To je i případ „nabídky“ na stránce a facebookovém profilu „Ceska posta“. Psáno bez diakritiky, ale s reálným logem firmy. Podvodníci lidem nabízejí, že na paletě za 52,13 korun je zboží za daleko větší cenu, včetně třeba nerozbaleného nového iPhonu. Pod nabídkou na facebookovém profilu je dokonce diskuze údajných zákazníků, kteří si nákup zboží na falešném webu pochvalují.

Pozor na takto vypadající zprávy na falešném profilu „Ceska posta“

Podle pošty by lidé na nabídku rozhodně neměli reagovat či na stránky klikat. „Podobným podvodům s inzeráty na prodej či koupi zboží, při němž je zneužito jméno České pošty, čelíme dlouhodobě a stále se množí. Česká pošta tuto službu nenabízí, jedná se o podvod s cílem okrást podvedeného,“ potvrdil na dotaz Deníku mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Pozor na trojského koně. Triada dokáže pozměnit verifikační SMS zprávy, a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích.
SMS nebo e-mail. Zprávy od hackerů umí nepozorné připravit o desetitisíce korun

V případě, že člověk na takový podvod naletí a rozklikne stránku pod hlavičkou Ceska posta, objeví se mu kolonka s bezpečnou platbou prostřednictvím webových stránek České pošty. Ta požaduje po kupujícím sdělení údajů k platební kartě, kdy následně dojde k odcizení finančních prostředků.

Nový seriál Deníku: Digitální podvody.Zdroj: Deník„V dalším případě podvodník kontaktuje prodávajícího, že má zájem o jeho inzerované zboží. Nabízí, že zařídí doručení Českou poštou na vlastní náklady. Pošle jakéhosi kurýra České pošty, který může přijít v jakémkoliv vhodném čase,“ upozornil Vitík.

Česká pošta veškeré falešné zprávy a phishingové útoky, které obdrží, zveřejňuje na svých webových stránkách jako varování. Na stejném místě jsou také rady a postupy, jak phishingový útok rozpoznat. Na uvedené webové stránky se lze dostat kliknutím na banner umístěný přímo na hlavní stránce webu.

Oblíbené on-line nákupy mohou být i nebezpečné
Kyberzločinci loví na sítích bílé koně. Slibují snadný výdělek

Na phishingové podvodníky upozorňuje i Policie ČR. „Lidé by si měli dávat především pozor na jakékoliv sdílení platebních údajů třetím stranám a hlavně detailně číst případné inzeráty, protože podvodníci často mají problém s pravopisnou češtinou,“ řekl Deníku mluvčí Policejního prezídia Ondřej Moravčík.

Zdroj: DeníkPravopisná čeština je dobrým ukazatelem i u případu České, respektive „Ceske posty“. „Nicméně ani toto není stoprocentní, takže je vždy dobré si osobu, od které něco kupuji, prověřit obyčejným dotazem do nějakého vyhledávače a pokud to možnosti dovolí, tak preferovat osobní předání či platbu na dobírku,“ dodal Moravčík.

Klíčem však je žádné fyzické osobě na základě její žádostí nedávat informace o platební kartě či přístupům k elektronickému bankovnictví.