„Upřímně vítám rozhodnutí evropských lídrů udělit kandidátský status. Je to jedinečný a historický moment ve vztazích Ukrajiny a EU,“ napsal na twitteru Zelenskyj. Budoucnost Ukrajiny je podle něj v unii.

Východoevropská země požádala o členství v unii spolu s Moldavskem i Gruzií krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva zahájila 24. února. Za historické označila rozhodnutí summitu také moldavská prezidentka Maia Sanduová, přičemž zdůraznila, že zemi čeká ještě dlouhá cesta plná reforem.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov na snímku z 26. dubna 2022
Na Ukrajinu dorazily americké raketomety. Léto bude horké, reagoval ministr

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednomyslné rozhodnutí unijních lídrů je jasným signálem jednoty sedmadvacítky vyslaným směrem k Rusku.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že historický krok posílí trio postsovětských zemí i EU, která ukázala jednotu vstříc hrozbám. K samotnému členství musí všechny země dokončit řadu reforem. Podle von der Leyenové to však může celá trojice dokázat rychle.

„Toto rozhodnutí nás posiluje všechny,“ uvedl šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „A posiluje EU. Znovu světu ukazuje, že jsme jednotní a silní tváří v tvář vnějším hrozbám,“ dodala.

Evropští lídři také opětovně odsoudili ruskou agresi na Ukrajině. Kyjevu vyjádřili podporu a zavázali se poskytnout další ekonomickou, humanitární a zejména vojenskou pomoc. Prezidenti a premiéři zemí EU uvedli, že budou pracovat na dalších protiruských sankcích a vyzvali další, zejména kandidátské země, aby se k odvetným opatřením EU připojili.

Debata o budoucnosti balkánských zemí 

Úvodní část summitu věnovali šéfové unijních zemí debatě o evropské budoucnosti balkánských zemí, nedospěli však k výsledku, s nímž by byli jejich vůdci spokojeni. Summit pouze vyzval k rychlému vyřešení sporu Bulharska se Severní Makedonií, který by podle řady z nich mohl bulharský parlament ukončit již během příštích dnů. Pověřili také Evropskou komisi, aby bezodkladně zhodnotila pokrok Bosny a Hercegoviny v plnění stanovených kritérií.