close info Zdroj: Deník / Jan Charvát zoom_in
Vše vyrobily šikovné ruce Pavla Borka z Boskovic. První dřevěná rozsoška se stříškou a deskou s nápisem Pilské údolí stojí v této lokalitě už více jak deset let.
„Do hospody nechodím, tak se bavím výrobou těchto věcí. Vše dělám ručně v garáži, bez nějakých velkých strojů. Zabere mi to prakticky veškerý volný čas. Ale dělám to rád a mám radost, že se mé výrobky líbí hlavně dětem,“ říká čiperný důchodce, který se narodil kousek od Pilského údolí. V boskovickém Podhradí.
close info Zdroj: Deník / Jan Charvát zoom_in
Původní profesí je hodinář a čas od času ještě kamarádům něco, jak říká za hubičku, opraví. Umí také se dřevem a kovem, což návštěvníci údolí vidí na každém kroku. A dvaasedmdesátiletého muže tam s jeho fenkou Any mohou také potkat. Téměř každý den. Při procházkách často vzpomíná, jak v říčce Bělé chytal jako kluk s kamarády pstruhy do rukou. Nebo na mlynáře z Puklova mlýna, jak kouřil fajfku. „Kamarádi mi z legrace říkají, že jsem ředitel Pilského údolí,“ směje se muž.
close info Zdroj: Deník / Jan Charvát zoom_in
Podle něj je trasa kolem tamních rybníků velmi oblíbená a hlavně o víkendech jsou tam hotová procesí lidí. Mezi slušnými turisty se však čas od času objeví i vandalové, kteří Borkova díla ničí. Další pak odhazují v okolí pěšiny odpadky. „No jo, no. Kudy projde Homo sapiens, tam jsou odpadky. Vždycky vezmu kýbl a posbírám to. Postavil jsem tady pětimetrový kříž a nějaký vandal na něj napsal, že Stalin je bůh a ať žijí komunisté. Byl tam přimalovaný i kosočtverec. Co na to říct?“ nemá slov Borek.
close info Zdroj: Deník / Jan Charvát zoom_in
Jako věřící člověk nechal u stezky vybudovat ve skále i výklenek se soškou Panny Marie Lurdské, který je osvětlený. Mezi rybníky jsou také dřevěné panely s historickými fotografie Pilského údolí a jeho faunou a flórou.
close info Zdroj: Deník / Jan Charvát zoom_in
Obnova a údržba soch s vodními mlýnky je podle Borka časově náročná. Přesto vymýšlí a instaluje stále další. K lesní pěšině tak zanedlouho přibude dřevěná socha Krakonoše. „A na potůček umístím model hodinové věže, londýnského Big Benu,“ uzavírá Borek.