Sršeň asijská se objevila v Plzni. „Dostali jsme zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Vyrazili jsme na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ popsal tajemník odborné skupiny pro invazní a nepůvodní druhy Tomáš Görner.

Sršeň asijská:

Na kořist číhá u úlů jako vrtulník

Včelařům se naplňují černé scénáře. Ačkoli se asijský druh v Česku dosud nevyskytoval, v zahraničí už stačil nadělat obrovské škody. „Je to predátor, který likviduje včely v obrovských množstvích. Pokud by se objevil v Česku, mohlo by to znamenat katastrofu,“ uvedla před časem pro Deník předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Zdroj: Youtube

Sršeň asijská napadá včely u jejich vlastních úlů. Na kořist číhá ve vzduchu jako vrtulník. Tuzemské včely se zatím neumí účinně bránit. Asijské včely medonosné si v průběhu evoluce vyvinuly speciální styl klikatého letu, a pro sršeň je proto obtížnější je chytit. Evropské včely ale letí zpět do kolonie přímo, a jsou proto snadnou kořistí.

Zahraniční studie potvrdily, že asijské sršně dokážou denně spořádat tisíce včel z jednoho úlu, včela medonosná tvoří až 85 procent jejich jídelníčku. Podle agentury je nyní nutné zabránit jejímu dalšímu šíření.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v ČR: Její hnízda je nutné zlikvidovat do jara, zdůrazňuje včelař

„Je důležité, aby byla podezření na její výskyt hlášena AOPK ČR, která je ověří, případně dále zajistí ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem likvidaci hnízd. Včelařská komunita, které se výskyt sršně asijské dotkne nejcitelněji, již byla informována,“ uvedla agentura.

Proti predátorům se musí přitvrdit

Zabijácká sršeň je ale jen jedním z mnoha invazních druhů, které v Česku ničí původní biodiverzitu. V září se konalo pod záštitou Akademie věd ČR setkání vědců napříč různými obory a vznikla platforma, která chce řešit problematiku společně a v širším kontextu.

„Invaze jsou problémem, jenž se dotýká mnoha sektorů, proto jeho řešení vyžaduje úzkou spolupráci všech zúčastněných. Taková platforma u nás dosud chyběla,“ přiblížil Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Pouze na vědecké kruhy se ale pozornost platformy neomezuje. Vědci chtějí zapojit i nadšence z laické veřejnosti a především děti a mládež.

Sršeň asijská
Sršeň zabiják je už u sousedů. V Česku by způsobila katastrofu

„Zaměříme se na zvýšení informovanosti veřejnosti o tom, které druhy jsou u nás nepůvodní, co způsobují a jaké jsou možnosti sledování jejich výskytu, omezování a likvidace. Předávání informací nejmladším generacím je klíčovým předpokladem řešení problémů, které u nás invazní druhy působí,“ dodala Kateřina Berchová Bímová z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.