"Budeme i nadále zavádět opatření na posílení a rozvoj jaderných schopností naší země, a to nejvyšší rychlostí," uvedl Kim Čong-un při přehlídce k 90. výročí založení severokorejské armády. Jaderné zbraně mají podle Kima v první řadě odstrašit zahraniční země od útoku na KLDR.

Podle analytiků KLDR na přehlídce představila i svou novou raketu Hwasong-17, kterou otestovala v březnu. Vojenského defilé se zúčastnila i běžná vojenská technika a tisíce vojáků.

Mezi analytiky rostou obavy z nového jaderného testu. Existují totiž náznaky, že KLDR obnovuje činnost na jaderné střelnici, která byla naposledy aktivní v roce 2017.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlíží na test, při němž KLDR 11. ledna 2022 úspěšně odpálila hypersonickou střelu.
Po dvou letech. Kim Čong-un osobně dohlížel na test hypersonické střely KLDR

KLDR počátkem tohoto měsíce prohlásila, že v případě napadení zaútočí na Jižní Koreu jadernými zbraněmi. Severní Korea letos odpaluje rakety nebývale často, za což se jí dostalo odsouzení ze strany USA, Jižní Koreje a Japonska. OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Ekonomická krize 

Chování Severní Koreje může být podle agentury AP odůvodněno domácí politikou. Severokorejská ekonomika utrpěla velké ztráty za pandemie covidu-19, což loni vedlo Kima k přiznání, že země prochází nejhorší situací ve svých dějinách. KLDR se ani nepodařilo uvolnit mezinárodní sankce, poslední vážná jednání na toto téma jsou z roku 2019, kdy se Kim setkal s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V budování svého jaderného a raketového arzenálu ale Pchjongjang využívá sporů mezi stálými členy v Radě bezpečnosti OSN, které se ještě prohloubily po ruské agresi proti Ukrajině.