Jak ministři zlepší podmínky pro živnostníky zasažené koronavirovou krizí?
Podnikatelům se od začátku února zdvojnásobí kompenzační bonus z 500 na tisíc korun za den. Podnikatelé také získají 500 korun denně za každého zaměstnance. Podmínkou pro obě kompenzace ale bude, aby jim tržby klesly nejméně o polovinu.

S čím mohou nově počítat lidé v nařízené karanténě kvůli koronaviru?
Zaměstnavatel by jim měl po deset dní vyplácet bonus podle jejich výdělku ve výši až 370 korun na den. O vyplacenou částku by si přitom snížil odvody.

Zleva ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček
Nový systém kompenzací i návrat žáků do škol. Vláda schválila nová nařízení

Tyto příspěvky by se měly vyplácet od března do konce června. Příspěvek má zaměstnance motivovat, aby zůstávali v karanténě a aby nakažení lidé nahlásili své kontakty.

Kdy by se měli vrátit do škol žáci a studenti?
Zřejmě od začátku března. V první vlně by se do školních lavic měli vrátit letošní maturanti, poté by další ročníky do školních budov přicházeli v následujících týdnech.

Podle čeho se o konkrétních termínech návratu do škol rozhodne?
Záležet bude zejména na tom, jak se budou žáci a studenti testovat na koronavirus. Nejprve musí ministerstvo zdravotnictví rozhodnout o tom, které testy se využijí. Poté je potřeba je nakoupit a musí se zajistit i jejich skladování a distribuce. Nutné je znát také přesný postup použití a frekvenci testování.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Vláda se nechce vzdávat moci, proto trvá na nouzovém stavu, říká odborník

Co nově čeká lidi, kteří spáchají přestupky podle krizového zákona?
Vláda schválila rozšíření již existujícího registru přestupů o ty, které spadají právě pod krizový zákon. Kdo by vládní opatření opakovaně porušoval, mohl by být potrestán například zákazem činnosti. Informace o opakovaném porušování vládních nařízení by získala také policie.

Jak budou dále fungovat protiepidemická opatření?
Jasno je zatím pouze do neděle 14. února, kdy skončí nouzový stav. Vláda schválila žádost o jeho další prodloužení do 16. března. Záleží ale na tom, jak rozhodnou poslanci. Kabinet zatím pro jeho schválení nemá jejich dostatečnou podporu.