Národní lesní park Zhangjiajie, ležící v malebné oblasti Wulingyuan ve střední Číně neuchvátil jen tvůrce slavného sci-fi filmu Avatar, který v roce 2009 vzbudil celosvětové nadšení. Zdejší vrcholky stovek pískovcových sloupů, nořících se z mlhy, zeleň borovic a modř potoků inspirovaly čínské malíře a básníky v jejich tvorbě již dávno předtím. Díky své jedinečnosti byl v roce 1992 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Caño Cristales, nejkrásnější řeka, nebo také řeka pěti barev. Najdete ji v Kolumbii.
Duha, které se můžete dotknout. Nejkrásnější řeku světa mají v Kolumbii

Jedním z nejoblíbenějších míst v parku Zhangjiajie je hora, či chcete-li kamenný sloup Avatar Hallelujah. Právě ten byl hlavní inspirací pro filmového režiséra Jamese Camerona a jeho tvůrčí tým v době, kdy dávali dohromady, jak bude úžasný svět Pandora se spoustou plovoucích hor a neznámých tvorů s magickými schopnostmi vypadat. Právě tady při pohledu na vrcholky vystupující z mlhoviny pochopili, ze nejlepší způsob, jak ukázat, že se hory vznáší, je mít mezi horou a zemí mraky, které ji budou obklopovat.

Za přejmenování mohl film

Hora Avatar Hallelujah Mountajn se původně jmenovala „Southern Sky Column“ nebo „Southern Pillar of Heaven“ , ale po uvedení filmu a jeho obrovském úspěchu u diváků změnila svůj název. Odráží tak dopad, který měla na podobu krajiny ve filmu.

Zdroj: Youtube

„Na jedné z vyhlídek na horu Halleluyah jsou modely Na'vi a Ikran v životní velikosti. Jsou také na střeše restaurace a s tématem Avatar se potkáte i na billboardech a bannerech v okolí. I když je ale spojení s filmem nepřehlédnutelné, má tento kout národního parku daleko k tomu, aby se stal zábavním parkem Avatar,“ uvádí web chinahighlights-com.translate.goog.

V čínských kinech se Avatar neohřál

Podle webu ale právě podobnost Pandory a Zhangjiajie vedla k tomu, že se film v čínských kinech příliš dlouho neohřál. Veřejnost totiž začala vnímat paralely mezi realitou a filmem. Modří obyvatelé Pandory museli opustit svůj domov, stejně tak byli v důsledku posílení ekonomického rozvoje plánovači infrastruktury vystěhováni nebo přesídleni někteří původní domorodí obyvatelé Tujia, pro něž byl Wulingyuan domovem a kteří si zachovali vlastní jazyk i zvyky. Tak jako lidé ohrožovali biologickou rozmanitost Pandory, mohla by podpora cestovního ruchu ohrozit bohatou flóru a faunu národního parku Zhangjiajie.

„V důsledku těchto uvedených paralel mezi realitou a filmem China Film Group stáhl Avatara poté, co byl 14 dní v čínských kinech, aby se vyhnul dalším kontroverzím. Cenzura mu však nezabránila v tom, aby lámal rekordy a stal se ve své době nejvýdělečnějším filmem v čínských kinech, který po pouhých dvou týdnech vydělal neuvěřitelných 202 milionů USD,“ píše se na webu.

Avatar Hallelujah

Oblast Wulingyuan se rozkládá na ploše 690 kilometrů čtverečních a kromě národního lesního parku Zhangjiajie jsou její součástí přírodní rezervace údolí Suoxi, hory Tianzi a vyhlídkové oblasti Yangjiajie. Podivně tvarované sloupovité skalní útvary, hluboké rokle a kaňony, husté lesy a vápencové jeskyně tvoří pohádkově krásnou krajinu Wulingyuanu, kterou stojí za to vidět.

Koupací boxy v Melbourne jsou staré více než sto let.
Barevné koupací boxy v Melbourne jsou slavné. Zachovaly si původní architekturu

„Mezi vrcholy leží rokle a soutěsky s potoky, jezírky a vodopády, asi 40 jeskyní a dva velké přírodní mosty. Kromě pozoruhodné krásy krajiny je region známý také tím, že je domovem řady ohrožených rostlinných a živočišných druhů," zmiňuje web whc.unesco.org. Žije zde například asijský černý medvěd, čínský vodní jelen a také velký počet makaků.

Více než 3000 skalních sloupů

Jeden z nejúchvatnějších národních parků v Číně skrývá v pravém pandorském stylu více než 3 000 tyčících se sloupových skalních útvarů tvořených křemenným pískovcem s bujnou vegetací. Sloupy, mnohé přes 200 metrů vysoké, v parku Zhangjiajie vznikaly po tisíce let v důsledku eroze způsobené vydatnými dešti, v zimě rozpínáním ledu a svůj vliv mají samozřejmě i rostliny, které na sloupech rostou.

Nejobdivovanější oblohový sloup Avatar Hallelujah se tyčí vertikálně až do výšky 1080 metrů. Tento skalní sloup je na vrcholu a na části boků pokrytý bujnou zelení, na hlavní kamenné části je možné obdivovat „řezbářskou“ práci přírody. Poměrně unikátní je také to, že je spodní část kamenného sloupu o dost užší než horní hlavní část.

Zdroj: Youtube

Přímo před horou Avatar Hallelujah je vyhlídková plošina, z níž je možné tenhle horský sloup stoupající vysoko z hlubokého údolí a obklopený spoustou dalších kamenných sloupů nejlépe obdivovat. Turisté si tu neopomenou jako připomínku Avatara udělat fotografii se sochou modrého létajícího draka na svůj Instagram.

Skleněný most držel rekord

V Číně otevřeli v roce 2016 tehdy největší a nejvyšší skleněný most na světě, visící 300 metrů nad zemí a dlouhý 430 metrů. Rázem se stal největší atrakcí parku. Tvoří ho 99 tabulí, vyrobených ze tří vrstev čirého skla. Navrhl ho izraelský architekt Haim Dotan a cena se vyšplhala na tři miliony amerických dolarů.

Svého času největší skleněný most světa visí 300 metrů nad zemí a je dlouhý 430 metrů.Svého času největší skleněný most světa visí 300 metrů nad zemí a je dlouhý 430 metrů.Zdroj: Sakcared / Shutterstock

Kvůli příliš velkému přílivu turistů a s tím souvisejícími obavami byl podle Wikipedie most z bezpečnostních důvodů už po 13 dnech provozu opět uzavřen. I když má unést až tisíc lidí, byla jeho denní kapacita dimenzována na 8000 návštěvníků. Po otevření ale byl zájem o jeho návštěvu až desetkrát vyšší, proto bylo nutné zasáhnout. Znovu byl otevřen až po zavedení logistických a bezpečnostních opatření pro odbavení velkého množství turistů.

Čínský rekord už dnes překonali ve Vietnamu. Jejich skleněný most je dlouhý 500 metrů a říkají mu Bílý drak.

Výtah stovek draků

Jako schodiště do nebe působí v lesním parku Zhangjiajie skleněný výtah Bailong, což v překladu znamená Výtah stovek draků, který byl postavený na straně strmé skalní stěny. Podle webu eu.usatoday.com trvala jeho stavba tři roky a stála téměř 20 milionů dolarů. Pro veřejnost byl otevřený v roce 2002 a návštěvníky parku Zhangjiajie dokáže dopravit na vrchol za necelé dvě minuty. V parku jsou pro návštěvníky k dispozici také kabinkové lanovky a jednokolejka.

Nejlepší měsíce k návštěvě Zhangjiajie jsou prý květen a červen, kdy se můžete vyhnout čínským svátkům a oblíbeným dovolenkovým časům, a tedy i davům turistů.