"Uznání povstaleckých republik na východě Ukrajiny a následné zahájení vojenské mise je ze strany Ruska jednoznačným aktem agrese vůči suverénnímu státu a je zcela zjevně porušením mezinárodního práva," řekl Fiala. Zopakoval, že Evropa je krok od války. Unie nesmí dát Rusku najevo jakoukoli slabost a rozpory, zdůraznil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost republik vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. S vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky následně podepsal dekrety, které mají podle pozorovatelů Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu. Fiala označil Putinův projev za agresivní, aby dosáhl svých zájmů, neostýchá se podle ministerského předsedy použít vojenskou sílu.

"První reakce Evropské unie by měla přijít už dnes v podobě sankcí. Jsou připraveny různé škály sankcí a dopad na Rusko by měl být ve výsledku velmi tvrdý," řekl Fiala. Česko uvalení sankcí podle něho podporuje a je také připraveno jednat o dalších formách pomoci Ukrajině. Česká vláda se rovněž připravuje na možné bezpečnostní dopady na Českou republiku.

Česká vláda se rovněž připravuje na možné bezpečnostní dopady na Českou republiku. "Jsme připraveni jak na možnost výpadku energetických surovin, tak na případný příliv uprchlíků z Ukrajiny," uvedl Fiala. Evropská unie podle něho pracuje na snížení energetické závislosti na Rusku, pro případ potřeby jsou podle něho předjednány dodávky energetických surovin z jiných zemí.

Lidé ve městech na ukrajinsko-ruské hranici denně žijí ve strachu. Někteří si na odstřelování zvykli, druzí raději utíkají pryč.
Putin uznal nezávislost republik na Donbasu. Nařídil armádě zahájit mírovou misi

Fiala před poslanci poděkoval opozici za její postoje, doufá v podporu opozičních stran. "Nám jde o jeden společný cíl, abychom zajistili bezpečnost České republiky," uvedl. Předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová před poslanci odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině. "Tento krok, a v tom se shodujeme s poslanci vládní koalice, v tom se shodujeme s panem premiérem, je jednoznačným porušením mezinárodních smluv," uvedla. Hnutí ANO podle Schillerové ve věci Ukrajiny vyjadřuje jednoznačnou podporu vládní koalici.

Na budově Sněmovny zhruba od poledne z rozhodnutí předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vlaje ukrajinská vlajka. Ukrajinské velvyslanectví v Praze na twitteru také postupně informuje o tom, v jakých městech byly vlajky země vyvěšeny. Stalo se tak kromě Prahy například v Brně, Liberci, Olomouci, Pardubicích nebo Chrudimi. 

Vstup Ruska na Donbas zvyšuje riziko konfliktu, míní Zeman

Vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení, uvedl v úterý prezident Miloš Zeman. Podrobněji zatím současnou krizi na rusko-ukrajinské hranici nekomentoval. Dříve vyjádřil přesvědčení, že Rusko nebude riskovat ozbrojený konflikt se sousední zemí.

"Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu, a naopak snižuje naději na diplomatické řešení," uvedl Zeman v prohlášení, které dopoledne zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Na rozdíl od jiných českých vládních i opozičních politiků i ostatních evropských státníků chování Ruska neodsoudil ani neoznačil za porušení mezinárodního práva.

Schillerová: Rusko porušuje mezinárodní právo

Předsedkyně klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová jménem poslanců hnutí odsoudila kroky Ruska, které považuje za jednoznačné porušení mezinárodního práva. Na začátku úterní tiskové konference tak reagovala na pondělní rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny.

"My jako Česká republika vnímáme tento krok obzvlášť citlivě vzhledem k historii, kterou jsme si prošli," uvedla. Zároveň považuje za nevhodné, že v této době "se škrtají peníze armádě".

ANO podle Schillerové dalo najevo podporu kroků vlády Spolu a Pirátů se STAN. "Je nezbytné postupovat v souladu s našimi partnery, ať už na platformě Evropské unie, tak NATO. Koordinovaně, nedělat žádné vlastní kroky, to považujeme za velice důležité," řekla. I pokud se partneři dohodnou na konkrétním postupu, pravděpodobně sankcích, je podle Schillerové důležité také neopouštět pokusy o hledání mírové cesty, byť se po pondělních krocích Ruska vzdaluje.

Ukrajinští vojáci s protitankovými střely NLAW v Donecké oblasti na východě země, 15. února 2022.
Po palbě v Donbasu jsou hlášeni mrtví. Ukrajina zváží přerušení vztahů s Ruskem

Ministerstvo obrany bude letos hospodařit s rozpočtem 88,1 miliardy korun. Je to o 5,4 miliardy korun méně, než předpokládal původní návrh rozpočtu předchozí vlády ANO a ČSSD. Ten počítal s první splátkou na bojová vozidla pěchoty 4,83 miliardy korun, tuto částku vláda škrtla. Tendr předchozí vláda pozastavila a další postup v této zakázce za více než 50 miliard korun není jasný.

Další úspory za 0,52 miliardy podle ministerstva obrany souvisí se změnou valorizace platů státních zaměstnanců na letošní rok. Zbývajících 50 milionů korun bylo ušetřeno v rámci ostatních provozních výdajů.

V pondělí rozhodnutí Ruska odsoudilo české ministerstvo zahraničí v prohlášení na svém webu. Uznání oblastí ovládaných proruskými separatisty je též podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) porušením mezinárodního práva. 

Sankce musí být tvrdé a okamžité, shoduje se TOP 09

Vládní TOP 09 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a podpořila svrchovanost této země. Vyzvala k přijetí tvrdých sankcí. Musejí být zavedeny okamžitě, shodlo se předsednictvo strany v usnesení, které médiím poskytl mluvčí Vladan Vaněk. Ministryně životního prostředí z koaliční KDU-ČSL Anna Hubáčková na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny uvedla, že vstup Ruska na území Ukrajiny považuje za velkou agresi. "Budeme respektovat kroky, které evropská diplomacie vyjedná," uvedla.

Americký prezident Joe Biden
Biden podepsal nařízení, které Američanům zakazuje ekonomické styky s Donbasem

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v úterý uvedl, že Evropská unie pracuje na návrhu sankcí proti Rusku. Zástupci zemí EU by podle něj mohli o sankcích rozhodnout dnes odpoledne. O možných postizích budou dopoledne hovořit velvyslanci členských zemí, kteří však zatím podle diplomatického zdroje ČTK nemají na stole konkrétní návrh.

"Předsednictvo TOP 09 odsuzuje invazi Ruska na Ukrajině. Uznání suverenity povstaleckých území na Ukrajině a vyslání ruských vojáků tamtéž je jednoznačné porušení základních norem mezinárodního práva i minských dohod," uvedla TOP 09 a vyjádřila podporu "svrchované, jednotné a svobodné Ukrajině".

Invaze na pozvání

Podle SPD je porušení suverenity a integrity státních hranic současně porušením mezinárodního práva, hranice by se podle hnutí neměly narušovat. Člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) vstup ruských vojsk na Donbas považuje za "invazi na pozvání". "Předpokládáme, že řešením stávající situace je otevření prostoru pro diplomatická jednání pravděpodobně v normandském formátu (Ukrajina, Rusko, Francie, Německo)," řekl Kobza.

"Co se týče vstupu ruských vojsk na území Donbasu, jsme toho názoru, že se jedná o invazi na pozvání. S narušováním státních hranic nesouhlasíme a považujeme to za výrazně protiprávní jednání," doplnil.

Zdroj: DeníkUznáním Luhanska a Doněcka podle něj padl jeden z paragrafů minských dohod. "Je otázka, jestli se vrátit k minským dohodám, nebo začít formulovat nějaké jiné dohody. K tomu si musí sednout zodpovědní politici a začít to projednávat," dodal.

Také předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že cílem musí být rychlé urovnání konfliktu a pokud možno diplomatické řešení. Upozornil na to, že v případě eskalace konfliktu se Česko stane jedním z hlavních cílů migrace z Ukrajiny. "Pochopitelně to způsobí dva velmi negativní aspekty pro Českou republiku, a to zhoršení bezpečnosti pro naše občany a podseknutí mezd pro naše občany hlavně v manuálních profesích," řekl.