Předchozí
1 z 6
Další

A jsou spojení právě výhradně s legendární značkou východoněmeckých aut s dvoutaktním motorem a plastovou karosérií. „Máme pět trabantů, v současnosti jezdí tři. Vždycky jsme bydleli v bytě. Neměli chatu nebo zahradu, ale zato dílnu, kde se vše točilo kolem aut a motorek. Jsme prostě motoristická rodina," říká čtyřiapadesátiletý Jan Šustáček z Blanska.

Rodinné foto ze srazu trabantů. Šustáčkovi jsou motoristická rodina.Zdroj: Deník / Jan Charvát

Do motorů byl zapálený už jeho děda. „A já se v dílně jako malý kluk motal. Pamatuji si, že byl instruktorem autoškoly a měl snad první ochranou přilbu na okrese,“ vypráví.

Jan Šustáček je také fanda plátěných vozítek značky Velorex.Zdroj: Deník / Jan Charvát

Pracuje na městském úřadu na oddělení plateb a motorismus je jeho velký koníček. „Postupem času jsem se z Trabantů přeorientoval na starší předválečné vozy a motorky. Mám například starou Felicii. A jsem také fanda plátěných vozítek značky Velorex. Ale trabant je v naší rodině srdcová záležitost. Táta, já i syn jsme členy místního Trabant klubu. Syn pořádá tradiční srazy v Blansku,“ vysvětluje Šustáček.

Syn Jana Šustáčka pořádá v Blansku tradiční sraz aut značky Trabant.Zdroj: Deník / Jan Charvát

První auto značky Trabant koupil jeho otec před padesáti lety z druhé ruky. Od jednoho z brněnských herců. A s rodinou s ním procestoval celou republiku. S legendárním vozidlem se Šustáčkovi byli podívat i v továrně ve východoněmeckém Zwickau, dojeli k Baltskému moři nebo do Maďarska k Balatonu.

Prvního trabanta koupil otec Jana Šustáčka z Blanska před padesáti lety od jednoho z brněnských herců.Zdroj: Deník / Jan Charvát

A veterán stále jezdí. Aktuálně má najeto asi půl milionu kilometrů bez vážných závad. Kromě jediné, za kterou ovšem mohl řidič jiného auta. „V sedmdesátých letech jsme měli na okraji Blanska nehodu. Narazil do nás opilý řidič s osobním autem a smetl nás ze silnice. Naštěstí se nikomu z nás nic vážného nestalo. Já měl podřená kolena a zraněné prsty. Maminka otřes mozku. U auta se však musela vyměnit celá kastle,“ vzpomíná na dávný zážitek muž.

Koníčkem Jana Šustáčka z Blanska je motorismus a stará auta.Zdroj: Deník / Jan Charvát

Na srazech historických aut ho nejvíce baví setkání s podobně zapálenými nadšenci. A také diváci. „Trabant byl v minulosti spíš pro smích. Jé, smraďoch jede. Dnes je to podle mého jiné. Ze silnic tato auta zmizela a proto jsou pro veřejnost podobné srazy velkou atrakcí. Lidé mávají a chtějí se svést. Je to příjemné,“ uzavírá Šustáček.

Jan Šustáček je také fanda plátěných vozítek značky Velorex.Zdroj: Deník / Jan Charvát