Předchozí
1 z 10
Další

Každý sýr je originál, říká majitelka minimlékárny ze Senetářova

Pochází z Brna a ke zvířatům měla vztah od malička. Nějaký čas strávila u koní v Kladrubech a pracivala ve zdravotnictví a v sociálních službách. Pak se Petra Kuncová seznámila s manželem a přestěhovali se do Senetářova na Blanensku.

Petra Kuncová ve své minimlékárně.Zdroj: Deník / Michal Záboj

Pořídili si první krávu jménem Týna a začali prodávat sousedům mléko. „Pak lidi začali chtít taky sýry. Koupili jsme tedy druhou krávu, které říkáme Adéla, a teď to bude rok, co mám oficiálně schválenou minimlékárnu,“ popisuje svou cestu k výrobě sýrů a dalších mléčných výrobků Kuncová.

Krávy Adéla a Týna.Zdroj: archiv P. Kuncové

Její pracovní den má pevný řád. S manželem Petrem, který pracuje v lesním podniku, teď vstávají o půl páté ráno. V létě ve tři. Nejprve přijdou na řadu zvířata. Kromě dvou krav mají ještě tele jménem Čoky a chovají i prasata, slepice a brojlerová kuřata.

Petra Kuncová před minimlékárnou.Zdroj: Deník / Michal Záboj

„V mlékárně pracuji celý den, od té doby, co ráno odvezu dceru Michaelu do školky, až do chvíle, co se vrátí manžel z práce. Večer se pak zase dělá kolem zvířat. Takže dovolená, to u nás nehrozí,“ přibližuje svůj denní režim čtyřiačtyřicetiletá mlékařka.

Petra Kuncová ve své minimlékárně.Zdroj: Deník / Michal Záboj

Ve své minimlékárně vyrábí různé druhy sýrů, od přírodních až po tvrdé, tvaroh a tvarohové dezerty, kefír. „ Ze sýrů jdou nejvíce jdou odbyt korbáče. Těch bych mohla dělat kvanta a nestačilo by to,“ říká s úsměvem Petra Kuncová.

Sýry z minimlékárny Petry Kuncové ze Senetářova.Zdroj: archiv P. Kuncové

Do kořeněných sýrů si míchá své vlastní směsi koření. Jejich složení a souhru s výrobky testuje sama na sobě. Když jí sýr chutná, nabídne ho i zákazníkům a zatím se prý nezklamala.

Sýry z minimlékárny Petry Kuncové ze Senetářova. Foto archiv P. KuncovéZdroj: Deník / VLP Externista

O svých výrobcích pak říká, že všechny jsou originální. „Každý sýr je originál. Záleží totiž na tom, čím se krmí krávy. V létě je mléko tučnější, v zimě méně. Všechny bylinky, co krávy sní, se pak promítnou do mléka a do sýrů. Naše krávy v létě krmíme trávou, v zimě senem, které pocházejí tady z okolí,“ podotýká pracovitá žena.

Petra Kuncová ve své minimlékárně.Zdroj: Deník / Michal Záboj

Stánek s výrobky z její minimlékárny stojí každých čtrnáct dnů na farmářských trzích v Blansku. Sýry prodává pravidelně také v brněnských Černovicích. Dvakrát týdně mohou lidé zazvonit u jejích dveří a nakoupit si.

Prodejní stánek minimlékárny Petry Kuncové ze Senetářova.Zdroj: archiv P. Kuncové

Do budoucna plánuje své hospodářství rozšířit. S manželem hledají větší prostory, kde by mohli pracovat společně. Chovat více krav a dalších zvířat a vyrábět sýry a mléčné výrobky.

Petry Kuncová s manželem Petrem a dcerou Michaelou.Zdroj: archiv P. Kuncové

Začátky ale nebyla snadné. Přišly i okamžiky, kdy chtěla se vším praštit. „Sýrařů je tady v okolí totiž dost a chvíli trvá, než si člověk vybuduje na trhu jméno. Chuť dělat dál mi dodaly hlavně trhy v Blansku, kde už mám teď stálou klientelu a lidi se vrací a popovídáme si. Myslím, že kromě chutě oceňují i to, že přesně ví, odkud výrobek, který si koupí, pochází a kdo ho vyrobil,“ dodává Kuncová.

Sýry z minimlékárny Petry Kuncové ze Senetářova.Zdroj: archiv P. Kuncové