V šedesáti polských městech se kvůli poslednímu úmrtí v polovině června konaly rozsáhlé protesty. Na demonstraci pod heslem Už žádnou další v Nowém Targu o zkušenostech z nemocnice hovořila s novináři listu Tygodnik Podhalański matka zemřelé Krystyna.

Už žádná další. Smrt mladé ženy vyvolala další vlnu demonstrací proti zákazu potratů v Polsku.
Ramínko na šaty, jehlice na pletení. Potraty načerno zabíjejí tisíce žen

Žena popsala mimo jiné reakci primáře oddělení. „Ptala jsem se ho, proč moje dcera zemřela. Byl překvapený. Řekl, že neví. Ani mi nekondoloval. Dodnes nám nikdo nevyjádřil soustrast. Všichni se nám tam vyhýbali,“ řekla Krystyna.

Co se děje v Polsku.Co se děje v PolskuZdroj: Deník

Den po demonstracích se na webu nemocnice kondolence objevila. Vedení zařízení v ní vyjádřilo soustrast a ujistilo, že „zesnulá byla obklopena péčí a starostí personálu,“ napsala gazeta.pl.

O nezvyklém přístupu personálu pro Gazetu Wyborczu mluvila sestřenice zemřelé Doroty Ilona. „Nesměla se hýbat. Celou dobu ležela ve vodorovné poloze s nohama nahoře,“ popsala Ilona. Těhotná žena strávila v této pozici tři dny. Během této doby se její stav zhoršoval.

Už žádná další. Smrt mladé ženy vyvolala další vlnu demonstrací proti zákazu potratů v Polsku
Nová data. Polsko láme rekordy v počtu obviněných kvůli pomoci při potratu

„Nikdo nám v nemocnici neřekl, že smrt plodu je otázkou času a že prasknutí plodové vody je pro Dorotu nebezpečné. Celou dobu jsme doufali, že bude vše v pořádku. Nikdo se nezmínil, že bylo možné vyvolat potrat a zachránit Dorotu, protože šance, že dítě přežije, je mizivá,“ uvedl pro Wyborczu Dorotin manžel Marcin. Polské úřady v nemocnici nařídily kontrolu.

Zdravotníci se potratům vyhýbají, bojí se trestu

K případu se ozvali i polští gynekologové. Ohradili se proti nátlaku, jemuž musí nyní čelit, a upozornili, že celá situace nabírá podobu lynče. Ministerstvo zdravotnictví ale připustilo, že práva pacientky byla porušena. „Každá žena v Polsku má právo na přerušení těhotenství, pokud je ohroženo její zdraví, či život,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski a přislíbil novou vyhlášku, kde bude jasně řečeno, jak mají lékaři v takových případech postupovat.

Polská opoziční média a organizace na ochranu ženských práv vidí jasnou souvislost mezi těmito případy a razantním zpřísněním potratového zákona před třemi lety. Podle Ústavního soudu nesmí lékaři provést interrupci ani v případě, že je plod nevratně poškozený nebo má nevyléčitelnou nemoc. Zdravotníci ve strachu z trestu odmítají potraty provádět i v případech, kdy jim to zákon povoluje, napsala Gazeta Wyborcza.

Už žádná další. Smrt mladé ženy vyvolala další vlnu demonstrací proti zákazu potratů v Polsku
Třetí mrtvá rodička. Polský potratový zákon dál zabíjí, po ženě zůstaly tři děti

Proti potratům v zemi hlasitě vystupují konzervativní aktivisté a politici, odsuzuje je i katolická církev. Naposledy se jasně vyslovil krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski při nedávném svátku Božího těla. „Kdo nám dal právo, abychom rozhodovali o životě jiného člověka,“ řekl při kázání.

Rubrika U sousedů
U sousedůU sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Zdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v PolskuNěmecku Rakousku.

Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.

Přejeme hezké nedělní počtení.