U vlakového nádraží v jihomoravském Hodoníně funguje Rudolfova kavárna. Při vstupu je potřeba dávat pozor, protože pokud zákazník nemá v peněžence potřebný obnos, kávu si nedá. Hosty na to upozorňují hned u vchodových dveří.

„Sám bych rád platil mobilem nebo chytrými hodinkami. Novinkám a technologiím se nebráním. Naopak. Vadí mi ale princip. Při zavedení bezhotovostní platby v kavárně jsem odváděl poplatek z každé transakce. Část zisku z našeho zboží a služeb tak dostávala banka. A jako malý živnostník jsem v jiné pozici než třeba obchodní řetězec,“ vysvětlil majitel Rudolf Balogh.

Preferujete platbu v hotovosti, nebo raději platíte kartou?
Jsou symbolem anonymity a svobody, říká příznivce plateb v hotovosti

Kavárna ve městě funguje už pět let, karty přitom přijímali jen v prvním roce. Když majiteli přišlo vyúčtování, rozhodl se, že takové částky bance odvádět nechce. „V podniku naší velikosti dělají poplatky ročně třicet až padesát tisíc,“ spočítal kavárník. Bankovky navíc prý potřebuje i pro vyplácení svých dodavatelů. „Od pandemie většina z nich přijímá pouze hotovost,“ vysvětlil.

Kdyby se změnila pravidla, možná by platební terminál znovu zavedl. V současné chvíli ale Balogh nechápe, proč povinnost odvádět poplatek bance zůstává na živnostníkovi. „Je to jakýsi pozůstatek z devadesátých let, kdy v Česku započal rozvoj platebních karet,“ míní.

S tlakem bank na pořízení terminálu se přitom dle svých slov setkává dodnes. „Lákají, že to přinese zvýšení počtu hostů o třicet procent a podobné nesmysly. Když jsme karty v podniku zrušili, úbytek zákazníků jsme nepocítili. Chodí k nám stále víc nezávisle na způsobu platby, záleží totiž primárně na kvalitě služby,“ prohlásil kavárník.

I malé procento je ztráta

Podobně se na věc dívá i Darina Tesařová. Obchod s textilem v jihomoravských Rakvicích má už přes třicet let. Zakládala ho po boku své maminky a obstála v konkurenci řetězců nabízejících levné zboží ze zahraničí.

Po dlouhých letech, kdy u ní lidé platili v hotovosti, se rozhodla jít s dobou a svým zákazníkům z obce i širokého okolí nabídnout možnost použít karty. Terminál však zanedlouho zase zrušila. „Někteří zákazníci si ho pochvalovali. Pro nás menší podnikatele ale podmínky nejsou ideální,“ řekla padesátnice.

Kromě měsíčního paušálu v řádu několika stovek korun platila i sjednané procento z tržeb. „Každá banka má jiné podmínky. Ale když jste malý krám, nevychází vám zrovna vstříc. Na vesnici si nemůžu dovolit vysoké marže, ukrojení dalších procent z tržby je pro mě ztráta,“ vysvětlila prodejkyně.

Aktuálně mohou lidé v jejím obchodě zaplatit v hotovosti nebo převodem na účet. „Na vesnici jsou navíc lidé zvyklí platit hotově,“ dodala Tesařová.

Jedině s kartou

Někde na to naopak šli z druhého konce. Když někdo přijde do restaurace Manifesto na pražském Andělu, bankovkami nebo mincemi nezaplatí. „Od roku 2018 operujeme jen s bezkontaktními platbami,“ uvedla mluvčí Klára Olivová. Obsluha zmíněného podniku ale nikoho nevyžene. Pokud má návštěvník pouze hotovost, může si ji v kanceláři restaurace vyměnit za předplacenou kartu.

Platíte kartou, nebo raději volíte hotovost?
Kartou vs. hotově: Jak je to s minimální částkou, spropitným, poplatky za platbu

Olivová to vysvětlila to hned třemi důvody – hygiena, rychlost a efektivita. Personál totiž nemusí přicházet do kontaktu s penězi, platba proběhne v podstatě okamžitě a vedení podniku má přesný přehled o spotřebě potravin a surovin. „Díky tomu dokáže předpovědět, kolik se toho v který den prodá. Omezuje to tak i plýtvání potravinami,“ upřesnila.

Navíc personálu odpadá počítání tržeb. „Eliminuje to i chyby a pro personál je to bezpečnější, protože nemusí řešit uložení a převoz peněz,“ doplnila mluvčí.

Karty vs. hotovost

Chcete platit kartou a nemůžete? Chcete platit hotově a považujete to za symbol svobody? V novém miniseriálu Deníku Karty vs. hotovost se reportéři podívají na různé aspekty obou možností. Jak se k placení staví banky, jak hospodští a majitelé malých obchodů, proč někteří karty berou, proč jiní ne. A také pohledem zákazníků. Je braní pouze hotovostí důkazem o nepoctivosti obchodníka? Má být právo na hotovost zakotveno v ústavě nebo v zákonech? Čtěte seriál Karty vs. hotovost.