci získat trochu inspirace. Tak by se dal popsat blanenský festival Rajbas, který je dílem místního trampa a cestovatele, Milana Daňka. Letos událost oslaví dvacátý ročník a patří k největším akcím svého druhu v republice.

12.11.2018

Svatomartinské slavnosti: tlačenice u mučidel, ukovaný hřebík jako odměna

Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Druhý říjnový víkend patří v Blansku Svatomartinským slavnostem. Lidé vítají svatého Martina, který do města se svou družinou přiváží nejen víno, ale i zábavu pro všechny příchozí.

10.11.2018

Zázemí v kotelně nebo garáž, kam se nevejde sanitka. Půjčí si na opravy základen

Jižní Morava – Boskovice na Blanensku, Hustopeče a Mikulov na Břeclavsku, Kyjov a Veselí nad Moravou na Hodonínsku, Bučovice a Slavkov na Vyškovsku i Šumná na Znojemsku. Osm záchranářských základen, které chce kraj obnovit díky úvěru od Evropské investiční banky. „Práce lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků je velmi náročná. Plně si zaslouží podmínky pro práci včetně zázemí základen, ze kterých každodenně vyjíždějí ke stovkám obyvatel se zdravotními potížemi,“ řekl ředitel jihomoravských záchranářů Milan Kusák.

10.11.2018

Hrát si na vítěze? Něco diktovat není dobrá cesta, říká adamovský starosta Pilát

Adamov /ROZHOVOR/ – Jednoznačnou záležitostí skončily komunální volby v bezmála pětitisícovém Adamově. Sdružení nezávislých kandidátů v čele s dosavadním starostou Romanem Pilátem získalo osm zastupitelských mandátů z patnácti. Pozdější ustavující zastupitelstvo tak bylo spíše formalitou. Město povede další roky právě Pilát. Třetí volební období společně v tandemu s místostarostou Jiřím Němcem z ODS. Také složení rady města zůstává stejné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT