G7 také znemožní poskytování klíčových služeb, na nichž je Rusko závislé a "vystupňuje" kampaň proti ruským elitám, které podporují prezidenta Vladimira Putina. Tím chtějí země kvůli ruské agresi vůči Ukrajině posílit izolaci Ruska ve všech odvětvích jeho hospodářství.

Lídři zemí G7 uvedli, že ukončení závislosti na ruských energiích bude zajištěno způsobem, který světu poskytne čas na zajištění alternativních dodávek a přijatelných cen pro spotřebitele. Chtějí toho docílit i pomocí urychleného snižování závislosti na fosilních palivech a přechodem na čistou energii v souladu s klimatickými cíli.

Zatímco se Putin chystá v pondělí s velkou pompou oslavit vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem, jeho kroky na Ukrajině "zostuzují Rusko a historické oběti jeho lidu", uvedli v prohlášení představitelé skupiny.

Následky raketového útoku na obytný dům v Boroďance.
Zelenskyj: Češi, pamatujete Lidice? Rusko je jako Třetí říše, zlo nesmí vyhrát

Na virtuální schůzce, které se i zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, hlavy států a vlád Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojeného království a Spojených států zopakovaly své dřívější závazky. Země G7 se v textu zavázaly "podniknout další kroky, aby pomohly Ukrajině zajistit svobodnou a demokratickou budoucnost, jakož i bránit se a odrazit budoucí akty agrese."

Vedoucí představitelé skupiny G7 se shodli, že svět musí zintenzivnit ekonomický tlak na Putina jakýmkoli způsobem, uvedl po jednání mluvčí britského premiéra Borise Johnsona. Musí také Ukrajině pomoci více a rychleji než dosud. "Ukrajina potřebovala obdržet vojenské vybavení, které by jí umožnilo nejen udržet území na Ukrajině, ale znovu ho dobýt," zdůraznil podle svého mluvčího Johnson.