Předchozí
1 z 8
Další

Na prvním koncertu nás vypískali, říká kapelník Ukulele Troublemakers

Pochází z muzikantské rodiny. Trubka se mu do rukou dostala v devíti letech. Jako trumpetista pak začínal ve vojenské Posádkové hudbě Brno. Hrál také nějaký čas se skupinou Chochestr. Před lety ho napadlo, že založí ukulelovou kapelu. „Náhodou jsem ve vinárně potkal kamaráda, který vytáhl ukulele a začal na něj hrát punkové skladby. Naučil jsem se pár akordů a ten nástroj mě nadchnul,“ vzpomíná šestačtyřicetiletý Ivo Zoubek z Kunštátu.

Ivo Zoubek založil ukulelovou kapelu.Zdroj: archiv Ivo Zoubka

Začátky ale nebyly jednoduché. Muzikanti, které oslovil, ho odmítli. Ukulele nevěřili. „Když jsem řekl, že bych chtěl udělat ukulelovou kapelu, tak se všichni smáli. Říkali, že jsem na hlavu a že to je přece úplný nesmysl. Jediný člověk, který mne v této myšlence podpořil, byl mandolínista Martin Krajíček z Boskovic, který řekl, že je to výborný nápad, ale že nemá čas kvůli rodině,“ říká dnes už s úsměvem Ivo Zoubek.

Ivou ZoubekZdroj: Archiv Iva Zoubka

Hráče do kapely nakonec sehnal a vznikla první kapela, ve které hrálo ukulele prim - Ukulele Orchestra jako Brno. Premiéru před posluchači si skupina odbyla na vánočním koncertu v brněnské Alfa pasáži. Přijetí novinky bylo rozpačité. „Budu upřímný. Byli jsme vypískáni. Jelikož jsem byl posílen vánočním punčem, tak jsem to považoval za pískání z radosti a dali jsme tam ještě jeden přídavek, takže z toho byla pěkná ostuda. Tento první koncert část kapely přesvědčil, že to není správná cesta a ukulele odložili,“ vrací se na začátek zakladatel kapely.

Ivou ZoubekZdroj: Archiv Iva Zoubka

Zhruba po roce přišel další zlom. Po neshodách v kapele se část členů rozhodla odejít. Vznikla tak skupina Ukulele Troublemakers, která hraje dodnes. „ V době, kdy jsme odcházeli z kapely, tak nás kolegové nazvali, že jsme potížisté a z toho vznikl název Troublemakers. Myslím, že to je pro tu kapelu, která vznikla, velmi trefné,“ hodnotí Ivo Zoubek, který v kapela hraje na ukulele a na trumpetu.

Ivo Zoubek založil ukulelovou kapelu.Zdroj: archiv Ivo Zoubka

Skupina Ukulele Troublemakers má za sebou 211 koncertů a jedno vydané album. V roce 2012 se také zúčastnila televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Většina jejího repertoáru tvoří předělávky rockových hitů, ve kterých muzikanti využívají charakteristického zvuku ukulele.

Ivou ZoubekZdroj: Archiv Iva Zoubka

„Jenom muzikou se ale živit nedá. Když jsi skromný člověk, tak asi ano, ale ve chvíli, kdy máš platit hypotéku nebo leasing, tak už v tom levelu, kde se pohybuji já, tak už je to problém. Většina kamarádů, který mají hudební vzdělání, mají částečné úvazky aspoň na hudebních školách nebo mají nějaké aktivity ještě vedlejší,“ dodává muzikant.

Ivou ZoubekZdroj: Archiv Iva Zoubka

Kdysi pracoval v dopravní firmě a také jako obchodní zástupce náchodského pivovaru. Pivo ho kromě muziky živí i teď. Vlastní velkoobchod, který tímto nápojem zásobuje část jižní Moravy. „V první řadě jsem ale muzikant. Situace na hudebním trhu ale není jednoduchá a takových kapel zábavných a veselých jsou spousty. Takže prosadit se není jednoduché,“ podotýká Ivo Zoubek, který se svou manželkou věnuje také vyhledávání nových talentů.

Ivo Zoubek založil ukulelovou kapelu.Zdroj: archiv Ivo Zoubka

Zasedá například v porotě soutěže Band Pong, která se koná v brněnském Metro music baru. Úroveň tvorby mladých kapela je podle něj vysoká. „Mají skvělé nápady a jejich tvorba má hlavu a patu. Překvapuje nás, že spousta těch kapel se vrátila zase zpátky k textům v češtině a funguje to. Libí se mi třeba kapela Kuležák,“ dodává muzikant.

Ivou ZoubekZdroj: Archiv Iva Zoubka