Počasí v Česku dělá v současné době radost především teplomilným lidem. Naopak milovníci zimních sportů nadšení nejsou. Stejně tak příchod mrazivých dnů vyhlížejí horská střediska. Mnohá z nich prošla v uplynulých měsících modernizací. Celkem do ní podle Asociace horských středisek (AHS) ČR provozovatelé investovali přes jednu miliardu korun.

„Vedle významných projektů jako propojování sjezdovek a výstavby nových lanovek směřuje nejvíce peněz do technologií podporujících vyšší účinnost, nižší spotřebu energií a lepší hospodaření s vodou při umělém zasněžování. Dnes tak mohou střediska vyrábět sníh i v teplotách, kdy to nebylo dříve vůbec možné,“ sdělil ředitel AHS ČR Libor Knot. Asociace sdružuje zhruba dvě třetiny tuzemských skiareálů.

Jednu z největších novinek přichystali ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších - dvě nové páteřní sjezdovky včetně nejmodernějšího zasněžovacího systému. V dalších letech by měly přibýt další nové úseky včetně lanových drah a lyžařské areály Svatý Petr a Medvědín by se měly spojit v jedno středisko.

„Letos investujeme do zimní sezony tři sta milionů korun. Na projektu propojení špindlerovských areálů pracujeme intenzivně od vstupu naší společnosti do skiareálu. Nikdo si nedokáže představit to množství a obtížnost práce ve snaze získat všechna potřebná povolení k projektu, který udělá ze Špindlerova Mlýna lyžařské středisko, které nebude mít v rámci naší země obdoby,“ upozornil předseda představenstva společnosti Melida – provozovatele Skiareálu Špindlerův Mlýn - Čeněk Jílek.

Moderní lanovka na Bílé v Beskydech

Na nejdelší sjezdovku o délce 3,7 kilometru mohou lyžaři vyrazit do skiareálu Dolní Morava u Králického Sněžníku. Na Bílé v Beskydech bude lyžaře na kopec místo původní čtyřsedačkové lanovky vozit moderní šestisedačková s vyhříváním a bublinami.

V Orlickém Záhoří v Orlických horách bude v provozu nová čtyřsedačková lanovka. Provozovatelé kromě toho investují nemalé peníze do lyžařských škol, vybavení pro nejmladší návštěvníky na sjezdovkách, ale také do digitálních služeb, jako je zakoupení skipasu či rezervace ubytování online.

Skipasy nezdraží

Provozovatelé skiareálů v posledních letech čelí řadě problémů. Kromě počasí se museli v minulé zimní sezoně vypořádat s drahými energiemi či rekordní inflací. V příštím roce na ně navíc dopadnou změny kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku. K tomu všemu musí v rámci konkurenčního boje modernizovat střediska. Přesto dvě třetiny skiareálů zanechá ceny na loňské úrovni. Zbylá střediska zvažují mírné zdražení, ale i zlevnění. Rozdíly v cenách by se měly oproti loňskému roku pohybovat v řádek jednotek procent.

„Za asociaci máme informace, že se zisky středisek snížily, protože veškeré náklady nemohou plně promítnout do cen skipasů,“ sdělila prezidentka AHS Kateřina Neumannová.

Její slova potvrzují provozovatelé skiareálů. „Kdybychom měli veškeré náklady zohlednit v cenách skipasů, vyšel by jednodenní i na šest tisíc korun,“ vysvětlil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Zdražovat nebude ani sousední areál. „Skipasy zdražovat neplánujeme. Dá se ve zkratce říct, že máme za stejné peníze jako loni širší nabídku služeb,“ uvedl na stránkách SkiResortu Černá Hora - Pec jeho ředitel Jakub Janda.

Jak ušetřit za lyžování

Ušetřit významnou část peněz budou moci lyžaři při online nákupu. Skipasy se totiž prodávají na „plovoucím“ principu – čím dříve se koupí, tím jsou výhodnější. K tomuto trendu se připojuje stále více horských středisek. „Jedná se o způsob, který reaguje na termíny a výši poptávky. Skiareály si jimi mohou částečně regulovat návštěvnost. Při včasném nákupu lze ušetřit,“ dodala Neumannová.