Srdnatá kometa sezony z Ivančic v semifinálové bitvě už slavila po autu Řekyně Marie Sakkariové postup do vytouženého finále, když ji zastavil umpirový rozhodčí Pierre Bacchi, který chybně opravil výrok lajnového sudího. Televizní záběry jestřábího oka poté ukázaly, že míč byl 1,9 centimetru v autu. Rýsoval se kolosální průšvih, který ale nedopustila sama Krejčíková, když s chladnou hlavou o pár minut později proměnila další mečbol a postoupila do finále.

Zmíněný moment ale nastartoval lavinu emocí, která může dosavadní systém založený na lidském faktoru definitivně smést. „Díky Bohu, že Krejčíková ten zápas vyhrála. Sakkariová pak mohla postoupit do finále a jak by se cítila? Je čas zavést jestřábí oko na French Open,“ přesvědčoval legendární tenista a expert Eurosportu Mats Wilander.

„Cítila jsem se v tu chvíli hrozně za Krejčíkovou. Tento problém není ojedinělý, za celý turnaj jsme viděli několik špatných rozhodnutí při důležitých míčích, takže systém nefunguje moc dobře,“ přidala se ke kritice organizátorů French Open osmnáctinásobná grandslamová šampionka Chris Evertová.

Antonín Ondra (na snímku vlevo) se svou nejslavnější svěřenkou Barborou Krejčíkovou.
Byla pilná, ale nechtělo se jí běhat. Fajn holka, říká o Krejčíkové první kouč

Moment ze závěru utkání zděsil i britskou tenisovou superstar Andyho Murrayho „Byla to brutální chyba umpirového,“ tweetovala bývalá světová jednička. Krejčíková hodnotila svízelný moment se svým typickým nadhledem.

„Říkala jsem, ne ne ne. V tom momentu jsem si myslela, že to je aut. Ale co můžu dělat? Umpirový rozhodčí viděl míč jako dobrý a já s tím nic nezmůžu. Nemůžu nikomu zavolat, nemůžu změnit jeho rozhodnutí. Tak jsem si řekla: v pohodě, míč se bude opakovat a je třeba pracovat a bojovat dál," povídala pětadvacetiletá rodačka z Brna.

Diskutovaný moment může vyústit ve změnu. Ostatně jestřábí oko poprvé zkoušeli na turnajích v Americe v roce 2006 na popud několika zásadních kontroverzních rozhodnutí, z nichž obětí nejpamátnějšího se stala o dva roky dříve Serena Williamsová při čtvrtfinále US Open s Jennifer Capriatiovou.

Francouzi jsou ale jako obvykle k novotám odtažití. „Máme velmi dobrý způsob výchovy umpirových i čárových trenérů, kteří jsou jedni z nejlepších na světě. Připravujeme je už od mladého věku. Samozřejmě, že technika je velmi přesná, ale nevýhodou je, že třeba můžete trefit lajnu, každý uvidí otisk a technika vám ten úder označí jako aut. Každý hráč se stejně při kontroverzním míčku půjde podívat," uvedl ředitel Roland Garros Guy Forget.

Barbora Krejčíková slaví postup do finále Roland Garros.
Sen o grandslamu trvá. Famózní Krejčíková zvládla dramatické semifinále

Právě specifika antuky, na níž míčky zanechávají stopu, zapříčiňuje zdrženlivost pro zavádění moderních technologií. I v tomto případě se ale dá očekávat postupný posun. Průkopníky byli v tomto směru pořadatelé velkého antukového turnaje v Madridu, kteří v květnu zkoušeli systém založený na vyhodnocování ze čtyřiceti ultrarychlých kamer. „Zpětná vazba od ATP a WTA byla velmi pozitivní,“ mínil mluvčí společnosti zajišťující video systém v Madridu Marc Ferrer.

Petra Kvitová
Tohle zamrzí. Smolařka Kvitová se po zápase zranila a v Paříži končí

Ani tenisté ale nejsou v otázce kontroly videem jednotní. „V Madridu to bylo odlišné a trochu divné, protože jsme video tak nikdy nevyužívali. Tvrdí nám, že je to stoprocentně účinný systém a my tomu musíme věřit. Někdy ale vidíte značku jinak, než jak ukazuje video. Spíš preferuju práci lanových rozhodčích před video systémem,“ přiznala pro ESPN čtvtrfinalistka Roland Garros a přemožitelka Markéty Vondroušové Paula Badosaová.